Platíte za bydlení příliš? I přes škrty vám stát pomůže

Petr Zámečník, Hypoindex.cz
20. 12. 2010 18:00
Od Nového roku se zvýší příspěvek i okruh lidí, který na něj mají nárok
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: RK Sting

Praha - Navzdory řadě škrtů a úsporných opatření se od Nového roku zvýší příspěvek na bydlení. Zároveň na něj dosáhne více domácností než dosud.

Nárok na příspěvek i jeho výše jsou určovány podle příjmu domácnosti a takzvaných normativních nákladů na bydlení. A právě normativní náklady vláda zvýšila.

Růst normativních nákladů ovšem není rovnoměrný, liší se podle různých skupin domácností. Nejméně si polepší osaměle žijící nájemníci v obcích od 10 do 50 tisíc obyvatel (meziročně o 2,25 %), naopak nejvyššího nárůstu normativních nákladů se dočká osamělý majitel bytu v družstevním či osobním vlastnictví (téměř o 11 %).

Čtěte také

starý dům

Kdo má nárok

Nárok na příspěvek na bydlení mají jak nájemníci, tak vlastníci nemovitostí. Nicméně lidé žijící ve vlastním musí splnit náročnější kritéria týkající se nákladů a příjmů; a také jejich příspěvek bude za jinak stejných okolností nižší.

Základním kritériem je, že jejich náklady na bydlení (včetně energií, vodného a stočného, vytápění a svozu odpadu) přesahují 30 % příjmů domácnosti (v Praze 35 %).

Zároveň však oněch 30 % (v Praze 35 %) příjmu nesmí přesahovat vládou stanovené normativní náklady, určené podle velikosti bydliště, počtu lidí v domácnosti a rozdělené podle toho, zda jde o nájemní či vlastnické bydlení.

Jak spočítat příspěvek na bydlení? Konkrétní tabulky, praktický příklad a diskuzi k tématu najdete na webu Hypoindex.cz.

Foto: RK Sting
Čtěte podrobněji:
Konkrétní tabulky, zbytek článku a diskuzi najdete zde
 

Právě se děje

před 56 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy