Při krachu banky nebo kampeličky dostanete peníze už za sedm pracovních dní

ČTK ČTK
30. 5. 2016 12:28
Lhůta pro výplatu náhrad vkladů se od června výrazně zkracuje. Maximální částka - 100 tisíc eur - se sice v zásadě nemění, od letošního roku lze ale v jistých případech dosáhnout až na 200 tisíc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ze dvaceti na sedm pracovních dnů se od 1. června zkracuje lhůta pro výplatu náhrad vkladů, na něž mají nárok klienti zkrachovalé banky, družstevní záložny nebo stavební spořitelny.

Informoval o tom Garanční systém finančního trhu, který od 1. ledna 2016 nahradil Fond pojištění vkladů. Ten byl do té doby odpovědný za výplatu náhrad vkladů zkrachovalých finančních institucí.

Maximální částka, kterou mohou klienti získat zpět, zůstává 100 000 eur, tedy asi 2,7 milionu korun.

Ještě rychleji než dosud

Zkrachovalá finanční instituce musí nyní seznam svých pojištěných vkladatelů včetně informace o zůstatcích na všech jejich účtech předat nyní Garančnímu systému ve lhůtě tří pracovních dnů. U každého vkladatele banka dále provádí propočet, zda souhrn vkladů každého z vkladatelů nepřesahuje maximální částku krytou pojištěním vkladů.

Zkrácení lhůty také znamená, že Garanční systém musí ve velmi krátké době zajistit dostatek finanční hotovosti. Právě proto drží své portfolio ve velmi likvidních investičních nástrojích.

"V případě, že by aktuální finanční rezervy nestačily, máme několik možností, jak si dodatečné zdroje zajistit. Od roku 2016 jsou jimi mimořádné příspěvky, a to až do 0,5 procenta z objemu krytých vkladů v kalendářním roce. Dalšími jsou získání úvěru na mezibankovním trhu, vydání dluhopisů nebo půjčka od obdobných evropských institucí. Za určitých podmínek se můžeme obrátit na ministerstvo financí se žádostí o poskytnutí návratné finanční výpomoci či dotace z rozpočtu," uvedla ředitelka Garančního systému Renáta Kadlecová.

Limit lze zvýšit až na 200 tisíc eur

Vedle zkrácení lhůty pro výplatu náhrad vkladů přinesla nová legislativa i novinku, která platí od 1. ledna 2016, kdy fyzické osoby mají ze zákona pojištěny dočasně vysoké vklady nad 100 000 eur.

Jde například o vklady plynoucí z dědictví, prodeje nemovitosti určené k bydlení nebo pojistného plnění pro případ úrazu, nemoci, invalidity nebo smrti. Další podmínkou je, že vklad byl do banky vložen v období tří měsíců, které předcházely krachu banky.

Celkový limit výplaty se v těchto případech může zvýšit až na 200 000 eur (5,4 milionu korun) na jednoho vkladatele u jedné banky.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy