Finanční arbitr pomohl jen zlomku lidí. Nemá kompetence

Petr Kučera Petr Kučera
9. 7. 2009 16:05
Působnost arbitra se má postupně rozšířit

Praha - Celkem 402 podnětů k vyřízení obdržel za letošní první pololetí finanční arbitr České republiky. "Meziročně je to téměř o třetinu více," oznámil dnes finanční arbitr František Klufa.

Za celý loňský rok obdržel 610 podnětů. Jen 99 z nich však mohl následně řešit. Většina podnětů totiž nespadá do jeho úzce stanovených kompetencí.

Také proto chystá ministerstvo financí hned několik kroků, jak arbitrovy kompetence postupně rozšířit.

Jen převody a karty

Významný nárůst arbitr zaznamenal u podnětů z oblasti registru dlužníků. Další podněty jsou podobné jako vloni, kdy si mu lidé nejčastěji stěžovali na smluvní podmínky, spotřebitelské úvěry, tuzemské převody peněz a zneužití platební karty v bankomatu či u obchodníka.

Jen poslední dvě kategorie - spory ohledně převodů peněz a využívání elektronických platebních prostředků, zejména karet - přitom podle současného znění zákona patří do kompetence finančního arbitra. Tento „ombudsman", nezávislý na bankách a volený Poslaneckou sněmovnou, tedy nemůže řešit například spory ohledně smluvních podmínek bank, spotřebitelských půjček, hypoték, stavebního spoření a podobně.

Finanční arbitr

Finanční arbitr v Česku funguje od roku 2003. Na pětileté funkční období jej volí Poslanecká sněmovna z návrhů různých sdružení. Hlavním úkolem arbitra je nestranné, rychlé a bezplatné vyřizování sporů klientů s finančními institucemi mimosoudní cestou. Úřad arbitra má nyní šest zaměstnanců, jeho provoz ročně stojí zhruba 10 milionů korun.

Arbitr loni udělil finančním institucím pokuty za 480 000 korun, z toho 430 000 korun za neplnění informačních povinností. V přibližně 70 procentech rozhodl v neprospěch navrhovatele.

Rozšíření ano, ale postupně

Sám finanční arbitr je zastáncem rozšíření svých pravomocí. „Minimálně v těch oblastech, ve kterých spotřebitelé žádají o pomoc a my jim ji nemůžeme poskytnout. To je například oblast spotřebitelských úvěrů, hypoték, pojištění a podobně," říká současný arbitr František Klufa.

Dodejme, že veřejný ochránce práv (ombudsman) může řešit jen spory lidí s úřady. Spotřebitelská sdružení zase nemají silnější nástroje plynoucí přímo ze zákona. Některé banky sice zřídily vlastní funkci ombudsmana pro vyřizování stížností, o jejich nestrannosti ale může běžný klient pochybovat.

Co na to ministerstvo financí, do jehož působnosti úřad arbitra patří?  

"Připravujeme hned několik právních předpisů, upravujících arbitrovy kompetence," říká Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva.


Prvním z nich je nový zákon o platebním styku. "Pravděpodobně od letošního listopadu získá arbitr oprávnění posuzovat nejen splnění povinností vyplývajících ze zákona pro převod peněžních prostředků, ale i smluvní vztah mezi poskytovatelem platebních služeb a jejich uživatelem jako celek," upřesňuje Haas.

Výraznější změna přijde pravděpodobně v květnu 2010. Nový zákon o podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru rozšíří kompetence arbitra i na spory mezi klienty a věřiteli při poskytování těchto úvěrů.

„Přibližně od poloviny roku 2011 předpokládáme také rozšíření kompetencí i na oblast kolektivního investování, a to v souvislosti s transpozicí směrnice UCITS," dodává Haas.

Ministerstvo financí nicméně v krátkodobém horizontu neuvažuje o zřízení jednoho centralizovaného orgánu mimosoudního řešení sporů, který by byl příslušný k řešení veškerých sporů z oblasti finančního trhu, jako je tomu například ve Velké Británii či Irsku. Působnost se bude rozšiřovat postupně, vždy v souvislosti s přijímáním zákonů upravujících jednotlivé sektory trhu.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Vláda chce zastavit odírání lidí, kteří si berou půjčky
Jak jsou chráněny vklady v bankách? Většina lidí neví
Vyznáte se v ekonomické krizi? Otestujte se

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy