Praha - Zmatky kolem sociální karty nekončí. Den po prohlášení premiéra Petra Nečase, že se s Českou spořitelnou dohodl na dobrovolnosti jejich dalšího používání, to generální ředitel banky popírá. Právě spořitelna systém sKaret pro ministerstvo práce a sociálních věcí provozuje.
Na tom, že osobní převzetí karty nadále zůstane povinné a že všechny výplaty dávek půjdou přes virtuální účty v České spořitelně, se podle šéfa banky Pavla Kysilky nic nemění. Uvedl to v pořadu 20 minut Radiožurnálu.
Dobrovolné prý bude pouze využití platebních funkcí karty, tedy placení v obchodech nebo výběr z bankomatu. Tento princip ale funguje už nyní - ani dosud nemuseli lidé kartu v praxi používat a mohli si hned od začátku nastavit přeposílání dávek na běžný účet ve své bance.
Novinkou je podle Kysilky v zásadě jen to, že spořitelna si do konce týdne vybere partnera, který bude příjemcům dávky posílat poukázkou či zajistí donášku domů. Za tyto služby si ale začnou lidé zřejmě platit.
Dobrovolně povinné
Premiér Petr Nečas minulý týden řekl, že si nedovede představit, že by používání sociálních karet nebylo dobrovolné. V úterý uvedl, že budou sloužit jako průkaz a používat se budou muset jen při podezření na zneužívání dávek. Dohodl se na tom prý předběžně s Kysilkou.
Podle šéfa banky ale nikdy od státu nezaznělo zpochybnění povinnosti pro příjemce být držitelem sKarty.
Lidé si tak budou muset i nadále osobně vyzvednout kartu na úřadu práce a počítat se zpožděním výplat (právě kvůli "mezistupni" v podobě převodu peněz od státu nejdříve do spořitelny). Za případnou ztrátu karty, kterou prakticky nebudou potřebovat, přitom budou muset platit 200 korun. Česká spořitelna také získá údaje o příjemcích dávek.
Sám premiér Nečas i poslanci jím vedené ODS přitom vloni pro všechny zákony, které omezovaly možnost volby a stanovily sKartu jako jediný způsob výplaty dávek, hlasovali. A ještě na začátku letošního listopadu schválili také přílepek, který od ledna 2013 fakticky rozšiřuje povinné používání karty i pro podporu v nezaměstnanosti (podrobněji zde).
Platební funkce není povinná ani teď
Psali jsme podrobněji
- sKarta bude dobrovolná, říká Nečas. Převzít ji nemusíte
- Stát nemůže omezit sKartu? Jak je to doopravdy
- Tajný přílepek pomohl. Přes sKartu půjde i podpora
- sKarta byla podfuk na vládu, říká Nečas a chce změnu
- Nová čísla: sKartu lidé nevyužívají, dávky jdou na účet
- Drábkův nesplněný slib. Složenkou už dávky nedostanete
- Zneužívání dávek zatím sKarta nezamezí, uznává náměstek
Také Kysilka připouští, že placení kartou se lidé mohli "vyhnout" i dosud. Rovnou při převzetí na úřadu práce lze podepsat trvalý příkaz a nechat si převádět peníze na svůj účet. Kysilka dodává, že někteří lidé ale konto nemají.
Spořitelna si chce proto do konce týdne vybrat partnera, který by za ni rozesílal dávky poukázkou či zajistil jejich donášku do domu. S ním uzavře smlouvu. Podle Kysilky za posílání či donášku zřejmě zaplatí klient. "Bude to normální komerční služba a je nerealistické, aby to zaplatil subdodavatel," uvedl šéf banky.
Právě na poplatcích za "složenky" chtělo původně ministerstvo vedené Jaromírem Drábkem ušetřit. Slibovalo sice, že tuto možnost lidem zachová, budou si ji ale muset zaplatit. Nakonec ale žádnou placenou službu lidem nezajistilo (podrobněji zde).
Ombudsman: Přebírat ji nemusíte
Ombudsman Pavel Varvařovský však na začátku týdne zdůraznil, že převzetí sKarty není povinné, zákon nestanoví ani žádnou sankci. Podle informací online deníku Aktuálně.cz mohou lidé v praxi také odkládat termín osobního převzetí karty, pokud se nemohou dostavit na úřad v uvedeném termínu nebo se tam zbytečně zdržovat (čtěte podrobněji zde).
Desítky dalších lidí pak už kartu výslovně odmítly. Podle ministerstva jim teď hrozí pozastavení dávek, protože bez karty se k nim prý nemají jak dostat.