Pojištění proti terorismu: U některých smluv máte smůlu, ukazuje porovnání

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
24. 3. 2016 6:14
Prozkoumali jsme podmínky jednotlivých pojišťoven týkající se obětí teroristického útoku. Zatímco v rámci cestovního pojištění většina smluv kryje i následky teroristických činů, u životního pojištění by pozůstalí nedostali peníze od 14 z 20 pojišťoven. Ani dobrá pojistka teď nemusí v Bruselu stačit, pokud před cestou oficiálně varovalo ministerstvo zahraničí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Praha – Přestože cestovní pojištění má pokrývat riziko náhodných zranění, některé pojišťovny z něj vylučují škody vzniklé při teroristickém útoku. Vyplývá to z pojistných podmínek, které podrobně prozkoumal online deník Aktuálně.cz.

Ještě větší omezení pak mají u životního pojištění - to si přitom lidé sjednávají, aby v případě nezaviněné smrti či trvalé invalidity finančně zajistilo jejich rodinu. Pokud by ovšem k takové újmě došlo v důsledku teroristického činu, úhradu ze životního pojištění by nevyplácelo hned čtrnáct z dvaceti pojišťoven, které tento produkt nabízejí.

Od loňského listopadu, kdy teroristé ochromili Paříž, přitom pojišťovny svůj postoj ke krytí následků teroristických činů nezměnily. Jedinou výjimkou je Česká podnikatelská pojišťovna. "Vysoká poptávka klientů a bezpečnostní situace ve světě nás vedly k rozhodnutí uvést na trh zcela nové rizikové pojištění," říká její mluvčí Renata Čapková.

"Od prosince 2015 nabízíme nový produkt Rizikovka, v jehož rámci lze pojistit některá rizika, která standardně spadají do výluk z pojištění. K nim mimo jiné patří úrazy, k nimž dojde při teroristickém útoku," upřesňuje mluvčí. Ostatní životní pojištění, která Česká podnikatelská pojišťovna nabízí, ale riziko terorismu stále nekryjí.

Některé další pojišťovny pak o změnách zatím jen uvažují. "Současné životní pojištění riziko terorismu neobsahuje, ale velmi intenzivně se zabýváme myšlenkou zařadit jej mezi krytá rizika," říká například za pojišťovnu Allianz její mluvčí Václav Bálek.

Cestovní pojištění většinou pomůže

U cestovního pojištění, které si lidé sjednávají právě při turistické cestě do zahraničí, kryje alespoň částečně následky teroristických útoků většina pojišťoven.

Z šestnácti, jejichž podmínky jsme prozkoumali, jich osm kompletně kryje i následky případných teroristických činů (do výše sjednaných pojistných limitů).

Dalších šest pojišťoven pak obětem teroristického útoku uhradí alespoň léčebné výlohy. To znamená, že by zaplatily například ošetření v dané zemi nebo převoz do České republiky. Už by ale neposkytovaly jednorázové odškodnění v případě smrti či trvalých následků.

Jen dvě pojišťovny - Wüstenrot a Maxima - pak mají teroristický útok kompletně v takzvaných výlukách, takže se na něj cestovní pojištění vůbec nevztahuje. Maxima ale uvažuje o změně. "Vzhledem k situaci v Evropě a obecně ve světě věc vyhodnocujeme a je pravděpodobné, že nový produkt, který aktuálně vyvíjíme, již bude riziko terorismu krýt," říká mluvčí Roman Jandík.

Stačit nemusí ani cestovní pojištění, které banky nabízejí jako součást platebních karet. Ze sedmi největších bank riziko teroristického útoku plně kryje pojištění ke kartám jen u mBank a Raiffeisenbank. ČSOB, GE Money Bank a UniCredit Bank pokrývají alespoň léčebné výlohy. Česká spořitelna a Komerční banka mají terorismus ve výlukách.

Zdůrazňujeme, že jsme zkoumali podmínky u aktuálně nabízených pojištění. U dříve sjednaných smluv se tedy podmínky mohou lišit, proto si raději ověřte konkrétní podmínky vztahující se právě na vaši smlouvu. Zvláště to platí u životního pojištění s investiční či spořicí složkou, kde by mohlo být případné předčasné vypovězení smlouvy nevýhodné.

Kryjí následky teroristických činů?

Pojišťovna Cestovní pojištění Životní pojištění
Aegon nenabízí ne
Allianz jen pojištění léčebných výloh ne
Axa ano ano
Česká podnikatelská pojišťovna ano ne; následky teroristických činů kryje jen rizikové pojištění Rizikovka
Česká pojišťovna ano ne
ČSOB Pojišťovna jen pojištění léčebných výloh ne
Direct Pojišťovna ano ne (pojišťovna nabízí jen úrazové pojištění)
Ergo jen pojištění léčebných výloh ne
Evropská pojišťovna ano nenabízí
Generali jen pojištění léčebných výloh ano
Hasičská vzájemná pojišťovna ano (prodává pojištění od Pojišťovny VZP) ne (pojišťovna nabízí jen úrazové pojištění)
Komerční pojišťovna jen pojištění léčebných výloh ne
Kooperativa jen pojištění léčebných výloh ne
Maxima ne ne (pojišťovna nabízí jen úrazové pojištění)
MetLife nenabízí ano
NN nenabízí ne
Pojišťovna Česká spořitelny nenabízí ano
Pojišťovna VZP ano ano (pojišťovna nabízí jen úrazové pojištění)
Slavia jen pojištění léčebných výloh ne (pojišťovna nabízí jen úrazové pojištění)
Uniqa ano ano (ne u připojištění vč. úrazového pojištění)
Wüstenrot ne ne

Zdroj: pojistné podmínky na webech pojišťoven

V Belgii teď nemusí pomoci ani dobrá pojistka

Kdo se nyní chystá do Belgie, kde teroristé udeřili na začátku týdne, měl by vědět, že ho finančně nemusí jistit ani pojistka, která následky teroristických útoků kryje.

České ministerstvo zahraničí totiž vydalo doporučení, aby lidé odložili veškeré cesty do Bruselu a zvážili také cesty do dalších částí Belgie. Sama Belgie vyhlásila na celém území čtvrtý bezpečnostní stupeň, který značí vysoké riziko dalších útoků. A právě tato oficiální doporučení jsou pro pojišťovny podstatná.

"Klientům radíme jediné - do Belgie necestovat. A to v přímé souvislosti s vyjádřením ministerstva zahraničí. Forma doporučení a výše bezpečnostního stupně vyhlášeného v Belgii jsou pro nás jasným signálem, že pokud klient v tuto chvíli do Belgie vycestuje, riskuje, že mu škody vzniklé v přímé souvislosti s teroristickými útoky nebudeme moci vyplatit. Riziko je skutečně extrémně vysoké," potvrzuje mluvčí Direct pojišťovny Jan Marek.

Není to běžná vražda

Obecně platí, že pojistit se lze proti náhodným událostem, které nezavinil sám "poškozený". Je tedy pochopitelné, že mezi takzvané výluky patří cesty do oblastí, které jsou na seznamu válečných zón nebo rizikových oblastí - představu o nich si lze udělat například z webu ERV Evropské pojišťovny. Běžné cíle českých turistů ani západoevropské státy na tomto seznamu nejsou.

Proč tedy pojišťovny tak často neproplácejí u životního pojištění následky teroristických útoků? "Protože se jedná o katastrofické riziko, podobně jako je třeba jaderná katastrofa, které standardně nebývá do pojištění zahrnováno," odpovídá Roman Jandík z pojišťovny Maxima.

Důležité také je, že krytí tohoto rizika nenabízejí ani některé zajišťovny - zjednodušeně řečeno "pojišťovny pojišťoven".

A proč vůbec pojišťovny a zajišťovny rozlišují mezi následky "běžné" vraždy a teroristického útoku? "Motivem vraždy je zabít konkrétní osobu, zatímco teroristický čin má cíl zabít pokud možno co největší počet osob. Určitou roli tedy hraje kumulace rizika," odpověděla už loni Helena Dušková, mluvčí Wüstenrotu. Také tato pojišťovna vylučuje plnění v souvislosti s teroristickými činy, protože tyto události jí nekryje zajistitel.

Jak ale pojišťovny v praxi rozlišují mezi masovou vraždou a terorismem? Ne vždy je to zřejmé na první pohled. Pomoci by měla definice, kterou mají - každá pojišťovna trochu odlišně - ve svých obchodních podmínkách. Často je terorismus definován jako "vědomé a cílené násilí proti civilnímu obyvatelstvu s politickými nebo ideologickými cíli", "násilné jednání motivované zejména politicky, sociálně, ideologicky nebo nábožensky", "násilný čin poškozující lidský život, majetek či infrastrukturu s úmyslem ovlivnit vládu nebo zastrašovat veřejnost nebo její část." Neshody ve výkladu by musel - tak jako u jiných pojištění - řešit soud.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Situace se pomalu vrací k normálu, ale pořád je město ochromené, lidem se nechce chodit ven, popisuje situaci novinářka žijící v Bruselu Eva Hrnčířová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy