Registr dlužníků se postavil úřadu, nikoho nevymaže

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
31. 3. 2014 7:22
Spor Úřadu pro ochranu osobních údajů a sdružení firem rozhodne o budoucnosti registru dlužníků v Česku.
Spor míří k soudu (ilustrační foto)
Spor míří k soudu (ilustrační foto) | Foto: Guardian

Praha - Sdružení Solus zatím neodstranilo ze svého registru dlužníků údaj o klientovi, který mu v říjnu loňského roku přikázal vymazat Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Online deník Aktuálně.cz zjistil, že Solus údaj pouze zablokoval do doby, než Městský soud v Praze rozhodne o správních žalobách, které sdružení proti rozhodnutí úřadu podalo. Jedna se týká samotného rozhodnutí, druhá pak pokuty ve výši 20 tisíc korun, kterou úřad sdružení uložil.

Blokace znamená, že jméno klienta v takzvaném negativním registru zůstalo, nezobrazují se však u něj konkrétní údaje o dluhu. V registru je jen zmínka o tom, že přístup je blokovaný. Stejná informace se zobrazuje také například u lidí, kteří svůj zápis v registru reklamují. Firmy, které do registru nahlížejí, si tedy takového potenciálního klienta musí prověřovat velmi pečlivě, protože je u něj zvýšené riziko dluhu.

Zástupci sdružení tvrdí, že je taková reakce vůči rozhodnutí úřadu v pořádku. „Vycházíme ze zákona o ochraně osobních údajů, který říká, že proti rozhodnutí předsedy ÚOOÚ lze podat žalobu podle předpisů o správním soudnictví. Do doby, než bude soudem rozhodnuto, jsou údaje blokovány,“ říká mediální zástupce Solusu Miroslav Beneš. Lidé přímo ze sdružení se osobně vyjadřovat nechtěli.

„Pokud je nám známo, Solus nepožádal o přiznání odkladného účinku, tudíž jeho vysvětlení je z právního hlediska vysoce sporné,“ zdůrazňuje ale mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková. Beneš namítá, že o odkladný účinek v tomto případě není třeba žádat, neboť vyplývá přímo ze zákona. Odkazuje na § 40 zákona o ochraně osobních údajů, podle něhož jsou jsou do doby, než bude soudem rozhodnuto, údaje blokovány.

Nebankovní registry nemají oporu v zákoně

Úřad pro ochranu osobních údajů rozhodl v říjnu o jedné konkrétní stížnosti klienta. Ten neúspěšně žádal sdružení Solus o výmaz z negativního nebankovního registru. Úřad pak rozhodl, že sdružení jednalo v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů.

Právě tímto zákonem se pravidla nebankovních registrů podle úřadu řídí, protože samostatný zákon o nebankovních registrech v Česku neexistuje (na rozdíl od bankovního registru). Zákon o ochraně osobních údajů přitom lidem umožňuje, aby svůj předchozí souhlas se zpracováním osobních dat kdykoliv stáhli.

„Pokud zákonodárce neupravil zvláštním zákonem činnost provozovatelů nebankovních registrů dlužníků, musí se řídit obecnou právní úpravou a jednotliví provozovatelé si nemohou pravidla určovat pouze podle jimi stanovených pravidel,“ uvedl úřad ve svém rozhodnutí.

Podle zástupců Solusu však rozhodnutí úřadu nerespektuje evropské právní normy ani doporučení Světové banky či OECD. "Sdružení Solus jej považuje za věcně nesprávné a nezákonné," vysvětluje Beneš důvody, proč se sdružení obrátilo na soud.

Úřad trvá na svém. Rozhodnutí je podle něj plně v souladu s evropskými předpisy. "Doporučení Světové banky a OECD nesměřují k tomu, aby byly v České republice provozovány dlužnické registry za podmínek a způsobem, který je v současné době praktikován, ale aby tyto registry byly provozovány v souladu s právním řádem daného státu,“ dodává Štěpánková.

Ozvali se delikventi

Sdružení Solus nechce upřesnit, kolik dalších lidí po něm na základě loňského rozhodnutí ÚOOÚ chtělo vymazat z registru. Na přímý dotaz online deníku Aktuálně.cz zástupci sdružení uvedli, že "posílili klientský servis, aby lidé nečekali na informace nepřiměřeně dlouho". Nepřímo tím potvrzují, že zájem o výmaz se po loňském rozhodnutí úřadu zvýšil. Se žadateli naložil Solus stejně jako s klientem, jehož případ úřad v říjnu rozhodl - dočasně tedy jejich údaje v registru zablokoval.

Zvýšený zájem, byť prý nikterak dramatický, o informace a výmaz z registrů evidují i banky. „Zvýšený zájem klientů byl pouze jednorázový. Není překvapením, že především od klientů s delikventní platební historií,“ říká například Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

„Zájem některých našich klientů o výmaz evidujeme, ale není příliš výrazný. Jedná se především o klienty, kteří měli v minulosti problém se splácením. Pro většinu klientů, kteří naopak chtějí úvěr řádně splácet, je vedení v registru výhodné, protože si budují takzvanou pozitivní úvěrovou historii,“ vysvětluje Tereza Fořtová z České spořitelny.

Podle úřadu ale výmaz z registru požaduje jiný typ klientů. Dostává stížnosti od fyzických osob ohledně zpracování osobních údajů v dlužnických registrech, aniž by cokoliv dlužily. Například proto, že prokazatelně byla jejich identita zneužita k trestné činnosti nebo jejich dluh vznikl před vznikem činnosti nebankovních registrů a je již dávno promlčen nebo nedosahuje ani 150 korun.

Dají banky úvěr bez souhlasu?

Z ankety online deníku Aktuálně.cz mezi bankami vyplývá, že klienti se i nadále nebrání dávat souhlas se zařazením do úvěrového registru při podpisu smlouvy o úvěru.

Jak by se banky zachovaly, pokud by zájemce o úvěr tento souhlas neudělil?

Nejpřísnější je GE Money Bank. „Udělení souhlasu je nezbytnou podmínkou pro to, abychom s klientem vstoupili do úvěrového vztahu založeného na maximální informovanosti obou stran,“ říká její mluvčí Pavel Zúbek.

Smůlu by měli i zájemci o služby virtuálního operátora společnosti ČEZ (i je členem Solusu). „Protože jsou naše služby takzvaně post-paidové, musíme kontrolovat, s kým uzavíráme smlouvu,“ zdůvodňuje to mluvčí Jan Pavlů.

Podle dalších bank je souhlas se zařazením do registru jen jedním z vyhodnocovaných kritérií, které při schvalování úvěru berou v potaz. „Na rozdíl od bankovního registru, kde je souhlas automaticky podle zákona, je souhlas se zařazením do nebankovních registrů dobrovolný. Není tedy možné úvěr zamítnout pouze na základě neposkytnutí souhlasu. Při posouzení bonity klienta zkoumáme mnoho charakteristik a faktorů, pohled na klienta je tady komplexnější, než pouze informace z registrů,“ říká Tereza Fořtová z České spořitelny.

V ohrožení je i NRKI

Na Úřad pro ochranu osobních údajů míří i stížnosti na další nebankovní registr nazvaný NRKI, v němž jsou evidovány úvěry od nebankovních poskytovatelů úvěrů. Ani on nemá podle úřadu oporu v zákoně, a musí se tedy řídit obecnými pravidly, která určuje zákon o ochraně osobních údajů. „Těmito stížnostmi se budeme zabývat,“ říká mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Rozhodující přitom může být právě to, jak dopadne žaloba Solusu u soudu. Pokud by soudci potvrdili rozhodnutí úřadu, mohly by úvěrové registry spolehlivě fungovat, jen pokud by měly výslovnou oporu v zákoně - a tu nyní nemají.

Zástupci Solusu přitom nemají o přípravě takového zákona konkrétnější informace.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy