Piráti schovali do daňového balíčku nové zdanění. Prodraží prodej akcií či firem

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 11. 2020 6:48
Chystaná novela daňového řádu skrývá nejedno překvapení. Vedle bouřlivě diskutovaného rušení superhrubé mzdy, zvýšení slevy na poplatníka a zavedení stravenkového paušálu obsahuje dokument ještě nové zdanění příjmů z prodeje cenných papírů a z prodeje podílu v akciových společnostech. Odborníci z kapitálového trhu záměr kritizují, podle nich dojde k odlivu investorů a likvidaci některých firem.
Obchodník s akciemi
Obchodník s akciemi | Foto: Reuters

Jeden z bodů daňového balíčku, který je nyní ve schvalovacím procesu v parlamentu, nově zavádí zdanění příjmů z prodeje cenných papírů, ať už akcií, dluhopisů, či podílových listů, nad hranicí 20 milionů korun. Upozornily na to Hospodářské noviny.

Autorem návrhu je pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Opatření se má od roku 2021 týkat nejen burzovních investorů, ale i osob, které prodávají podíly v akciových společnostech, jichž jsou spolumajiteli. Základní sazba by měla být 15 procent. V případě, že příjem překročí dvacetimilionový limit o 48násobek průměrné mzdy (o zhruba 1,6 milionu korun), zvýší se sazba na 23 procent.

Doposud byl český právní řád k investorům velkorysý. Od zdanění jsou v současnosti plně osvobozené příjmy z prodeje cenných papírů, ať už akcií, dluhopisů, či podílových listů ve fondech, v případě, že od nabytí uplynulo tři a více let. 

"Pozměňovací návrh poslance Ferjenčíka bohužel nese všechny znaky změny, která nebyla předem diskutována s širokou odbornou veřejností a relevantními subjekty. Panuje oprávněná obava, že jeho přijetí vnese nejistotu do oblasti zdaňování cenných papírů a velmi negativně zasáhne investorskou jistotu pro celou oblast kapitálového trhu," říká k chystané novince Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky.

Podle ní chybí komplexnější analýza a posouzení dopadů, které by měly každý legislativní návrh doprovázet, včetně rizik plynoucích z retroaktivních účinků změny zákona.

"Návrh je navíc v rozporu s cíli Koncepce rozvoje kapitálového trhu, která byla v roce 2019 schválena vládou a která naopak s cílem podpory investic plánuje v některých případech rozšíření časového testu," upozorňuje Brodani. 

Zdanění domácího i zahraničního kapitálu je podle ní v kontextu nastávající ekonomické recese pro investory špatný signál. "Vzhledem k jednoduchým přesunům kapitálu hrozí nevratný zásah v podobě 'výprodeje' cenných papírů.  Navíc hrozí pro Českou republiku i riziko mezinárodní arbitráže u zahraničních investorů, kterým návrh mění podmínky, za kterých svoje investice realizovali. U domácích investorů a autentického českého kapitálu by došlo ke zhoršení podmínek v situaci, kdy země dlouhodobě čelí významnému odlivu zisků do zahraničí," dodává Brodani. 

Také podle Ladislava Malůška, partnera KPMG Česká republika, přináší návrh nejistotu do oblasti zdaňování cenných papírů a negativně zasáhne investorskou veřejnost.

"Pozměňovací návrh neobsahuje přechodné ustanovení, které by řešilo příjmy z prodeje cenných papírů nabytých před účinností novely. Nová úprava by se tak vztahovala rovněž na příjmy z prodeje cenných papírů nabytých před účinností novely, což vyvolává nežádoucí retroaktivní efekt. Návrh tak zasáhne do existujících investičních záměrů ve smyslu snížení legitimně očekávaných plánovaných zisků," míní Malůšek. 

Návrh podle něj také neupřesňuje, jaká je vlastně reálná výše limitu osvobození, protože není zřejmé, zda se limit 20 milionů korun uplatní na roční bázi, na jeden prodej, či na příjem z prodeje jednoho cenného papíru.

Méně kapitálu pro české firmy na burze

Hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček si myslí, že vzhledem k výši nastaveného limitu se změna dotkne jen malého okruhu osob, nicméně i tak vytvoří bariéru při obchodování na trzích.

"Vznik těchto bariér vede k vyvádění kapitálu z České republiky do zemí, kde tyto bariéry nejsou uplatňovány. V poslední době si můžeme všimnout pozitivního trendu, kdy na českém trhu přibývají IPO, tedy první nabídky akcií. V letošním roce na trh vstoupila tradiční Česká zbrojovka a společnost Pilulka. To oživilo pražskou burzu a zvýšilo zájem malých i velkých investorů o obchodování s akciemi. Obávám se, že návrhy, které zvyšují daňovou zátěž, mohou tento pozitivní trend zvrátit. Na trhy by přiteklo méně kapitálu, což by komplikovalo financování českých společností," dodává Křeček. 

Že to není dobrá zpráva pro pražskou burzu cenných papírů, si myslí i Tomáš Daňhel, analytik pražské pobočky Saxo Bank. "Z mého pohledu se jedná o poměrně citelný zásah do nakládání s majetkem. Navíc jsou tyto debaty vedeny opravdu za minutu dvanáct, takže přestože je stanoven jasný deadline, není zde již prostor pro případné dokončení běžících transakcí. Může být zasažena likvidita burzy, zároveň také může přijít o jistou část stávajícího kapitálu. Zjednodušeně řečeno, s nadcházející daňovou regulací budou investoři svá budoucí rozhodnutí daleko pečlivěji zvažovat," varuje Daňhel.

Za nešťastné označil František Táborský, ekonom Komerční banky, to, že jsou do návrhu zahrnuty i prodeje podílů ve vlastních firmách. "V současné době se často může jednat o cestu, jak se podnikatelé zbavují svých firem z důvodu krize, a prodají ji do rukou solventnější konkurence či jiné firmy, čímž zaručí její pokračování. Prodražení takové operace může řadu podnikatelů od tohoto kroku odradit a zvolit raději její likvidaci," míní Táborský. 

Na možné problémy majitelů firem poukazuje také Milan Vaníček z J&T Banky. "Daný návrh může v konkrétních případech být přinejmenším nepříjemný pro ty majitele firem, kteří si ji vybudovali z nuly a aktuálně ji nemají komu předat, a tak tuto situaci řeší prodejem. Takový podnikatel pravidelně platí daně v rámci firmy a nyní při prodeji bude jen těžko vykazovat všechny řekněme investiční náklady do firmy vynaložené. Navíc pokud dobře rozumím návrhu, tak se jedná jen o akciové společnosti a ne o společnosti s ručením omezeným, což umožňuje jistou optimalizaci. Z tohoto hlediska to pak může mít mnohem menší dopad na daňový výběr než se možná přepokládá," říká Milan Vaníček. 

Češi jsou však v Evropě s osvobozením příjmu z prodeje firmy dosud spíše výjimkou. Podle Aleše Prandstettera, ředitele společnosti eFrank.cz, se tak podobný návrh dal v současné krizi očekávat.

"V návaznosti na to, co se děje ve fiskální oblasti v současné době, je přirozené, že bude eskalovat hledání zdrojů, které bude znamenat příjmy pro rozpočet a přitom bude pokud možno sociálně šetrné, respektive bude mít co nejmenší dopad na poptávku obyvatel po zboží a službách. Takže tento návrh do toho zapadá, stejně jako stále intenzivnější diskuse o vyšším zdanění vlastnictví nemovitosti," říká odborník.  

Z hlediska investorů prý nepředpokládá významnější dopady, spíše podle něj přibudou další parametry, které si budou muset někteří movitější investoři hlídat.

Daňový balíček nyní míří do Senátu. Je ale pravděpodobné, že právě tam se změní. Pak by se vracel zpět k poslancům. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy