Praha - Skupina studentů z pražské Vysoké školy ekonomické přišla s vlastním řešením finanční krize, oznámila v tiskové zprávě médiím.
Ve skutečnosti jde jen o finančně-vzdělávací akcí, která zvýšit finanční gramotnost u veřejnosti.
Cílem je omezit situace, kdy se lidé kvůli nedostatečnému "základnímu přehledu" dostávají do předlužení a následně exekucí.
Cashflow klub Vysoké školy ekonomické uspořádá v sobotu 22. října Mistrovství ČR ve stolní společenské hře Cashflow 101, vysvětlující základy finanční gramotnosti a investování.
"Na mistrovství jsou vítáni jak pokročilí hráči, tak lidé zcela neznalí ve finanční problematice," říká za organizátory David Rektorys.
Akce s kapacitou 180 míst se uskuteční pod záštitou ministra školství Josefa Dobeše, generálního ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka a úřadu Finančního arbitra ČR.
Hru Cashflow 101 vytvořil Robert Kiyosaki, americký autor bestsellerů jako Bohatý táta chudý táta nebo Cashflow kvadrant.
"Tento studentský nápad se mi líbí mimo jiné proto, že skvěle naplňuje Komenského myšlenku škola hrou", vysvětluje ministr školství Josef Dobeš.
Ministr slibuje, že právě výuka finanční gramotnosti bude jedním z cílů, na který se úřad zaměří při revizi rámcového vzdělávacího programu základních škol.
Čtěte také: Umíte to s penězi? Češi se přeceňují, ukázal průzkum Finanční gramotnost Čechů je úděsná, zjistil Kalousek |
Také opoziční ČSSD počítá s možnosti zavedení povinné výuky předmětu finanční gramotnosti. "V době ekonomické recese a stále sílícího rizika privatizace veřejné správy pokládám zvýšení finanční gramotnosti za mimořádně důležité téma," říká stínový ministr školství Marcel Chládek.
Různé programy na podporu finanční gramotnosti dětí či dospělých připravují i společnosti z oblasti financí - například ING Pojišťovna, GE Money Bank, ČSOB, Provident Financial, ČP Invest nebo poradenská společnost Partners. Podílí se také stát, Česká národní banka vydala třeba učebnici pro základní školy.
Společnost Partners navíc nedávno požádala UNESCO, aby bylo 8. září oficiálně vyhlášeno Dnem finanční gramotnosti.