Účet v bance mají už čtyři pětiny Čechů, většina ale nerozezná kreditní a debetní kartu

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
23. 6. 2016 14:47
Počet lidí, kteří mají běžný účet v bance, stoupl během pěti let o 13 procentních bodů. Stále platí, že Češi nemají rádi riziko - nejméně rizikovému produktu dává přednost 86 procent lidí. Téměř tři čtvrtiny lidí neumí popsat rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. A nadpoloviční většina lidí se mylně domnívá, že jejich peníze jsou v pojišťovnách a penzijních fondech pojištěny proti bankrotu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Bankovní služby využívá čím dál víc Čechů. Zatímco v roce 2010 mělo běžný účet v bance jen 67 procent obyvatel, loni jejich podíl narostl na téměř 80 procent. Ukázal to průzkum finanční gramotnosti, který provedla agentura ppm factum pro ministerstvo financí na základě metodiky OECD.

I přes nízké úrokové sazby se zvýšil také podíl lidí, kteří mají spořicí účet. Před šesti lety tuto formu ukládání peněz používala necelá čtvrtina Čechů, dnes je to už každý třetí.

Z průzkumu, jehož výsledky ministerstvo zveřejnilo na webu www.psfv.cz, také vyplývá, že stále více lidí má ke svým penězům přístup přes internet. V roce 2010 využívala elektronické bankovnictví jen necelá třetina majitelů účtů, loni už to bylo 55 procent. Častěji tuto formu obsluhy účtu využívají lidé mladší 45 let, lidé s vyšším vzděláním a ti, kteří více vydělávají.

Využití finančních produktů
(kladné odpovědi na otázku "Které z těchto finančních produktů využíváte?")

2015 2010
Běžný účet 79 % 67 %
Penzijní připojištění / důchodové spoření 39 % 46 %
Pojištění 37 % nezkoumáno
Spořicí účet 32 % 23 %
Účet u mobilního operátora 29 % nezkoumáno
Kreditní karta 18 % 24 %
Předplacená karta 17 % nezkoumáno
Hypoteční úvěr 10 % 6 %
Nezajištěný úvěr 6 % 7 %
Akcie 3 % 4 %
Kolektivní investování 2 % 3 %
Dluhopisy 1 % 1 %

Zdroj: www.psfv.cz

Při výběru finančních produktů se Češi nejčastěji nechají ovlivnit informacemi získanými na pobočce, doporučením příbuzných a přátel nebo údaji z internetu. Čím větší příjem lidé mají, tím je jejich přehled o bankovních službách lepší.

Obecně platí, že při výběru spořicích a investičních produktů většina lidí upřednostňuje nižší riziko a možnost mít peníze kdykoli k dispozici před vysokým výnosem. Nejméně rizikovému produktu dává přednost 86 procent lidí.

Přestože se Češi snaží riziku vyhýbat, jejich povědomí o pojištění finančních institucí pro případ bankrotu pokulhává. Často se domnívají, že jsou pojištěny vklady i v institucích, ve kterých ve skutečnosti peníze kryté nejsou. Přestože se informovanost v tomto ohledu oproti roku 2010 zlepšila, například v případě pojišťoven se dvě třetiny respondentů průzkumu mylně domnívaly, že jsou jejich vklady zajištěné proti bankrotu. V případě penzijních fondů stejný omyl udělala polovina lidí.

Další část průzkumu se věnovala kreditním kartám. Míra jejich využívání se loni oproti roku 2010 snížila o pět procentních bodů. Kreditní kartu tak používá necelá pětina dospělé populace. Jedná se nejčastěji o lidi ze středně velkých měst, středního věku. Nejčastějším důvodem používání kreditní karty je finanční rezerva, platby za běžné nákupy nebo výhodnost nabídky. Během bezúročného období zvládá splácet závazky z kreditní karty 82 procent Čechů.

Více než polovina lidí si myslí, že zná rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Ve skutečnosti ale jen 28 procent všech dotázaných správně uvedlo, že zatímco s debetní kartou lze platit jen do výše zůstatku na účtu, kreditní karta umožňuje klientům využívat peníze banky, která kartu vydala. Jde tedy o formu zadlužení, která se po uplynutí určitého období pojí s povinností platit úroky z dlužné částky.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy