Tajný přílepek pomohl. Přes sKartu půjde i podpora

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
7. 11. 2012 17:34
Rozšíření sKarty schoval poslanec do zákona o ochraně ohrožených dětí
Foto: ČS

Praha - Poslanci schválili zákon o sociálně-právní ochraně dětí, který obsahoval i přílepek novelizující zákon o zaměstnanosti. Jeho schválením se rozšířila působnost sKaret.

Jak totiž ráno jako první upozornil online deník Aktuálně.cz, dosud platný zákon dává lidem, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti, možnost volby, zdali budou dávku čerpat přes sKartu, nebo nikoli.

Schválená úprava zákona přitom jasně stanovuje, že od roku 2013 bude podpora v nezaměstnanosti povinně čerpána přes sKarty, stejně jako je tomu u nepojistných sociálních dávek.

V zákoně týkajícím se ohrožených dětí, pěstounské péče a rušení kojeneckých ústavů tedy ministerstvo práce a sociálních věcí v tichosti napravit své předchozí opomenutí. Přílepek prosadil poslanec TOP 09 Václav Cempírek, tedy stranický kolega bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka

V jednom z vloni přijatých zákonů zavádějících sociální reformu totiž ministerstvo zapomnělo stanovit, že povinná výplata dávek prostřednictvím sKarty se týká i podpory v nezaměstnanosti. Pokud by dnes projednávaná novela neprošla, zůstala by sKarta pro nezaměstnané prakticky dobrovolná

Podle dosavadního znění zákona se "podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci se vyplácí převodem na platební účet určený uchazečem o zaměstnání, nebo v hotovosti, anebo využitím platební funkce karty sociálních systémů, a to podle rozhodnutí uchazeče o zaměstnání. Způsob výplaty určuje příjemce dávky."

Schválená změna od ledna 2013 stanoví, že "podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci se vyplácí prostřednictvím karty sociálních systémů, a to převodem na platební účet určený uchazečem o zaměstnání, v hotovosti nebo využitím platební funkce karty sociálních systémů."

Podrobnosti o obsahu přílepku a jeho vzniku jsme přinesli v ranním textu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 39 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 44 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy