Vyhráli soud, rok čekají na peníze. Firma říká, že nic nemá

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
4. 6. 2014 18:25
Před rokem vyhráli první klienti v Česku přímý spor s obchodníkem s cennými papíry. Nástupnická společnost po Capital Partners ale využívá všech prostředků, aby oddálila konečný verdikt.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Text vyšel v sesterském Deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Rok po průlomovém rozsudku proti obchodníkovi s cennými papíry, firmě Capital Partners, jeho klienti stále čekají na několikamilionové odškodnění, které jim přisoudil Městský soud v Praze. Vypadá to přitom, že se nedočkají.

Nástupnická společnost CLMT totiž jednak využívá všech dostupných prostředků, aby oddálila termín, kdy ve sporu padne pravomocné rozhodnutí. K penězům, o které přišli investováním na základě rad od poradců Capital Partners, se ale lidé zřejmě nedostanou ani v případě, že odvolací soud potvrdí původní rozsudek.

CLMT se proti rozsudku městského soudu nejen odvolala, ale také požádala o odpuštění soudních poplatků v řádech statisíců korun, protože nemá prostředky na jejich úhradu. I když jak městský, tak vrchní soud tuto žádost odmítly, Nejvyšší soud 16. května nařídil vrchnímu soudu, aby žádost CLMT znovu projednal.

„Nebylo správné, že vrchní soud při posouzení majetkové situace nepřiznal osvobození od soudních poplatků pouze s argumentem, že její aktuální majetková situace má svůj původ v důsledku podnikání a s tím spojeného rizika. Toto rozhodnutí není správné, a řízení bylo proto vráceno vrchnímu soudu k novému projednání a rozhodnutí. V tomto dalším řízení je pak vrchní soud vázán právním názorem Nejvyššího soudu,“ řekl online deníku Aktuálně.cz Petr Knötig, mluvčí Nejvyššího soudu.

Hájí model?

Pro celý spor to znamená, že se dále protahuje. Zhruba třicet žalob, které proti Capital Partners podali klienti zastupovaní advokátkou Věnceslavou Holubovou, bylo přerušeno právě do doby, než bude definitivně rozhodnuto o žádosti CLMT ohledně odpuštění poplatků. Pokud vrchní soud i po zohlednění výtek Nejvyššího soudu opět rozhodne, že CLMT na odpuštění nemá nárok, dá se očekávat další dovolání a další průtahy.

Klienti advokátky Holubové jsou každopádně odhodláni ve sporech pokračovat. „Domníváme se, že CLMT záleží na tom, aby udrželi co možná nejdéle „model“ obchodování, kdy z právního hlediska se na první pohled mohlo jevit, že obchodník s cennými papíry při své činnosti za nic neodpovídá. Domníváme se, že stejný model obchodování se může uplatňovat i u jiných společností podobného typu. V případě úspěchu poškozených klientů u odvolacího soudu by tento model nebyl již dále udržitelný,“ zdůvodňuje Holubová.

Ta již před rokem v rozhovoru s online deníkem Aktuálně.cz popsala, jak takové obchodování vypadá. "Makléři dávali tipy na 'zaručeně' výnosný obchod. Dávali investiční doporučení, klienti si zapsali, jaké akcie a kolik jich mají koupit. Za chvíli jim zavolali z oddělení, které přijímalo příkazy k operacím, a těm klienti přeříkali, co jim nadiktovali makléři," shrnula postup, který nyní u soudů napadá.

Česká národní banka Capital Partners vytýkala porušení povinnosti jednat kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zákazníků. Sebrala firmě licenci a udělila jí rekordní pokutu.

Zatím tak činí úspěšně. Loni v květnu dokázala jako první v Česku porazit přímo obchodníka s cennými papíry (Capital Partners), do té doby se podařilo dokázat vinu jen zprostředkovatelům navázaným na obchodníky. Městský soud v Praze rozhodl, že společnost Capital Partners (nyní CLMT) musí dvěma poškozeným klientům zaplatit zhruba 2,85 milionu korun a 3521 dolarů, o které při obchodování s ní přišli. Rozhodnutí však zatím není pravomocné, firma se proti rozsudku odvolala, jak již bylo řečeno.

Stejně postupovala také v dalších dvou případech, které s klienty zastupovanými právničkou Holubovou u městského soudu prohrála. V prvním případě by měla vracet klientovi takřka dva miliony korun, ve druhém necelých 380 tisíc. Na soudních poplatcích a náhradách za advokátní služby má společnost CLMT podle rozsudků městských soudů platit dalších zhruba půl milionu korun.

CLMT pak má na svém kontě jeden vyhraný spor proti klientovi zastupovanému u městského soudu právničkou Holubovou, i v tomto případě se ale neúspěšná strana odvolala. Právnička Holubová zastupuje dohromady tři desítky klientů Capital Partners, kteří už podali žaloby.

Zástupce CLMT odmítá jakoukoli vinu. „Rozsudek zjevně stojí pouze na uměle vystavěných spekulacích, a ne na faktech. Spekulací je pak i znalecký posudek, který trpí celou řadou neodstranitelných vad a proti kterému pak stojí znalecký posudek renomovaného znaleckého ústavu se zcela opačnými závěry,“ řekl před rokem online deníku Aktuálně.cz k prvnímu rozsudku proti CLMT její předseda představenstva Vladimír Černý.

Proč se jeho společnost aktivně nadále brání, když nemá žádné prostředky, a nemá tak vlastně o co přijít? Na to Černý nyní neodpověděl.

Rekordní pokuta od ČNB

Městský soud ve svých rozsudcích dovodil porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu, které spočívalo zejména v tom, že klient nebyl řádně poučen, a to zejména o možných rizicích obchodování. Došlo ke zneužití investičního dotazníku, který byl prezentován jako formalita, kterou vyžaduje Česká národní banka (ČNB), a jeho vyplnění bylo klientům nadiktováno s odůvodněním, že by je jinak ČNB nepřipustila k obchodování. Následně docházelo k nadměrnému obchodování a riziko nebylo dostatečně diverzifikováno. Docházelo také k vadnému poradenství. Ve dvou rozsudcích pak soud rozhodl, že smlouva je neplatná z důvodu neurčitosti.

Capital Partners už v roce 2010 potrestala ČNB za nadměrné obchodování (tzv. churning), na kterém firma vydělávala a její klienti prodělávali, rekordní pokutou ve výši 20 milionů korun. Regulátor trhu její prohřešky kvalifikoval jako porušení povinnosti jednat kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zákazníků. Nakonec ČNB zakázala Capital Partners poskytovat investiční služby.

Za porušení povinností pokutovala centrální banka 7,5 milionu korun také firmu BFC Capital, která Capital Partners pomáhala zprostředkovávat některé obchody a ve které byl Vladimír Černý jednatelem a měl třetinový podíl. Zatímco tato společnost je v likvidaci, CLMT zatím ne. Podle zdroje online deníku Aktuálně.cz by ale také CLMT měla skončit v likvidaci v momentě, kdy případně prohraje také první odvolací soud.

Mohou lidé jako Vladimír Černý, kteří dříve vedli společnosti výrazně porušující pravidla, dále působit na finančním trhu? "Pokuta uložená společnosti Capital Partners má vliv na posuzování důvěryhodnosti řady fyzických osob, a to nejen z jejího nejužšího vedení. Tato skutečnost je ze strany ČNB zohledňována v případě žádostí týkajících se budoucí činnosti takových osob na finančním trhu," odpovídá za Českou národní banku - regulátora trhu - Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení.

Zástupci společnosti Capital Partners vždy odmítali, že by firma své klienty úmyslně poškozovala. "Každý podnikatel podniká proto, aby generoval zisk. Samozřejmě o poplatky zájem máme, kvůli nim to děláme, ale že bychom primárně nutili klienty do obchodů, kterým sami nevěříme, to vylučuji za Capital Partners i BFC," uvedl v roce 2011 Vladimír Černý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy