Finanční arbitr pomohl jen zlomku lidí. Nemá kompetence

Petr Kučera Petr Kučera
9. 7. 2009 16:05
Působnost arbitra se má postupně rozšířit

Praha - Celkem 402 podnětů k vyřízení obdržel za letošní první pololetí finanční arbitr České republiky. "Meziročně je to téměř o třetinu více," oznámil dnes finanční arbitr František Klufa.

Za celý loňský rok obdržel 610 podnětů. Jen 99 z nich však mohl následně řešit. Většina podnětů totiž nespadá do jeho úzce stanovených kompetencí.

Také proto chystá ministerstvo financí hned několik kroků, jak arbitrovy kompetence postupně rozšířit.

Jen převody a karty

Významný nárůst arbitr zaznamenal u podnětů z oblasti registru dlužníků. Další podněty jsou podobné jako vloni, kdy si mu lidé nejčastěji stěžovali na smluvní podmínky, spotřebitelské úvěry, tuzemské převody peněz a zneužití platební karty v bankomatu či u obchodníka.

Jen poslední dvě kategorie - spory ohledně převodů peněz a využívání elektronických platebních prostředků, zejména karet - přitom podle současného znění zákona patří do kompetence finančního arbitra. Tento „ombudsman", nezávislý na bankách a volený Poslaneckou sněmovnou, tedy nemůže řešit například spory ohledně smluvních podmínek bank, spotřebitelských půjček, hypoték, stavebního spoření a podobně.

Finanční arbitr

Finanční arbitr v Česku funguje od roku 2003. Na pětileté funkční období jej volí Poslanecká sněmovna z návrhů různých sdružení. Hlavním úkolem arbitra je nestranné, rychlé a bezplatné vyřizování sporů klientů s finančními institucemi mimosoudní cestou. Úřad arbitra má nyní šest zaměstnanců, jeho provoz ročně stojí zhruba 10 milionů korun.

Arbitr loni udělil finančním institucím pokuty za 480 000 korun, z toho 430 000 korun za neplnění informačních povinností. V přibližně 70 procentech rozhodl v neprospěch navrhovatele.

Rozšíření ano, ale postupně

Sám finanční arbitr je zastáncem rozšíření svých pravomocí. „Minimálně v těch oblastech, ve kterých spotřebitelé žádají o pomoc a my jim ji nemůžeme poskytnout. To je například oblast spotřebitelských úvěrů, hypoték, pojištění a podobně," říká současný arbitr František Klufa.

Dodejme, že veřejný ochránce práv (ombudsman) může řešit jen spory lidí s úřady. Spotřebitelská sdružení zase nemají silnější nástroje plynoucí přímo ze zákona. Některé banky sice zřídily vlastní funkci ombudsmana pro vyřizování stížností, o jejich nestrannosti ale může běžný klient pochybovat.

Co na to ministerstvo financí, do jehož působnosti úřad arbitra patří?  

"Připravujeme hned několik právních předpisů, upravujících arbitrovy kompetence," říká Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva.


Prvním z nich je nový zákon o platebním styku. "Pravděpodobně od letošního listopadu získá arbitr oprávnění posuzovat nejen splnění povinností vyplývajících ze zákona pro převod peněžních prostředků, ale i smluvní vztah mezi poskytovatelem platebních služeb a jejich uživatelem jako celek," upřesňuje Haas.

Výraznější změna přijde pravděpodobně v květnu 2010. Nový zákon o podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru rozšíří kompetence arbitra i na spory mezi klienty a věřiteli při poskytování těchto úvěrů.

„Přibližně od poloviny roku 2011 předpokládáme také rozšíření kompetencí i na oblast kolektivního investování, a to v souvislosti s transpozicí směrnice UCITS," dodává Haas.

Ministerstvo financí nicméně v krátkodobém horizontu neuvažuje o zřízení jednoho centralizovaného orgánu mimosoudního řešení sporů, který by byl příslušný k řešení veškerých sporů z oblasti finančního trhu, jako je tomu například ve Velké Británii či Irsku. Působnost se bude rozšiřovat postupně, vždy v souvislosti s přijímáním zákonů upravujících jednotlivé sektory trhu.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Vláda chce zastavit odírání lidí, kteří si berou půjčky
Jak jsou chráněny vklady v bankách? Většina lidí neví
Vyznáte se v ekonomické krizi? Otestujte se

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy