Petr Kučera
Aktualizováno 17. 12. 2017 13:30
Nezisková organizace Člověk v tísni prozkoumala společnosti, které nyní v Česku legálně nabízejí spotřebitelské úvěry. Výsledkem je Index odpovědného úvěrování.
Vstřícnost ke klientům
- Čtyři z pěti společností započítávají došlou platbu primárně na jiný účel než splátku jistiny (zejm. na úhradu nákladů, sankcí, případně úroků). To zpomaluje umořování dluhu.
- Čtvrtina společností stále využívá problematickou doložku přímé vykonavatelnosti. Jde mimo jiné o Českou spořitelnu, ČSOB, Equa bank, Komerční banku, Moneta Money Bank, Raiffeisen a Tommi Stachi.
- Tři čtvrtiny oslovených společností deklarují, že u starších kontraktů již nevyužívají smluvenou doložku o rozhodčím řízení. Tento nástroj však dosud používají ProfiCredit, JET Money a Help Financial. Pro nové smlouvy už rozhodčí doložku zakázal nový zákon (od loňského prosince).
- Je-li to nutné, většina společností volí přijatelnější formu exekuce než problematickou dohodu o srážkách ze mzdy.
- Více než polovina společností tvrdí, že slučuje pohledávky svých klientů při exekuci, čímž nevystavuje klienty dodatečným nákladům. Opačnou praxi však uplatňují Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, Komerční banka, mBank, Moneta, ProfiCredit, UniCredit Bank i další.
- Dvě třetiny společností se dle svých slov nesnaží o vymáhání promlčených pohledávek. To ale neplatí o společnostech BB Finance, Essox, Ferratum, Fair Credit, Hello bank, JET Money a Provident Financial.