Souběh funkcí může šéfy dál připravit o mzdu a důchod

J. Procházka a R. Bezecný, Ambruz&Dark/Deloitte
31. 1. 2012 8:45
Od letošního roku platí novela, neodstranila ale všechny možné problémy
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

O autorech: Jan Procházka je advokátem Ambruz & Dark/Deloitte Legal, Robert Bezecný je daňovým poradcem Deloitte.

Pohledem odborníků - Vrcholoví manažeři, kteří zasedají ve statutárních orgánech a zároveň vykonávají řídící funkce ve firmách, mohou stále zpětně přicházet o mzdy a nárok na důchod.

Dosud nezákonný souběh funkcí definitivně nevyřešila ani novela obchodního zákoníku, která lidem ve vedení společností v případě insolvence firmy nebo nedobrovolného odchodu nedává právní jistotu, že jejich předchozí pracovní smlouva nebude soudem prohlášena za neplatnou.

Bez ošetření právních vztahů mezi společností a manažerem tak může stále hrozit, že manažeři budou muset vracet své mzdy zaměstnavatelům a odpracovaná léta jim nebudou započítávána do důchodu.

Nevyhovující právní úprava souběhu funkcí přitom komplikuje život českýn firmám již od roku 1993, od kterého byla vedena řada soudních sporů mezi společnostmi a jejich bývalými manažery.

Čtěte také
Autor fotografie: Airbus

Raději bez souběhu

Problém souběhu funkcí vedl až k situacím, kdy soud nejenže zamítl žalobu manažera, který chtěl po firmě vyšší bonus, ale navíc rozhodl, že jeho pracovní smlouva je neplatná. To v jeho případě znamenalo, že přišel nejen o celý bonus, ale dokonce musel vracet mzdu za několik let zpátky.

Advokáti proto doporučují klientům stejně jako před platností novely odstranit souběh a nastavit rozdělení funkcí ve firmě tak, aby manažeři zastávali pouze funkce jednatelů nebo členů představenstva. Smlouva o výkonu funkce totiž může manažerovi poskytnout prakticky stejné výhody jako smlouva pracovní - odstupné, placené volno, pojištění, benefity, bonusy.

Výhodné je zrušit souběh, protože se již firmám nevyplatí ani z pohledu daní a odvodů. Od 1. ledna 2012 platí totiž novely daňových a odvodových předpisů, které staví jednatele a členy představenstva zcela na roveň zaměstnancům.

Podstatným rozdílem oproti roku předchozímu je, že zaměstnanci, jednatelé i členové představenstva jsou za stejných podmínek účastni zdravotního, důchodového i nemocenského pojištění a náklady na jejich platy či odměny jsou pro společnost daňově uznatelné.

Problém souběhu funkcí vzbudil pozornost podnikatelské veřejnosti v roce 2010. Tehdy Nejvyšší správní soud v daném případě rozhodl, že manažerovi nemůže být vyplacena nemocenská. Od té doby firmy začaly problematiku souběhu funkcí aktivně řešit a naléhaly na vládu, aby nedokonalou legislativu změnila.

Novela pomohla, ale...

Výsledkem legislativního úsilí ministerstva spravedlnosti je, že od roku 2012 platí novela obchodního zákoníku, která výslovně dovoluje souběh funkcí zakotvit a delegovat některé pravomoci na zaměstnance, i když je jím jednatel či člen představenstva sám.

Podle zákoníku bude také mzdu manažera schvalovat valná hromada společnosti a jeho odpovědnost za výkon delegovaných činností bude neomezená. O rozdělení pravomocí budou rovněž nově rozhodovat jednatelé či představenstvo.

Jak jsme už ale uvedli, ani novela nedává lidem ve vedení společností právní jistotu, že jejich předchozí pracovní smlouva nebude soudem prohlášena za neplatnou v případě insolvence firmy nebo nedobrovolného odchodu.

 

Právě se děje

Další zprávy