Praha - Téměř polovina českých zaměstnanců je připravena vzdát se části své mzdy, pokud by se tím mohli vyhnout propouštění. Ukázal to průzkum Workmonitor personálně-poradenské společnosti Randstad na vzorku několika stovek lidí.
Pokud by tím mohli zabránit propouštění ve společnosti, kde pracují, vzdalo by se částí výplaty 28 procent zaměstnanců. Jestliže by si tím pojistili svou vlastní pozici, učinilo by takový krok 47 procent lidí.
"Míra ochoty přistoupit k podobným kompromisům úzce souvisí s finančními výsledky a hospodařením zaměstnavatele," říká Lenka Nováčková, HR Director společnosti Randstad ČR.
Z průzkumu také vyplynulo, že výše platu přestala být pro spoustu lidí tím nejdůležitějším měřítkem. "V dnešní době mnoho zaměstnanců upřednostňuje příjemný kolektiv a možnost dělat práci, která je baví," tvrdí Nováčková.
Milých kolegů si více než pěkné sumy na výplatní pásce cení 68 procent dotazovaných. Výzanmnou roli má také možnost osobního rozvoje. Tři z deseti zaměstnanců by podle průzkumu raději dali výpověď, než by dál pracovali na pozici, na které pro další vývoj nemají prostor.
Čtěte také: Snížit mzdu ze dne na den? Odbory chtějí zrušit výměry Firmy mají trik, jak obejít zákoník práce. Přijde změna Za přesčasy už nemusíte mít příplatek. Vláda to nezmění |
Plošné snižování mezd je podle ní při realizaci úsporných opatření, která se týkají zaměstnanců, až jednou z posledních možností. Nejdříve společnosti přistupují k omezení nebo rušení firemních benefitů jako například jazykových kurzů, třináctých platů, služebních aut, příspěvku na pojištění nebo stravenek.
"Prozíravé firmy ale rozlišují mezi výkonnými a méně výkonnými zaměstnanci a své úsporné aktivity nasměrují právě na ty, s jejichž pracovními výsledky nejsou spokojeny," připomíná Nováčková.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Široká nabídka práce.