"Zaručeně výnosný" obchod. Stačilo jen říkat ano

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
31. 5. 2013 17:00
Praha - Soud v Česku poprvé rozhodl o přímé vině obchodníka s cennými papíry. V sérii žalob proti společnosti Capital Partners uspěli první dva klienti zastupovaní právničkou Věnceslavou Holubovou.

"Makléři dávali tipy na 'zaručeně' výnosný obchod. Dávali investiční doporučení, klienti si zapsali, jaké akcie a kolik jich mají koupit. Za chvíli jim zavolali z oddělení, které přijímalo příkazy k operacím, a těm klienti přeříkali, co jim nadiktovali makléři," shrnuje v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz advokátka obou klientů, kteří postupně přišli o zhruba tři miliony korun.

Městský soud v Praze nyní rozhodl, že společnost Capital Partners (nyní CLMT) musí poškozeným klientům zaplatit zhruba 2,85 milionu korun. Rozhodnutí zatím není pravomocné, firma se proti rozsudku odvolá.

Aktuálně.cz: Jak konkrétně probíhaly obchody, kvůli nimž jste podali žalobu?

Věnceslava Holubová: Hned na začátku byl investiční dotazník, který makléři zlehčovali s tím, že jde jen o nutnou byrokracii. Vyplnili ho pak tak, aby klienti získali profil zkušených investorů a mohli obchodovat agresivně.

A.cz: Čili už dopředu si dělali alibi.

Ano. A za takové praktiky Capital Partners pokutovala i Česká národní banka, která dlouhodobým sledováním nakonec dospěla k tomu, že společnosti sebrala licenci a udělila jí i rekordní pokutu.

A.cz: Vraťme se zpět k samotným obchodům vašich klientů. Jak tedy probíhaly?

Makléři dávali tipy na „zaručeně" výnosný obchod. Dávali investiční doporučení, klienti si zapsali, jaké akcie a kolik jich mají koupit. Za chvíli jim (klientům - poznámka redakce) zavolali z oddělení, které přijímalo příkazy k operacím, a těm mí klienti přeříkali, co jim nadiktovali makléři.

A.cz: Jak to, že vaši klienti nenesou odpovědnost za to, že to byli oni, kdo nakonec ten pokyn k nákupu či prodeji řekl?

Tím se přesně bránila žalovaná strana, že se jednalo o jedinečný projev vůle jejich zákazníků, který je nahraný, a ty nahrávky také předložila k soudu. Právě tím, že byli vyzváni žalovanou stranou k zadání pokynu, mí klienti prokázali, že se v žádném případě nejednalo o jejich vlastní pokyny. Žalovaná firma je navíc kontaktovala vždy v okamžiku, kdy věděla, že budou chtít zadávat pokyn na základě předchozího doporučení, a dokonce věděla, jaký pokyn budou chtít zadávat.

A.cz: Bylo to tedy kvalifikováno jako manipulace?

Určitě, respektive tím bylo prokázáno, a i znalec se v tom smyslu vyjádřil, že žalovaná strana pokyny klientům předala, čímž jim poskytla poradenství, ke kterému se zavázala. Žalobci, mí klienti, od ní očekávali poradenství, protože kvůli tomu s ní uzavřeli smlouvu. Kdyby sami totiž uměli rozhodovat o nákupu akcií, tak by ji vůbec nepotřebovali.

A.cz: Hlavní pochybení tedy bylo v tom, že žalovaná společnost neposkytla odbornou péči?

Ano.

A.cz: A pak tam probíhalo nadměrné obchodování. Jak konkrétně takové obchody vypadaly?

Obchody probíhaly v rychlém sledu, někdy jich bylo i několik za hodinu, někdy i v několika minutách. Všechny přitom probíhaly přesně tak, jak jsem již popsala. Žalovaná strana často k obchodování používala úvěr, takzvané repo operace, o kterých mí klienti ani nevěděli, že je provádí. Takový obchod je obzvláště rizikový. Při jeho zadání by klienti obchodníkovi měli sdělit řadu údajů, místo toho řekli jen „repo ano" a zbytek už si makléři doplnili sami.

A.cz: Takže oni jen řekli ano a vlastně ani nevěděli, že si berou úvěr?

Ano. Telefoničtí zprostředkovatelé obchodu klienty pouze formálně upozorňovali, zdali ví, že na jejich účtech je nadměrné obchodování. Předtím je už ale makléři instruovali, že mají na každou otázku odpovídat ano. Tímto způsobem si také nechali odsouhlasit například nákup akcií mimo stocklist, aniž by klientům vysvětlili, co stocklist znamená (nákup mimo takzvané obchodníkem sledované tituly - poznámka redakce).

A.cz: Vnímají vaši klienti zpětně jako chybu, že se úplně odevzdali, respektive své peníze odevzdali do cizí moci?

Určitě to zpětně takto vnímají. Ale oni se domnívali, že když jde o společnost s licencí od České národní banky, tak že jsou v dobrých rukou. Navíc je zástupci společnosti neustále ujišťovali, že nad nimi ČNB vykonává dohled, proto se nemusí ničeho obávat.

Po vydání rozhovoru získal online deník zprávu o novém, tentokrát však zcela opačném rozhodnutí soudu ve sporu Capital Partners s dalším klientem zastupovaným advokátkou Holubovou

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy