Placení kartou prudce roste. Češi na ně letos nakoupili zboží už za rekordních 109 miliard

Olga Skalková Jiří Hovorka Olga Skalková, Jiří Hovorka
29. 6. 2016 7:43
Češi prostřednictvím bankovních karet v prvním čtvrtletí letošního roku zaplatili nákupy za 109 miliard korun. Prostřednictvím karet přitom Češi platí nejen častěji, ale i stále menší částky. Stále rostoucí obliba těší kromě jiného banky, které z plateb inkasují od obchodníků poplatek.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Foter.com / Sean MacEntee

Praha - Obliba platebních karet v Česku stále roste. Češi jejich prostřednictvím v prvním čtvrtletí letošního roku zaplatili nákupy za 109 miliard korun. Podle statistiky Sdružení pro bankovní karty je to ve srovnatelném období nejvíc v dosavadní historii.

Meziročně se objem těchto transakcí u obchodníků zvýšil o 17 procent. Ve srovnání se situací před třemi roky je to velký posun - jde o nárůst o 60 procent.

Prostřednictvím karet přitom Češi platí nejen častěji, ale i stále menší částky. Průměrný nákup na kartu v prvním čtvrtletí byl 701 korun, zatímco před rokem to bylo 722 korun.

K rostoucímu využívání karet přispívá větší zájem obchodníků o platební terminály a rozšiřování bezkontaktních karet. Počet terminálů, kde se dá platit kartou, přesáhl už 147 tisíc. Znamená to, že meziroční přírůstek přístrojů byl přes 23 tisíc. Bezkontaktní technologií, která umožňuje nákup zaplatit jen přiložením karty, jsou už přitom vybaveny více než dvě třetiny platebních terminálů v Česku.

Ačkoliv počet vydaných platebních karet překonal počet obyvatel Česka už před třemi lety, stále jich přibývá. Statistiky asociace ukazují, že banky a úvěrové společnosti měly ke konci prvního čtvrtletí v oběhu 11,4 milionu karet. To je o 287 tisíc víc než ve stejném období před rokem.

Stále rostoucí obliba karet těší kromě jiného banky, které z plateb kartou inkasují od obchodníků poplatek. Ten od prosince loňského roku ale výrazně omezila nová směrnice EU, která bance, s jejíž kartou transakce v obchodě proběhla, snížila odměnu ze zhruba procenta z nákupu na 0,2 u debetní a 0,3 u kreditní kary.

Bankám se tak výrazně propadl příjem z těchto poplatků a musí se snažit nahradit ho zvýšením objemu plateb přes karty. Banky se tak snaží karty dostat i mimo tradiční obchody. Nově se tak prosazují třeba v městské dopravě, na konci června půjde jízdenku kartou platit ve všech dopravních prostředcích v Ostravě.

Na letošní statistice se také potvrzuje pokračující posilování pozice mezinárodní karetní asociace MasterCard na úkor značky Visa. Počet karet s logem MasterCard letos prvně přesáhl sedm milionů a jejich podíl na vydaných kartách vzrostl už na 62 procent. Ve stejném období loni byl podíl MasterCardu 58 procent.

Až do roku 2013 v Česku měla pozici lídra Visa. MasterCard se dokázal výrazně prosadit u "mladých" bank, kterým vyhovovaly například nižší mezibankovní poplatky za výběry z bankomatu. Bankám také MasterCard dokázal nabídnout lepší podmínky u kreditních karet, kterých má v Česku přes dva miliony kusů, zatímco Visa jen necelých 200 tisíc.

K bankomatu méně častěji pro více peněz

Stále se také rozšiřuje bankomatová síť. V Česku na konci prvního čtvrtletí fungovalo 4572 bankomatů. Meziročně jich přibylo 97 a banky dál plánují své sítě rozšiřovat. Ve vlastní bankomatové síti banky můžou svým klientům nabízet výběry výhodněji a také jde o jeden ze způsobů, přes který banky mohou udržet klienty a prodat jim i některé další služby.

Za výběr v jiné bankomatové síti totiž platí nejen klient, ale mezibankovní poplatek si účtují i banky vzájemně. Nejnověji rozšíření vlastní bankomatové sítě oznámila Air Bank, která s tím spojuje i spuštění prvních bezkontaktních bankomatů v Česku. Do dvou let chce banka ze skupiny PPF provozovat stovky bankomatů, nově i mimo vlastní pobočky, kde jich nyní má zhruba osmdesát.

Přestože Češi karty používají v obchodech stále více, větší hotovosti v peněženkách se zatím vzdát nechtějí. Celkový objem výběrů z bankomatů v Česku totiž stále převyšuje objem peněz, které Češi utratí přes kartu přímo u obchodníků. Celková suma výběrů z bankomatů dokonce mírně roste. Češi v letošním prvním čtvrtletí vybrali z bankomatů přes celkem 162 miliard korun, což je meziročně bezmála pětiprocentní zvýšení.

Mění se ale chování klientů, kteří z bankomatu vybírají. Podle statistiky počet výběrů z bankomatů stagnuje, roste ale průměrně vybíraná částka. Průměrný výběr byl za první tři měsíce letošního roku 3675 korun, o desetinu více než před rokem.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy