Další dopad balíčku: Méně peněz za ošetřování dítěte

Petr Kučera Petr Kučera
27. 9. 2009 10:30
KALKULAČKA: Spočítejte si, o kolik dostanete méně
Dětské oddělení polikliniky Kartouzská v Praze.
Dětské oddělení polikliniky Kartouzská v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Lidé, kteří zůstanou doma s nemocným dítětem, získají od státu ještě méně peněz než dosud. Jednou z mála známých částí přijatého úsporného balíčku je totiž výrazné snížení ošetřovného.

Například matka s měsíční mzdou 18 tisíc korun dostane v příštím roce na ošetřovném o téměř tisícikorunu méně než letos. Vyplývá to z výpočtů online deníku Aktuálně.cz.

První tři dny zdarma

Poslanci v pátek schválili balíček úsporných rozpočtových opatření. Vládní návrh škrtů v oblasti ošetřovného prošel beze změny.

Od ledna se tak pravidla pro placení ošetřovného sjednotí s pravidly pro nemocenskou. Zatímco od ledna 2009 není nemocenská proplácena v prvních třech dnech nemoci, ošetřovného se tato změna nedotkla. Od ledna 2010 má nově platit, že také ošetřovné náleží až od čtvrtého dne.

Úsporný balíček totiž - zatím dočasně jen pro rok 2010 - zkracuje takzvanou podpůrčí dobu z devíti na šest dnů (u osamělých zaměstnanců, tedy typicky samoživitelek, ze šestnácti na třináct dnů). Zároveň však stanoví, že tato podpůrčí doba se počítá až od čtvrtého kalendářního dne potřeby ošetřování nebo péče.

V praxi to znamená, že při třídenní nemoci dítěte (či jiného nemocného či zraněného člena domácnosti) nedostanete vůbec nic. Při devítidenní nemoci dostanete ošetřovné jen za čtvrtý až devátý den. Tak jako dosud má i nadále platit, že při nemoci delší než devět dnů (u osamělých zaměstnanců šestnáct) pak počínaje desátým (sedmnáctým) dnem nemáte na ošetřovné nárok.

Spočítejte si rozdíl v ošetřovném: Zadáte-li počet dnů (maximálně 9, samoživitelé 16), dostanete současnou úroveň. Pro rok 2010 pak zadejte o tři dny méně (tedy maximálně 6, samoživitelé 13). Pro třídenní nemoc vám tedy v roce 2010 vyjde nula.

Pro znalce dodejme, že první tři dny u ošetřovného se v roce 2010 mají počítat přece jen trochu jinak než při klasické nemocenské (pracovní neschopnosti). Zákon u ošetřovného výslovně hovoří o kalendářních dnech, nikoliv (jako u nemocenské) o dnech, které by jinak pro zaměstnance byly pracovními. To v praxi znamená určité zvýhodnění ošetřovného.

Foto: Jaroslav Jiřička
Čtěte, jak funguje ošetřovné letos:
Kdy máte nárok na ošetřovné a na co si dát pozor
 

Právě se děje

Další zprávy