Zlatý důl pro pojišťováky musí skončit, rozhodla vláda. Změní provize za opakovaný prodej

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
Aktualizováno 16. 3. 2016 20:30
Prodejci životního pojištění by měli přestat vydělávat na provizích za opakovaný prodej tohoto produktu. Vláda schválila nová pravidla, která rozloží vyplácení provizí do pěti let. Strop na celkovou výši provize se ale do zákona nedostal.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Takzvané přetáčení smluv životního pojištění, díky němuž prodejci vydělávají na úkor klientů, by už brzy měla ztížit nová pravidla.

Vláda schválila návrh novely zákona, která omezuje výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům i pořizovací náklady při výpočtu takzvaného odkupného u pojistných smluv. Ty by měly být povinně rozloženy do období pěti let. Zákon dosud délku vyplácení provizí neřeší, pojišťovny ji ale vyplácejí během prvních dvou let po podpisu smlouvy.

Návrh nyní míří do Poslanecké sněmovny. Součástí ale není zavedení stropu na samotnou výši provizí, jak dříve navrhoval poslanec za ČSSD Ladislav Šincl.

I na rizikové pojištění

Změna se nakonec má týkat i čistě rizikového životního pojištění, přestože ministerstvo financí původně navrhovalo, aby se nová pravidla vztahovala jen na takzvané rezervotvorné smlouvy, tedy nejčastěji na takzvané investiční životní pojištění. S takovým omezením ale nesouhlasily pojišťovny ani Česká národní banka. A nepodařilo se ho prosadit ani na vládě, jak online deníku Aktuálně.cz řekla Lenka Jurošková, náměstkyně ministra financí.

Změna se podle ní nevztahuje jen na jednorázově placené pojištění nebo pojistky, u nichž je provize vyplácena rovnoměrně.

Nové podmínky mají podle ministerstva zainteresovat pojišťovací zprostředkovatele na dlouhodobém trvání zprostředkovaného pojištění a na straně druhé zajistit, že při předčasném ukončení pojištění bude pojistníkovi větší část zaplaceného pojistného vrácena zpět v podobě odkupného. Odkupné je částka, kterou pojišťovna vyplatí klientovi při zrušení životního pojištění.

Nová pravidla chtějí zabránit takzvanému přetáčení smluv, tedy časté praxi některých prodejců, kteří klientům doporučují předčasně zrušit stávající smlouvu a nahradit ji novou. Pokud ale jde o takzvané rezervotvorné smlouvy, tedy právě například investiční životní pojištění, přichází tím klienti o peníze, které přes zrušenou smlouvu investovali. Prodejce naopak získá novou provizi, která dosahuje až dvojnásobku ročního pojistného.

Aby se nová pravidla vztahovala právě jen na rezervotvorné pojištění, prosazovali především zástupci prodejců. U čistě rizikových smluv totiž podle nich klienti mohou jen vydělat, protože změnou smlouvy mohou získat lepší podmínky krytí.

Novela také zavádí mechanismus poměrného krácení sjednané odměny, jestliže k zániku pojištění dojde v prvních pěti letech jeho trvání. Poměrné krácení by se tak mělo provést s přesností na měsíce tak, že za každý započatý měsíc trvání pojištění náleží pojišťovacímu zprostředkovateli nejvýše jedna šedesátina sjednané odměny.

Konflikt mezi Babišem a Šinclem

Jednání o omezení provizí v polovině loňského června ve Sněmovně vyvolalo konflikt mezi poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Důvodem byl měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění, na který poukázal autor návrhu, právě poslanec Šincl.

Podstatou Šinclova návrhu bylo zamezit současné praxi, kdy zprostředkovatelé ve snaze získat provizi za uzavření nové smlouvy s klienty ukončují smlouvy nejčastěji mezi druhým až pátým rokem pojištění. Šincl chtěl svým návrhem snížit a stanovit maximální odměnu pojišťovacím zprostředkovatelům. Částku, o níž se provize sníží, tj. přes čtyři miliardy korun ročně, chtěl připsat pojištěným lidem do výnosů.

 

Právě se děje

Další zprávy