Platíte za bydlení příliš? I přes škrty vám stát pomůže

Petr Zámečník, Hypoindex.cz
20. 12. 2010 18:00
Od Nového roku se zvýší příspěvek i okruh lidí, který na něj mají nárok
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: RK Sting

Praha - Navzdory řadě škrtů a úsporných opatření se od Nového roku zvýší příspěvek na bydlení. Zároveň na něj dosáhne více domácností než dosud.

Nárok na příspěvek i jeho výše jsou určovány podle příjmu domácnosti a takzvaných normativních nákladů na bydlení. A právě normativní náklady vláda zvýšila.

Růst normativních nákladů ovšem není rovnoměrný, liší se podle různých skupin domácností. Nejméně si polepší osaměle žijící nájemníci v obcích od 10 do 50 tisíc obyvatel (meziročně o 2,25 %), naopak nejvyššího nárůstu normativních nákladů se dočká osamělý majitel bytu v družstevním či osobním vlastnictví (téměř o 11 %).

Čtěte také

starý dům

Kdo má nárok

Nárok na příspěvek na bydlení mají jak nájemníci, tak vlastníci nemovitostí. Nicméně lidé žijící ve vlastním musí splnit náročnější kritéria týkající se nákladů a příjmů; a také jejich příspěvek bude za jinak stejných okolností nižší.

Základním kritériem je, že jejich náklady na bydlení (včetně energií, vodného a stočného, vytápění a svozu odpadu) přesahují 30 % příjmů domácnosti (v Praze 35 %).

Zároveň však oněch 30 % (v Praze 35 %) příjmu nesmí přesahovat vládou stanovené normativní náklady, určené podle velikosti bydliště, počtu lidí v domácnosti a rozdělené podle toho, zda jde o nájemní či vlastnické bydlení.

Jak spočítat příspěvek na bydlení? Konkrétní tabulky, praktický příklad a diskuzi k tématu najdete na webu Hypoindex.cz.

Foto: RK Sting
Čtěte podrobněji:
Konkrétní tabulky, zbytek článku a diskuzi najdete zde
 

Právě se děje

před 16 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy