Sporný poplatek: Proti bankám stojí stotisícová masa

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
2. 4. 2013 18:15
Dvě třetiny podepsaných plných mocí se týkají hypoték, dvě třetiny jsou z Čech
Foto: Jan Langer

Praha - Plnou moc projektu Poplatkyzpět.cz podepsalo více jak 100 tisíc lidí, kteří od bank požadují vrácení poplatků za vedení úvěrových účtů.

Konec března byl původně vyhlášen za poslední možný termín pro přidání se k hromadnému postupu a předání plné moci firmě BSP Lawyer Partners, ta ovšem nyní přemýšlí o prodloužení termínu.

„Velmi vážně zvažujeme, že prodloužíme termín, kdy se budou moci klienti přidat k naší službě. Mnoho klientů se totiž i během úterý obrací na naše call centrum s tím, že nestihli před velikonočními svátky zaslat plnou moc a rádi by nám ji ještě poslali,“ řekl online deníku Aktuálně.cz předseda představenstva Daniel Paľko.

Dodal také, že nyní počet podepsaných plných mocí činí 91 tisíc, ale další, které přicházely na konci minulého týdne, zatím nejsou sečteny. „Podle počtu beden, ve kterých nám byly plné moci doručeny, předpokládáme, že jich máme více jak 100 tisíc,“ říká Paľko.

Nevyčíslil zatím, jakou sumu po bankách požadují vrátit lidé, kteří podepsali plnou moc. Když ale na začátku března měl projekt zhruba 41 tisíc podepsaných plných mocí, přesahoval celkový požadavek částku půl miliardy korun. Banky tak s velkou pravděpodobností budou hájit poplatky v celkové výši přesahující miliardu korun.

A Raiffeisen Gammesfeld eG bank stamp is pictured at the bank in Gammesfeld, Baden-Wuerttemberg January 29, 2013. The Raiffeisen Gammesfeld eG cooperative bank is one of the country's smallest banks and is the only one to be run by just one member of staff. All banking duties are done by CEO Peter Breiter who records the daily business by hand, partly on paper. The bank is not connected to a database system, there are no automatic teller machines (ATMs) and its customer base consists only of residents of the town of Gammesfeld which has a population of around 510. Picture taken January 29, 2013. REUTERS/Lisi Niesner (GERMANY - Tags: BUSINESS SOCIETY) ATTENTION EDITORS: PICTURE 16 OF 26 FOR PACKAGE 'GERMANY'S ONE MAN BANK'. TO FIND ALL IMAGES SEARCH 'Raiffeisen' Published: Úno. 13, 2013, 10:02 dop.
A Raiffeisen Gammesfeld eG bank stamp is pictured at the bank in Gammesfeld, Baden-Wuerttemberg January 29, 2013. The Raiffeisen Gammesfeld eG cooperative bank is one of the country's smallest banks and is the only one to be run by just one member of staff. All banking duties are done by CEO Peter Breiter who records the daily business by hand, partly on paper. The bank is not connected to a database system, there are no automatic teller machines (ATMs) and its customer base consists only of residents of the town of Gammesfeld which has a population of around 510. Picture taken January 29, 2013. REUTERS/Lisi Niesner (GERMANY - Tags: BUSINESS SOCIETY) ATTENTION EDITORS: PICTURE 16 OF 26 FOR PACKAGE 'GERMANY'S ONE MAN BANK'. TO FIND ALL IMAGES SEARCH 'Raiffeisen' Published: Úno. 13, 2013, 10:02 dop. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Banky odmítly dohodu o poplatku, spor míří k soudu
Drábek ke kolapsu úřadů: Vše funguje, kritici přehánějí
Na vrácení poplatků od bank mohou firmy vydělat miliony

Celý spor přitom míří k soudu. Banky již v předchozích dnech odmítly pilotní výzvy k mimosoudnímu vyrovnání s tím, že podle nich účtují poplatky v souladu s českými zákony a na základě dobrovolně uzavřených smluv. Právníci projektu Poplatkyzpět.cz, ale třeba i časopis dTest či konkurenční iniciativa Nekalé-praktiky.cz, zase argumentují rozsudkem německého soudu, který na podzim roku 2011 prohlásil tyto poplatky za protizákonné.

Dvě třetiny z Čech

Paľko online deníku Aktuálně.cz poskytl také aktuální statistiku, která zachycuje třeba to, že dvě třetiny z 91 tisíc doposud zaevidovaných plných mocí žádají vrácení poplatku u hypotečního úvěru. Zbylá třetina chce zpět poplatky zaplacené v souvislosti se splácením spotřebitelského úvěru.

Čtyři pětiny plných mocí (81 %) se pak týká stále aktivních smluv, zbylých 19 procent jsou požadavky o vrácení poplatků u již ukončených smluv. Zákon přitom umožňuje v případě úspěšného sporu vyplacení poplatků až čtyři roky nazpět (od doby, kdy bude případně podána žaloba).

Geografické rozložení plných mocí pak říká, že dvě třetiny klientů bank, kteří chtějí poplatky zpět, jsou z Čech (68 %), zbylá třetina (32 %) plných mocí je od lidí s trvalým bydlištěm na Moravě či ve Slezsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Babiš mladší se obrátil na policii, jeho otec se s ním chce prý setkat. Podle jeho advokáta by mohlo jít o ovlivňování svědka, uvedly Seznam Zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy