Praha - Díky konkurenci nováčků je spoření v bankách o trochu výhodnější než před měsícem, i když úroky obecně zůstávají rekordně nízko a po zdanění jen mírně překonávají loňskou inflaci.
Mezi spořicími účty zůstává jedničkou kampelička Metropolitní spořitelní družstvo se sazbou 2,8 procenta ročně. K založení účtu je však nutná osobní návštěva jedné z pouhých tří poboček, navíc jej pak nelze ovládat přes internetové bankovnictví.
Mezi bankami má nyní nejlepší spořicí účet nová Air Bank, která vstoupila na trh v listopadu. Sazba 2,5 procenta ročně (před 15% daní z úroků a odečtením inflace) platí nezávisle na výši vkladu.
Oproti většině konkurentů však Air Bank zpoplatňuje odchozí platby do jiných bank - zaplatíte vždy pět korun, pokud současně nemáte dražší variantu běžného účtu s paušálem 150 korun měsíčně.
Vyrovnat novému konkurentovi se chce i Zuno Bank. Právě vstup Air Bank ji totiž připravil o pozici jedničky, kterou držela od svého červencového vstupu na trh.
Zuno Bank přišla s "lepší" variantou svého dosavadního spořicího účtu, nazvanou Spoření Plus. Nabízí stejnou sazbu jako Air Bank, tedy 2,5 % ročně před zdaněním a odečtením inflace. Obě banky připisují úroky měsíčně.
Na tuto sazbu však u Zuno dosáhne jen ten, kdo si v příslušném měsíci z účtu nic nevybere. Na druhou stranu nevybírá poplatek za odchozí platby.
Mezi nejlepšími nicméně zůstává i základní varianta spořicího účtu Zuno Bank, kterou nabízí od července. Sazba sice činí jen dvě procenta ročně, ale díky daňovému triku přináší v praxi až 2,3 procenta.
Čtěte také: Kellnerova Air Bank startuje, láká na nejvyšší úrok Jediný člověk už má dluhopisy za víc než čtvrt miliardy Stavební spoření: Podpora klesne i pro starší smlouvy |
Tři procenta, ale jen do konce roku
Nováčci mezi sebou bojují také v oblasti termínovaných vkladů.
Nová Equa bank už v listopadu přišla s časově omezenou akcí: Kdo si do konce letošního roku uloží peníze na půl roku, získá sazbu tři procenta ročně.
Zuno Bank na to před pár dny reagovala podobnou nabídkou, jen týkající se ročních vkladů: Kdo si je založí do konce roku, získá 3% sazbu.
Ze žebříčku nejlepšího spoření naopak vypadla záložna Unibon. Kvůli vážným problémům se svým hospodařením - pokud neuspěje s odvoláním, sebere jí ČNB příslušné povolení, a kampelička tak fakticky zkrachuje - musela radikálně snížit úrokové sazby na vkladech.