Byrokratickou knihu jízd nahradí paušální odpočet

Petr Kučera Petr Kučera, pek
11. 8. 2009 12:36
Malým a středním podnikatelům se uleví
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Malým a středním podnikatelům se zjednoduší vykazování služebních cest pro daňové účely. Změnu dnes podepsal i prezident republiky Václav Klaus. Náhradu takzvané knihy jízd paušálním odpočtem budou moci podnikatelé využít už v daňovém přiznání za letošní rok.

Kniha jízd patří mezi povinnosti, které podnikatelé nejvíce kritizují jako zbytečně byrokratické. "Podnikatelé nebudou muset vyplňovat knihu jízd a složitě evidovat, jaké cesty služebním autem byly pracovní a jaké soukromé. Sami navíc přiznávají, že knihu jízd často vyplňují s velkou časovou prodlevou a údaje v ní jsou pak nepřesné," řekl exministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS), který změnu avizoval už více než před rokem.

Ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením Martina Římana ubralo podnikatelům desetinu povinností. Toto praktické porovnání lze vidět v budově úřadu.
Ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením Martina Římana ubralo podnikatelům desetinu povinností. Toto praktické porovnání lze vidět v budově úřadu. | Foto: MPO

Paušál pět tisíc měsíčně

Díky schválené novele budou moci podnikatelé místo složité evidence konkrétních jízd využít paušální odečet. Odečíst si lze 5000 korun měsíčně, maximálně však na tři auta. Pokud využívají vozidlo částečně i k soukromým účelům, snižuje se paušál na 4000 korun. Nezáleží na tom, zda auta jsou součástí obchodního majetku či zda jsou v nájmu. Když pro podnikatele tato alternativa výhodná nebude, mohou zůstat u dosavadní knihy jízd.

"Je to dobrý dárek podnikatelům v tomto těžkém období," chválí novinku prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Pro přesnost dodejme, že zákon o daních z příjmů nestanoví vedení knihy jízd jako povinnost pro každého podnikatele používajícího auto. "Pokud si však chce náklady za jízdy autem odečíst jako daňově uznatelné, musí vést jejich evidenci," upřesňuje Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.

Finanční úřady musí zdůvodnit svá rozhodnutí

Součástí schválené novely zákona o správě daní a poplatků je také nová povinnost pro finanční úřady. Na návrh poslance ODS Michala Doktora budou muset zdůvodňovat svá rozhodnutí v případě dodatečně doměřených daní.

Foto: Aktuálně.cz

Komerční tip: Leťte na dovolenou do slunné Itálie!

  Zejména podnikatelům také pomůže, že odvolání poplatníka u dodatečně doměřené daně bude mít odkladný účinek. Dosud platí, že spornou částku musí nejdříve zaplatit a teprve poté se s finančním úřadem dohadovat.

  Přijatá novela také umožní pokutovat pracovníky finančních úřadů za porušování mlčenlivosti.

  Doktorův návrh má alespoň částečně napravit největší nedostatky současného zákona o správě daní a poplatků. Změny mají platit od ledna 2010.

  Poslanci i senátoři už sice schválili i návrh zcela nového daňového řádu, jeho účinnost však odložili až na začátek roku 2011.

  Foto: Ondřej Besperát
  Další aktuality pro podnikatele:
  Firmy už mohou měnit sídlo bez omezení, zákon zmírnil
  Sleva na sociálním pojištění startuje, firmám se uleví
  Datovou schránku si zatím aktivoval jen zlomek firem

   

  Právě se děje

  před 6 minutami

  Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

  Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

  Zdroj: ČTK
  před 1 hodinou

  V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

  V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

  Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

  Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

  Další zprávy