Tajný přílepek pomohl. Přes sKartu půjde i podpora

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
7. 11. 2012 17:34
Rozšíření sKarty schoval poslanec do zákona o ochraně ohrožených dětí
Foto: ČS

Praha - Poslanci schválili zákon o sociálně-právní ochraně dětí, který obsahoval i přílepek novelizující zákon o zaměstnanosti. Jeho schválením se rozšířila působnost sKaret.

Jak totiž ráno jako první upozornil online deník Aktuálně.cz, dosud platný zákon dává lidem, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti, možnost volby, zdali budou dávku čerpat přes sKartu, nebo nikoli.

Schválená úprava zákona přitom jasně stanovuje, že od roku 2013 bude podpora v nezaměstnanosti povinně čerpána přes sKarty, stejně jako je tomu u nepojistných sociálních dávek.

V zákoně týkajícím se ohrožených dětí, pěstounské péče a rušení kojeneckých ústavů tedy ministerstvo práce a sociálních věcí v tichosti napravit své předchozí opomenutí. Přílepek prosadil poslanec TOP 09 Václav Cempírek, tedy stranický kolega bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka

V jednom z vloni přijatých zákonů zavádějících sociální reformu totiž ministerstvo zapomnělo stanovit, že povinná výplata dávek prostřednictvím sKarty se týká i podpory v nezaměstnanosti. Pokud by dnes projednávaná novela neprošla, zůstala by sKarta pro nezaměstnané prakticky dobrovolná

Podle dosavadního znění zákona se "podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci se vyplácí převodem na platební účet určený uchazečem o zaměstnání, nebo v hotovosti, anebo využitím platební funkce karty sociálních systémů, a to podle rozhodnutí uchazeče o zaměstnání. Způsob výplaty určuje příjemce dávky."

Schválená změna od ledna 2013 stanoví, že "podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci se vyplácí prostřednictvím karty sociálních systémů, a to převodem na platební účet určený uchazečem o zaměstnání, v hotovosti nebo využitím platební funkce karty sociálních systémů."

Podrobnosti o obsahu přílepku a jeho vzniku jsme přinesli v ranním textu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy