Pracující důchodci už získali zpátky 600 milionů od státu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
25. 11. 2014 16:04
Za první měsíc a půl z tříleté lhůty už o vrácení slevy na dani z příjmů požádali téměř všichni pracující důchodci, za které se postavil Ústavní soud.
Foto: Jiří Němeček/Economia

Praha – Za pouhý měsíc a půl se o vrácení daňové slevy na poplatníka za rok 2013 přihlásila drtivá většina pracujících důchodců. Finanční správa jim už vyplatila 600 milionů korun, které penzisté původně museli zaplatit na daních poté, co jim slevu dočasně sebralo jedno z úsporných opatření vlády Petra Nečase.

"Momentálně evidujeme 146 tisíc podání týkajících se vrácení slevy na dani pro pracující důchodce. Zatím jsme z toho důvodu vrátili na dani 600 milionů korun. Předpokládáme, že celkem vrátíme pracujícím důchodcům zhruba dvě miliardy korun," řekla online deníku Aktuálně.cz Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

O vrácení peněz odpovídajících výši zpětně uplatněné slevy rozhodlo ministerstvo financí v první půlce října. "Nález Ústavního soudu z léta letošního roku umožnil uplatnit slevu na poplatníka za zdaňovací období 2013 všem starobním důchodcům," potvrdila tehdy finanční správa.

Na uplatnění nároku dostali lidé tři roky času. Evidentně ale na nic nečekali. Podle posledních známých údajů Českého statistického úřadu bylo v polovině roku 2013 v Česku 145 pracujících důchodců, přičemž jejich počet v posledních letech roste.

Generální finanční ředitelství nechystá žádné speciální kontroly zpětně uplatňované slevy. Nová daňová přiznání budou podle Petlachové finanční úřady kontrolovat „obecně standardním postupem dle daňového řádu“. Úředníci tak porovnají údaje v původně podaném daňovém přiznání a nově podaném přiznání se svojí evidencí. "V případě nejasností vyzve úřad poplatníka k vysvětlení," dodává Petlachová.

Tři cesty ke slevě

O slevu za rok 2013 si přitom důchodci musejí zažádat v novém daňovém přiznání nebo přes zaměstnavatele. Nové (řádné) daňové přiznání mají podat ti důchodci, kteří chtějí zpětně slevu a zároveň nepodávali sami daňové přiznání za rok 2013, když daně odváděli přes zúčtování provedené zaměstnavatelem, ve kterém nepožadovali odečtení daňové slevy.

V jiné situaci jsou důchodci, kteří daně také nechali na svém zaměstnavateli, ale zároveň požadovali už v tomto vyúčtování odečet daňové slevy, ale zaměstnavatel jim kvůli znění zákona odmítl slevu uplatnit. Ti musí slevu nyní znovu uplatnit přes zaměstnavatele.

Dodatečné daňové přiznání pak podají důchodci, kteří sami už daňové přiznání za rok 2013 podali (podrobnosti vysvětluje finanční správa zde). K daňovému přiznání je přitom potřeba přiložit také potvrzení o příjmech od zaměstnavatele. (Jednoduše si toto dodatečné daňové přiznání můžete vyrobit ve speciální aplikaci, kterou připravil web OnlinePřiznání.cz.)

Nález Ústavního soudu

Důchodci, kteří mají vedle starobní penze ještě další příjmy ze zaměstnání, podnikání, pronájmu nebo třeba menší fotovoltaické elektrárny na střeše vlastního domu, nepřijdou o slevu ani za rok 2014. Tu jim ve svém nálezu z léta letošního roku vrátil už Ústavní soud. Nehledě na rozhodnutí Ústavního soudu chtěla současná vládní koalice tuto daňovou slevu vrátit, ale až počínaje příjmy za rok 2015.

Sporné ustanovení prosadila koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vedená Petrem Nečasem v rámci takzvaného úsporného balíčku. Podle schváleného zákona příjemci starobních penzí, kteří si přivydělávají zaměstnáním, brigádou, podnikáním, pronájmem nebo třeba provozováním fotovoltaické elektrárny na střeše vlastního domu, neměli mít možnost od příjmů za léta 2013 až 2015 odečítat základní slevu na poplatníka – tedy až 24 840 korun ročně.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy