reklama
 
 

Kolik zaplatíte za benzin na dovolené? Nový přehled cen v Evropě

27. 6. 2017
Mapa ukazuje, kolik stojí benzin a nafta podle německého autoklubu ADAC. Vyplatí se vám natankovat už v Česku plnou nádrž.
0 %100 %

Praha - Pohonné hmoty jsou v Česku v porovnání s dalšími evropskými státy podprůměrně levné. Ukazuje to přehled, který online deník Aktuálně.cz připravil podle údajů německého automotoklubu ADAC o průměrných cenách v jednotlivých zemích.

Nejlevnější benzin mohou řidiči nakoupit v Bělorusku, kde litr vyjde v přepočtu na 62 centů, a v Rusku (65 centů). V Česku je to 1,13 eura, a na sousedním Slovensku dokonce 1,30 eura. Naopak nejdražší je benzin na Islandu (1,74 eura) a v Nizozemsku (1,65 eura).

Na Islandu vyjde nejdráže i nafta (1,62 eura), nejlevnější je pak v Moldávii (0,57 eura). V Česku přijde litr na 1,09 eura.

Ze sousedních zemí je oproti Česku levnější jen Polsko s cenou benzinu 1,06 eura za litr a nafty 1,01 eura za litr. Srovnatelné průměrné ceny s tuzemskými má ještě Rakousko.

Oblíbené cíle dovolených - Slovinsko, Chorvatsko a především Itálie - jsou pro řidiče výrazně dražší než tankování v Česku.

Údaje o průměrných cenách paliva za jednotlivé země mohou být samozřejmě zavádějící. Mohou obsahovat třeba i data ze skrytých pump například pro kamionové dopravce.

V řadě zemí jsou velké rozdíly mezi levnými a drahými pumpami. Platí to vedle Česka i pro Německo či Rakousko. Tam může benzin na vytížené dálnici vyjít o deset korun dráž než někde u supermarketu. Třeba v Maďarsku je takový rozdíl sotva třetinový. Čerpací stanice na dálnicích či u hlavních tahů jsou každopádně výrazně dražší než ty, které jsou dál od nich.

S údaji o průměrné ceně lze naopak velmi dobře pracovat ve Slovinsku a Chorvatsku. V první zemi jsou ceny stejné na všech čerpacích stanicích bez ohledu na umístění nebo značku a na každý týden je vyhlašuje tamní ministerstvo. V druhé zemi je to podobné, rozdíly u jednotlivých pump jsou minimální.

autoři: Ekonomika, Jiří Kropáček | 27. 6. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama