Silniční daň! Nezapomeňte na ni!

Redakce
28. 1. 2005 6:00
Nezadržitelně se blíží 31. leden a s ním mezní termín do kdy je nutné podat daňové přiznání silniční daně. A protože se platí daně téměř za vše, automobily nejsou výjimkou. Musíte hradit silniční daň? Co vše musíte přiznat? Víte jaké jsou termíny?

Nezadržitelně se blíží 31. leden a s ním mezní termín do kdy je nutné podat daňové přiznání silniční daně. A protože se platí daně téměř za vše, automobily nejsou výjimkou. Musíte hradit silniční daň? Co vše musíte přiznat? Víte jaké jsou termíny?

Ačkoliv silniční daň nepatří k nejvyšším a nejvýznamnějším daním, které v České republice platíme, může zanedbání některé z povinností znamenat poměrně velké problémy. Proto je důležité seznámit se všemi aspekty silniční daně co nejlépe. Nejdůležitější informace v souvislosti se silniční daní je to, zda se vztahuje i na vás.

Kdo a za co musí silniční daň platit?

Silniční daň je třeba zaplatit za vozidla, která jsou registrována v České republice a zároveň slouží k podnikání.

Automobily, které váží 12 a více tun jsou dle zákona předmětem silniční daně vždy. Pokud však tyto automobily nejsou využívána pro podnikání, lze využít výjimky, která platí teprve rok, a povinnosti hradit daň za tyto automobily se zbavit.

Ani skutečnost, že podnikatel použije soukromý vůz pro účely podnikání se nemusí silniční dani vyhnout. Pokud totiž uplatní jako nákladovou položku výdaje za pohonné hmoty a náhradu za ujeté kilometry, pak je povinen uhradit silniční daň též!

Pokud má podnikatel zaměstnance, kterého vyslal na služební cestu jeho vlastním automobilem a vyplácí mu cestovní náhrady, pak musí odvést daň za toto vozidlo také. Když však za toto vozidlo již odvedl daň někdo jiný, nemusí ji zaměstnavatel již hradit. Zde se uplatňuje zásada, že za jednu věc nelze odvést daň dvakrát.

Někdy se může stát, že 1 vozidlo má více poplatníků. V tom případě jsou povinni platit všichni společně a nerozdílně.

Silniční daň má i motivovat

Silniční daň je též koncipována jako nástroj podpory ekologie, zemědělské výroby či veřejně prospěšných činností. Proto jsou od daně osvobozeny například automobily na elektrický pohon či vozy užívané pro úklid veřejných ploch, údržbě komunikací apod.

U náprav a ostatních vozidel splňující limity úrovně EURO 2, můžete si sazbu daně snížit o 60%, a to do 31.12.2005. Pokud splňuje EURO 3 a lze sazbu daně snížit o 66%, a to do 21.12.2006. Vozidla, která byla registrovaná v ČR do 31.12.1989 se sazba daně uvedená v tabulkách zvyšuje o 15%.

Víte pro kterou další daň, kromě daně silniční, je nutné do 31. ledna podat daňové přiznání? Čtěte zde!!

Jak si stanovíme výši silniční daně?

Sazby silniční daně obsahuje zákon č. 16/1993 Sb., o dani silniční v platném znění. Pokud je předmětem silniční daně osobní automobil, pak je určujícím kritériem objem válců motoru. Pokud je předmětem nákladní vůz, pak je rozhodující jejich hmotnost a počet náprav.

Objem motoru  Sazba daně v korunách českých 
do 800  cm3

1200,- Kč

800 až 1250 cm3

1800,- Kč

1250 až 1500 cm3

2400,- Kč

1500 až 2000 cm3

3000,- Kč

2000 až 3000 cm3

3600,- Kč

nad 3000 cm3

4200,- Kč

Částky uváděné v tabulce se hradí za celý rok a do konce ledna je třeba současně s daňovým přiznáním, silniční daň plně vyrovnat. Její placení je rozloženo v průběhu roku a probíhá zálohově ve čtyřech ročních splátkách a to k 15. dubnu, 15. červenci, 15. říjnu a 15. prosinci. Tyto zálohy si vypočtete jako 1/12 příslušné roční sazby silniční daně za každý kalendářní měsíc, ve kterém existovala daňová povinnost.

Daňový formulář si stáhněte na internetových stránkách Ministerstva financí zde.

NEZAPOMEŇTE!!

Daňové přiznání se odevzdává do 31.1. kalendářního roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období

 

Právě se děje

Další zprávy