Přišli o miliony na burze, soudí se už pět let. Vysvobodíme vás, nabízí tajemná firma z Kypru

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 11. 2015 6:43
Už pátým rokem se desítky lidí soudí s bývalým obchodníkem s cennými papíry Capital Partners kvůli penězům, o které přišly na burze. Rozsudek stále není pravomocný. Firma, která dostala i rekordní pokutu od ČNB, totiž spor maximálně natahuje. Nově se v případu objevila tajemná kyperská firma. Poškozeným klientům nabízí snadné ukončení dlouhého sporu - za "prodej žaloby" jim nabízí dvacet procent z požadované sumy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Už dva a půl roku uplynulo od průlomového rozsudku proti obchodníkovi s cennými papíry, společnosti Capital Partners. Poškození klienti ale stále čekají na několikamilionové odškodnění, které jim přiřkl Městský soud v Praze. Nástupnická firma CLMT se totiž odvolala a definitivní rozhodnutí natahuje, nově navíc do sporu vstoupila tajemná kyperská firma Fiorami Holdings Limited.

Ta desítkám bývalých klientů soudícím se s Capital Partners nabízí 20 procent z žalované částky, pokud jí pohledávku prodají. Z údajů z kyperského obchodního rejstříku, které pro Aktuálně.cz získala společnost Dun & Bradstreet, vyplývá, že majitelem společnosti Fiorami Holdings Limited je 33letá Stella Michail, která vlastní další desítku kyperských společností.

"Stella Michail je stoprocentním vlastníkem hlasovacích práv, a pravděpodobně tedy půjde pouze o zástupce, za nímž stojí někdo jiný. Je to velmi často využívaný postup, který slouží ke skrytí skutečných vlastníků," říká Petra Štěpánová ze společnosti Bisnode, která se dlouhodobě zabývá například problematikou daňových rájů.

Hájí model pro další firmy?

Proč se právě nyní objevila pro klienty, kteří žalovali Capital Partners, taková nabídka? Podle advokátky Věnceslavy Holubové, která zastupuje čtyřicítku bývalých klientů makléřské firmy, je zde zřejmě zájem, aby nedošlo ke konečnému – pravomocnému - rozhodnutí v neprospěch CLMT. Připomeňme, že na CLMT se společnost Capital Partners přejmenovala poté, co kvůli rozhodnutí České národní banky musela přestat působit na kapitálovém trhu.

Holubová se domnívá, že CLMT chce co nejdéle udržet model, podle něhož se na první pohled zdá, že obchodník s cennými papíry při své činnosti za nic neodpovídá. Stejný model obchodování mohou uplatňovat i jiné společnosti podobného typu. "V případě úspěchu poškozených klientů u odvolacího soudu by tento model nebyl již dále udržitelný," říká Holubová.

Přistoupí bývalí klienti Capital Partners na "snadné řešení" ukončit mnohaleté spory a získat zpět alespoň pětinu částky, o kterou se soudí? "Ze čtyřiceti klientů tuto nabídku akceptoval jeden," odpovídá advokátka s tím, že rozhodnutí nechala na klientech, nic jim nedoporučovala.

"Máme čtyři prvoinstanční rozhodnutí, ve třech bylo žalobám vyhověno. V jednom případě byla žaloba zamítnuta, ale zamítavé rozhodnutí bylo odvolacím soudem zrušeno a věc vrácena soudu prvního stupně k dalšímu řízení a rozhodnutí. Ústní jednání je nařízeno na leden 2016," vysvětluje advokátka, jak "daleko" je čtyřicítka žalob, které byly většinou podány už v roce 2011. V ostatních věcech čeká městský soud, jak rozhodne odvolací vrchní soud o odvoláních CLMT.

Proč za pět let nedošlo ani k jednomu pravomocnému rozhodnutí? "Žalovaná CLMT žádala o osvobození od soudních poplatků z podaných odvolání, k tomu opakovaně využívala i mimořádné opravné prostředky - dovolání k Nejvyššímu soudu. Tím řízení značně protahovala a stále protahuje," vysvětluje Holubová.

Zaručeně výnosný obchod

Prostor k vyjádření jsme poskytli i advokátovi Jiřímu Taišlovi, který u soudu zastupuje CLMT. Nabídku nevyužil.

Advokátka již dříve v rozhovoru s online deníkem Aktuálně.cz popsala, jak lidé přes Capital Partners obchodovali. "Makléři dávali tipy na 'zaručeně' výnosný obchod. Dávali investiční doporučení, klienti si zapsali, jaké akcie a kolik jich mají koupit. Za chvíli jim zavolali z oddělení, které přijímalo příkazy k operacím, a těm klienti přeříkali, co jim nadiktovali makléři," shrnula postup, který nyní u soudů napadá.

V květnu roku 2013 dokázala jako první v Česku porazit přímo obchodníka s cennými papíry (Capital Partners) - do té doby se podařilo dokázat vinu jen zprostředkovatelům navázaným na obchodníky. Městský soud v Praze rozhodl, že společnost CLMT musí dvěma poškozeným klientům zaplatit zhruba 2,85 milionu korun a 3521 dolarů, o které při obchodování s ní přišli. Rozhodnutí však zatím není pravomocné, firma se proti rozsudku odvolala.

Rekordní pokuta od ČNB

Městský soud ve svých dosavadních rozsudcích konstatoval, že společnost Capital Partners porušila zákon o podnikání na kapitálovém trhu - klienti nebyli řádně poučeni o možných rizicích obchodování. Došlo ke zneužití investičního dotazníku, který byl firmou prezentován jen jako formalita vyžadovaná Českou národní bankou (jeho vyplnění bylo klientům nadiktováno s odůvodněním, že by je jinak ČNB nepřipustila k obchodování). Následně se firma dopouštěla nadměrného obchodování, riziko nebylo dostatečně rozloženo. Podle soudu docházelo také k vadnému poradenství. Ve dvou rozsudcích pak soud rozhodl, že smlouva je neplatná z důvodu neurčitosti.

Už v roce 2010 potrestala Česká národní banka společnost Capital Partners rekordní pokutou ve výši 20 milionů korun za nadměrné obchodování (churning), na němž firma vydělávala a její klienti prodělávali. Podle regulátora trhu porušila firma povinnost jednat kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zákazníků. Nakonec ČNB zakázala Capital Partners poskytovat investiční služby.

Zástupci společnosti Capital Partners vždy odmítali, že by klienty úmyslně poškozovali. "Každý podnikatel podniká proto, aby generoval zisk. Samozřejmě o poplatky zájem máme, kvůli nim to děláme, ale že bychom primárně nutili klienty do obchodů, kterým sami nevěříme, to vylučuji," uvedl v roce 2011 tehdejší šéf firmy Vladimír Černý.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy