Přišli o miliony na burze, soudí se už pět let. Vysvobodíme vás, nabízí tajemná firma z Kypru

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 11. 2015 6:43
Už pátým rokem se desítky lidí soudí s bývalým obchodníkem s cennými papíry Capital Partners kvůli penězům, o které přišly na burze. Rozsudek stále není pravomocný. Firma, která dostala i rekordní pokutu od ČNB, totiž spor maximálně natahuje. Nově se v případu objevila tajemná kyperská firma. Poškozeným klientům nabízí snadné ukončení dlouhého sporu - za "prodej žaloby" jim nabízí dvacet procent z požadované sumy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Už dva a půl roku uplynulo od průlomového rozsudku proti obchodníkovi s cennými papíry, společnosti Capital Partners. Poškození klienti ale stále čekají na několikamilionové odškodnění, které jim přiřkl Městský soud v Praze. Nástupnická firma CLMT se totiž odvolala a definitivní rozhodnutí natahuje, nově navíc do sporu vstoupila tajemná kyperská firma Fiorami Holdings Limited.

Ta desítkám bývalých klientů soudícím se s Capital Partners nabízí 20 procent z žalované částky, pokud jí pohledávku prodají. Z údajů z kyperského obchodního rejstříku, které pro Aktuálně.cz získala společnost Dun & Bradstreet, vyplývá, že majitelem společnosti Fiorami Holdings Limited je 33letá Stella Michail, která vlastní další desítku kyperských společností.

"Stella Michail je stoprocentním vlastníkem hlasovacích práv, a pravděpodobně tedy půjde pouze o zástupce, za nímž stojí někdo jiný. Je to velmi často využívaný postup, který slouží ke skrytí skutečných vlastníků," říká Petra Štěpánová ze společnosti Bisnode, která se dlouhodobě zabývá například problematikou daňových rájů.

Hájí model pro další firmy?

Proč se právě nyní objevila pro klienty, kteří žalovali Capital Partners, taková nabídka? Podle advokátky Věnceslavy Holubové, která zastupuje čtyřicítku bývalých klientů makléřské firmy, je zde zřejmě zájem, aby nedošlo ke konečnému – pravomocnému - rozhodnutí v neprospěch CLMT. Připomeňme, že na CLMT se společnost Capital Partners přejmenovala poté, co kvůli rozhodnutí České národní banky musela přestat působit na kapitálovém trhu.

Holubová se domnívá, že CLMT chce co nejdéle udržet model, podle něhož se na první pohled zdá, že obchodník s cennými papíry při své činnosti za nic neodpovídá. Stejný model obchodování mohou uplatňovat i jiné společnosti podobného typu. "V případě úspěchu poškozených klientů u odvolacího soudu by tento model nebyl již dále udržitelný," říká Holubová.

Přistoupí bývalí klienti Capital Partners na "snadné řešení" ukončit mnohaleté spory a získat zpět alespoň pětinu částky, o kterou se soudí? "Ze čtyřiceti klientů tuto nabídku akceptoval jeden," odpovídá advokátka s tím, že rozhodnutí nechala na klientech, nic jim nedoporučovala.

"Máme čtyři prvoinstanční rozhodnutí, ve třech bylo žalobám vyhověno. V jednom případě byla žaloba zamítnuta, ale zamítavé rozhodnutí bylo odvolacím soudem zrušeno a věc vrácena soudu prvního stupně k dalšímu řízení a rozhodnutí. Ústní jednání je nařízeno na leden 2016," vysvětluje advokátka, jak "daleko" je čtyřicítka žalob, které byly většinou podány už v roce 2011. V ostatních věcech čeká městský soud, jak rozhodne odvolací vrchní soud o odvoláních CLMT.

Proč za pět let nedošlo ani k jednomu pravomocnému rozhodnutí? "Žalovaná CLMT žádala o osvobození od soudních poplatků z podaných odvolání, k tomu opakovaně využívala i mimořádné opravné prostředky - dovolání k Nejvyššímu soudu. Tím řízení značně protahovala a stále protahuje," vysvětluje Holubová.

Zaručeně výnosný obchod

Prostor k vyjádření jsme poskytli i advokátovi Jiřímu Taišlovi, který u soudu zastupuje CLMT. Nabídku nevyužil.

Advokátka již dříve v rozhovoru s online deníkem Aktuálně.cz popsala, jak lidé přes Capital Partners obchodovali. "Makléři dávali tipy na 'zaručeně' výnosný obchod. Dávali investiční doporučení, klienti si zapsali, jaké akcie a kolik jich mají koupit. Za chvíli jim zavolali z oddělení, které přijímalo příkazy k operacím, a těm klienti přeříkali, co jim nadiktovali makléři," shrnula postup, který nyní u soudů napadá.

V květnu roku 2013 dokázala jako první v Česku porazit přímo obchodníka s cennými papíry (Capital Partners) - do té doby se podařilo dokázat vinu jen zprostředkovatelům navázaným na obchodníky. Městský soud v Praze rozhodl, že společnost CLMT musí dvěma poškozeným klientům zaplatit zhruba 2,85 milionu korun a 3521 dolarů, o které při obchodování s ní přišli. Rozhodnutí však zatím není pravomocné, firma se proti rozsudku odvolala.

Rekordní pokuta od ČNB

Městský soud ve svých dosavadních rozsudcích konstatoval, že společnost Capital Partners porušila zákon o podnikání na kapitálovém trhu - klienti nebyli řádně poučeni o možných rizicích obchodování. Došlo ke zneužití investičního dotazníku, který byl firmou prezentován jen jako formalita vyžadovaná Českou národní bankou (jeho vyplnění bylo klientům nadiktováno s odůvodněním, že by je jinak ČNB nepřipustila k obchodování). Následně se firma dopouštěla nadměrného obchodování, riziko nebylo dostatečně rozloženo. Podle soudu docházelo také k vadnému poradenství. Ve dvou rozsudcích pak soud rozhodl, že smlouva je neplatná z důvodu neurčitosti.

Už v roce 2010 potrestala Česká národní banka společnost Capital Partners rekordní pokutou ve výši 20 milionů korun za nadměrné obchodování (churning), na němž firma vydělávala a její klienti prodělávali. Podle regulátora trhu porušila firma povinnost jednat kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zákazníků. Nakonec ČNB zakázala Capital Partners poskytovat investiční služby.

Zástupci společnosti Capital Partners vždy odmítali, že by klienty úmyslně poškozovali. "Každý podnikatel podniká proto, aby generoval zisk. Samozřejmě o poplatky zájem máme, kvůli nim to děláme, ale že bychom primárně nutili klienty do obchodů, kterým sami nevěříme, to vylučuji," uvedl v roce 2011 tehdejší šéf firmy Vladimír Černý.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Požár kamionu na D1 na Benešovsku způsobil škodu téměř milion korun

Škodu téměř milion korun způsobil v sobotu ráno požár kamionu na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nikdo nebyl zraněn, dálnice byla dočasně uzavřena. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena po 7:00. Plameny zachvátily i návěs, hasiči požár uhasili a vozidlo ochlazovali. Dálnice byla v úseku mezi Loktem a Hořicemi ve směru na Brno zhruba půl hodiny neprůjezdná. Vytvořila se dlouhá kolona, která ještě po 8:00 sahala až na 66. kilometr.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Ozbrojenci v Turecku zavraždili sedm členů kurdské rodiny

Neznámí ozbrojenci v pátek zavraždili sedm členů kurdské rodiny ve městě Konya v centrální části Turecka. Podle místních médií vtrhli do jejich domu se zbraněmi a stavení následně zapálili. Činitelé organizací na ochranu lidských práv hovoří o útoku z nenávisti, turecké úřady tvrdí, že šlo o vyřizování dlouhodobých sporů mezi dvěma místními rodinami bez rasistického podtextu, napsala agentura AFP.

Někteří členové napadené rodiny utrpěli těžká zranění již při podobném incidentu v květnu. Podle jednoho z napadených členů rodiny byli tehdejší útočníci turečtí nacionalisté, kteří křičeli, že nechtějí, aby v jejich sousedství žili Kurdové.

Guvernér provincie Konya v médiích prohlásil, že úřady pachatele co nejrychleji chytí a předvedou je před soud.

Předchozí výpady vůči kurdské rodině přehlíželi policisté i místní soudy, což dalo pachatelům pocit beztrestnosti, řekl médiím právník obětí, podle nějž se všichni členové rodiny báli v poslední době o život. "Je to bezpochyby rasistický útok. Soudy a úřady nesou část zodpovědnosti za to, co se stalo," řekl v místní televizi Arti TV.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy