Místo karty zaplatíte mobilem. První banka to už dokáže bez operátora

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 6. 2016 10:10
Po bezkontaktních kartách a platebních nálepkách Češi dostávají další možnost pro rychlé platby. Do telefonu, který má zabudovanou technologii pro bezkontaktní platby, stačí stáhnout aplikaci a lze začít platit. Zatím je ale novinka jen pro klienty ČSOB. Konkurence umí platby mobilem také, ale jen ve spolupráci s operátorem, což je pro klienty složitější.
Ukázka platby s mobilem přes novou aplikaci.
Ukázka platby s mobilem přes novou aplikaci. | Foto: ČSOB

Praha – Místo platební karty vytáhnete u pokladny mobil, přiblížíte ho k platebnímu terminálu, zadáte do něj PIN a máte zaplaceno. Takovou možnost mají nově klienti ČSOB a Poštovní spořitelny. Po bezkontaktních kartách či platebních nálepkách tak Češi dostávají další způsob, jak rychle platit.

Banka nyní spouští novou aplikaci pro chytré telefony se systémem Android (4.4 a vyšší) a s technologií, která bezkontaktní platby podporuje (NFC). Aplikace je zdarma ke stažení v obchodu Google Play.

"Udělat si platební kartu z telefonu" už dříve umožnila klientům GE Money Bank (dnes Moneta), ale projekt loni pro malý zájem stopla. Nyní tuto službu nabízí také Fio banka. Novinka od ČSOB se od obou projektů liší v tom, že ze hry vyřadila mobilního operátora. Ten v případě Monety a Fio banky vydává speciální SIM kartu, na níž je nahraná speciální platební karta. Obě banky také spolupracovaly nebo spolupracují jen s operátorem O2, což dále limituje využití.

Aplikace nazvaná ČSOB NaNákupy je jednodušší právě proto, že operátory ze hry vylučuje. Klientům ČSOB, pro které je zatím výhradně určena, si stačí aplikaci stáhnout a aktivovat ji kódem, který si vygenerují v internetovém bankovnictví. Pak se jim do ní nahrají všechny karty, které v ČSOB mají - a mohou začít mobilem platit v obchodech.

"Stačí si zdarma stáhnout aplikaci, službu si aktivovat a v podstatě ihned můžete začít platit mobilem. Všechny benefity svázané s kartou zůstanou samozřejmě zachovány," říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

Karty v mobilu jsou chráněny PIN kódem aplikace. Na rozdíl od bezkontaktní karty nebo nálepky je možné chránit PIN kódem všechny platby - i ty do 500 korun. Při krádeži či ztrátě telefonu pak lze na zákaznické lince zablokovat jen samotnou aplikaci a nikoli celé karty.

Banka plánuje aplikaci rozšířit o další funkce, například o platby na internetu a o správu karet, a dá ji pak k dispozici i klientům konkurenčních bank. "Do konce roku chceme služby rozšířit o užitečné funkcionality, které bude moci využívat i široká veřejnost. Zejména půjde o virtualizaci věrnostních kartiček, archivaci účtenek nebo sdílený nákupní seznam," říká Martina Slavíková, mluvčí Poštovní spořitelny.

Placení mobilem bez zapojení operátora chystá také Komerční banka, otestovat by ho letos chtěla i Česká spořitelna. Mobilů s NFC funkcí je v Česku nyní v oběhu asi 1,5 milionu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy