Pojištění bankovních vkladů se zdvojnásobí na 100 tisíc

Petr Kučera Petr Kučera, pek
14. 12. 2009 17:57
Klienti některých zahraničních bank mají dvojnásobnou ochranu už nyní

Praha - Od roku 2011 se zvýší limit pro pojištění bankovních vkladů z dosavadních 50 tisíc na 100 tisíc eur, tedy na zhruba 2,6 milionu korun. Vyplývá to ze směrnice Evropské unie, jejíž zařazení do českého právního řádu formou novely zákona o bankách dnes schválila vláda. Nyní ji projedná parlament.

Novela má od ledna 2011 také zkrátit lhůty pro výplatu náhrad za pojištěné vklady. V současnosti je musí Fond pojištění vkladů začít vyplácet do tří měsíců ode dne, kdy Česká národní banka oznámila platební neschopnost některé bankovní instituce. Nově by výplaty měly začít do 20 pracovních dnů.

"Současně má být zkrácena lhůta, ve které musí ČNB oznámit platební neschopnost některé instituce, a to z 21 dní na pět pracovních dní od okamžiku, kdy se o ní dozvěděl," dodává výkonná ředitelka fondu Renáta Kadlecová.

Výplaty náhrad trvají po dobu pěti let ode dne jejich zahájení.

U každé banky zvlášť

Ze zákona jsou pojištěny veškeré vklady jak fyzických, tak právnických osob, vedené v české nebo cizí měně. Maximální limit pro výplatu je 50 000 eur na jednoho klienta v jedné bance. Jestliže tedy máte vklady u více bank, limit se vám nesčítá, ale počítá u každé banky zvlášť.

Pojištění se vztahuje nejen na běžné účty, ale také na termínované vklady, spořící účty a podobně (v rámci jedné banky se však do zmíněného limitu sčítají). Nevztahuje se však například na akcie či dluhopisy.

Fond pojištění vkladů vznikl roku 1994. Povinně do něj 0,1 procenty z pojištěných vkladů přispívají banky či družstevní záložny (kampeličky), 0,05 procenty pak stavební spořitelny. Řídí jej pětičlenná správní rada, kterou jmenuje a odvolává ministr financí.

Do roku 2008 byly v Česku pojištěny vklady jen do 25 tisíc eur, navíc se do tohoto limitu vyplácelo jen 90 procent částky.

Pobočky zahraničních bank

Pobočky zahraničních bank působící v České republice jsou však pojištěny v zemi, kde má sídlo mateřská banka. "Toto pravidlo platí v rámci EU, jiné pobočky v Česku nepůsobí," upřesňuje výkonná ředitelka fondu Renáta Kadlecová.

Například mBank, působící zde "jen" jako pobočka polské banky, je pojištěna u Polského bankovního garančního fondu a vztahují se na ní tamní pravidla a limity. "Nicméně v současnosti jsou pravidla stejná jako v Česku, tedy sto procent vkladu až do limitu 50 000 eur," dodává Kadlecová. Nejpozději od letošního července mají shodná pravidla platit v celé EU.

Čeští klienti ING nebo Citibank mají díky tomuto pravidlu dvojnásobné pojištění s předstihem, protože v Nizozemí i Irsku jsou už nyní vklady pojištěny do limitu 100 tisíc.

Náhrada zatím v 16 případech

Náhrady vkladů zatím vyplácel český Fond pojištění vkladů v šestnácti případech, celková výše dosáhla zhruba 25 miliard korun. Nejvíce peněz vyplatil bývalým klientům Union banky a Moravia banky.

Peníze z fondu by nicméně nestačily na případný pád některé z největších bank. Například letos v létě měl fond k dispozici zhruba 12 miliard korun, takže s problémy největších bank by musel stejně pomoci stát.

 

Právě se děje

Další zprávy