Praha – Průměrná hrubá mzda loni v České republice dosáhla 25 686 korun. Oproti předchozímu roku stoupla o 608 korun, tedy o 2,4 procenta. Po odečtení růstu spotřebitelských cen (inflace), který činil jen 0,4 procenta, tak průměrná mzda stoupla o dvě procenta. Vyplývá to z čerstvých čísel Českého statistického úřadu.
I přes relativně slabé zvýšení mezd tak kupní síla stoupla nejvíce od roku 2009, zdůraznil Dalibor Holý z Českého statistického úřadu.
V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku dosáhla 27 200 korun, což je o 609 korun (2,3 procenta) více než ve stejném období roku 2013. Spotřebitelské ceny za uvedené období stouply o 0,5 procenta, reálně se tak mzda zvýšila o 1,8 procenta.
Průměrná hrubá mzda zahrnuje i příplatky za přesčas, odměny, náhrady mzdy a podobně. Zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší, než je celostátní průměr. Z hrubé mzdy musí firma za zaměstnance ještě odvádět sociální a zdravotní pojištění a zálohy na daň.
Veřejný sektor přidal více
V podnikatelské sféře vzrostla průměrná mzda ve čtvrtém čtvrtletí nominálně o 1,9 procenta, reálně (po odečtení inflace) o 1,4 procenta. V nepodnikatelské sféře vzrostla nominálně o 3,8 procenta, reálně o 3,3 procenta.
Díky vládnímu rozhodnutí o zvýšení platových tarifů na konci loňského roku výrazněji stouply platy v nepodnikatelské sféře, které přitom dlouhou dobu působily na mzdový vývoj jako brzda (v letech 2010 až 2013 reálně klesaly).
Muži berou výrazně více
Medián mezd ve čtvrtém čtvrtletí činil 22 847 korun, proti stejnému období předchozího roku je vyšší o 2,6 procenta (po odečtení inflace o 2,1 procenta). U mužů dosahuje 24 847 korun, u žen 20 552 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10 684 a 44 223 korunami.
Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed řady – polovina hodnot mezd je tedy nižší a druhá polovina je vyšší než medián.
Obor IT dostihl finanční služby
„V dlouhodobém pohledu vidíme nejrychlejší růst mezd v odvětví informačních a komunikačních činností, které v posledních dvou letech dokonce takřka dostihlo peněžnictví a pojišťovnictví,“ říká Holý. Na třetím místě je pak s odstupem zpracovatelský průmysl.
„Vůbec nejvíce vzrostly průměrné mzdy v menším průmyslovém odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde se od roku 2000 zvýšily o 124 procent, zatímco celkový průměr vzrostl o 94 procent. V absolutních hodnotách si ale toto odvětví udržuje odstup od vedoucí dvojky,“ dodává Holý.
V eurech jsme si pohoršili
Kupní síla ovšem roste jen v tuzemsku. Může za to měnová intervence České národní banky z listopadu 2013, která výrazně oslabila korunu.
"Pokud bychom srovnávali tuzemské mzdy v eurech s okolními zeměmi, devalvací z roku 2013 jsme si jednoznačně znovu pohoršili. Zatímco ještě v roce 2012 dosahovala průměrná mzda v ČR téměř 1000 eur, nyní jsme na 933," říká analytik ČSOB Petr Dufek.
"Jde o druhý rok poklesu o více než tři procenta. Kupní síla tuzemských zaměstnanců se tak při nákupech v zahraničí či dovolených jednoznačně snížila," dodává Dufek.
Praha s velkým náskokem
Při porovnání tuzemských krajů jednoznačně vede Praha s průměrnou mzdou téměř 35 tisíc korun.
"Pokud odmyslíme Prahu, tak mezi jednotlivými regiony není velký rozdíl. Dokonce i Moravskoslezský kraj, který je negativně vnímaný pro vysokou nezaměstnanost, nabízí vyšší výdělky než řada jiných krajů. Průměrná mzda je zde 25 tisíc, ve Zlínském kraji je téměř o tisícikorunu menší," říká analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.