Důchodci o daňovou slevu nepřijdou. Ústavní soud zasáhl

Petr Kučera Petr Kučera
30. 7. 2014 11:34
Ústavní soud zrušil část zákona o daních z příjmů, jímž vláda Petra Nečase odebrala základní slevu pro pracující důchodce. Bylo to diskriminační, řekli soudci.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Martina Křížová

Brno – Zrušení daňové slevy pro pracující důchodce je podle Ústavního soudu diskriminační. Rozhodli o tom soudci, když na návrh skupiny devatenácti senátorů zrušili část zákona o daních z příjmů.

Ústavní soud příslušné ustanovení zrušil ke dni vyhlášení svého nálezu ve Sbírce zákonů. "Slevu na dani za zdaňovací období roku 2014 mohou uplatnit všichni pracující důchodci bez ohledu na to, zda byli či nebyli k 1. lednu roku 2014 pobírateli starobního důchodu," uvedl soud.

Daňové slevy za příjmy z roku 2013 se však rozhodnutí netýká, platí pro ně dosavadní znění zákona. O přípustnosti slevy v konkrétních případech tak zřejmě bude muset rozhodnout správní soud.

Vadí nerovnost i schválení na poslední chvíli

Omezení je podle soudu v rozporu s principem rovnosti, protože konkrétní formulace v zákoně zvýhodňuje část pracujících důchodců, kteří k 1. lednu nepobírali starobní penzi. Lidé, kteří berou penzi k 1. lednu, přicházejí podle zákona o celou slevu, zatímco když někdo začne pobírat důchod k 2. lednu, může ji využít celou.

Soudu vadí i nerovnost mezi pracujícími starobními důchodci a ostatními poplatníky daně z příjmů. "Zákon totiž těmto dvěma skupinám nezaručuje ve shodném nebo srovnatelném rozsahu určitou minimální částku příjmu, u které se s ohledem na její potřebnost k zajištění důstojného života nepředpokládá její zdanění. Zatímco v případě starobních důchodců má tuto funkci plnit starobní důchod, jehož výše se u jednotlivých poplatníků liší, v případě ostatních výdělečně činných osob ji plní sleva na dani na poplatníka, která u všech činí 24 840 korun ročně," uvádí Ústavní soud. Na zrušení slevy tak doplácejí hlavně lidé s nižšími důchody.

Protiústavní je podle soudu i fakt, že zákonodárci nechali po definitivním přijetí zákona jen čtyřdenní prostor, aby se s ním lidé mohli seznámit a přizpůsobili tomu své ekonomické aktivity.

Nehledě na rozhodnutí Ústavního soudu chtěla současná vládní koalice tuto daňovou slevu vrátit – ovšem až počínaje příjmy za rok 2015. Pro výdělky za rok 2014 mělo omezení platit nadále.

Součást Nečasova balíčku

Sporné ustanovení prosadila koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vedená Petrem Nečasem v rámci takzvaného úsporného balíčku. Podle schváleného zákona si příjemci starobních penzí, kteří si přivydělávají zaměstnáním, brigádou, podnikáním, pronájmem nebo třeba provozováním fotovoltaické elektrárny na střeše vlastního domu, nebudou moci od příjmů za léta 2013 až 2015 odečíst základní slevu na poplatníka – tedy až 24 840 korun ročně.

Podle Rady seniorů ČR je takové omezení diskriminační. Bez racionálního důvodu prý znevýhodňuje penzisty, kteří si dokážou k důchodu ještě přivydělat. Takto argumentovala i skupina devatenácti tehdy opozičních senátorů, která stížnost k Ústavnímu soudu podala.

O výkladu zřejmě rozhodne soud

Zhruba čtvrtina z 80 tisíc důchodců se zdanitelnými příjmy zkusila v roce 2013 toto omezení obejít. Zákon totiž doslova říká, že slevu nelze uplatnit u lidí, kteří "k 1. lednu zdaňovacího období pobírali starobní důchod“. Lidé si tak přerušili pobírání důchodů na jediný den, případně na několik málo dnů. Dostali sice nižší důchod, ale při zachování daňové slevy by se jim tento trik finančně vyplatil. Velká část z výdělečně činných důchodců se přitom nachází ve skupině takzvaně vysoce kvalifikovaných profesí - jde tedy například o lékaře či advokáty.

Před obcházením zákona varoval už tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Na doslovném znění trvá i nové vedení ministerstva financí, respektive finanční správy.

O tom, zda si lidé s „účelově“ přerušeným důchodem mohou základní slevu v daňovém přiznání za rok 2013 uplatnit, tak zřejmě rozhodne až správní soud. Na něj se mohou obrátit důchodci, kteří k 1. lednu nepobírali penzi, ale finanční úřad jim přesto slevu zamítl.

Správní soud by pak – na rozdíl od ústavních soudců – neřešil samotnou ústavnost tohoto omezení, ale jeho výklad v praxi. Ústavní soud dal těmto lidem nicméně naději, když uvedl, že pozastavení výplaty důchodu je možné z jakéhokoliv důvodu.

Sleva se vrátí, ale ne hned

Současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL se už před verdiktem Ústavního soudu dohodla, že daňovou slevu důchodcům opět umožní. Návrh je nyní ve Sněmovně, poslanci o něm mají definitivně rozhodnout v září. Podle vládního návrhu by se však sleva neměla týkat příjmů za letošní rok, měla se vztahovat až na výdělky za rok 2015. Ústavní soud nyní tedy umožnil penzistům využít slevu i za letošní příjmy.

Pokud si důchodci vydělají nad 840 tisíc korun ročně, bude jejich penze podle vládního návrhu opět zdaněna tak, jak tomu bylo do konce roku 2012. Pro příjmy za roky 2013, 2014 a 2015 toto zdanění dočasně zrušilo zákonné opatření senátorů právě jako reakci na omezení daňové slevy. Vládní návrh nyní předpokládá, že by se důchody nad tuto hranici přivýdělků znovu danily počínaje příjmy za rok 2015 – tedy současně s původně plánovaným návratem základní slevy. Zpětnou účinnost tohoto stropu i pro letošní příjmy (jako reakci na verdikt Ústavního soudu) už vláda prosadit nemůže.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy