reklama
 
 

Odborníci: Ceny bytů zůstanou dole. Nejméně do června

12. 1. 2010
Průměrné ceny zlevní jen tam, kde jsou stále ještě drahé panelákové byty

Praha - Další vyčkávání na klesající ceny bytů je zbytečné. Klesat už podle expertů nemají příliš kam a letos budou spíš stagnovat. Shodli se na tom realitní makléři, poradci i developeři.

Na stejné cenové hladině setrvají nejen ceny nemovitostí, ale také tržní nájemné. Pokles cen očekávají odborníci jen v těch částech České republiky, kde zatím příliš neklesaly ceny panelových bytů. Právě ty měly na loňském strmém poklesu ceny bydlení největší podíl. V některých oblastech poklesla jejich cena až o třetinu.

"Tyto nemovitosti se opět stávají cenově dostupnými. V průměru za celou Českou republiku proto očekáváme stagnaci," řekl ČTK ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz Otakar Šmíd. Podobnou prognózu před časem zveřejnila i poradenská společnosti King Sturge.

Čtěte také:
Růst cen začal. Ale zdražování je stále velmi mírné
Bydlet ve dřevě chce osmkrát víc lidí než dřív
Stát prodlouží dotace hypoték, lidem už dal 10 milionůt

Dále než několik měsíců dopředu nechtějí experti vývoj příliš předjímat, připouštějí však, že v druhé polovině letošního roku by ceny mohly mírně růst. Ne však víc než o pět procent.

Zlevňování nechystají developeři. Ti už zřejmě své možnosti slev a bonusů vyčerpali v loňském roce, plošnému zlevňování se vyhýbali. Přesto se ještě v současnosti někteří snaží nalákat kupce na snížení ceny, obvykle u posledních bytů v jednotlivých projektech.

Řada bytových domů, na něž vznikly plány ještě před krizí, ale developeři je nezačali stavět, vůbec nevznikne. Statistická data ukazují, že klesající bytová výstavba svůj trend nezmění ani v letošním roce.

Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví, uvedl, že loni vzniklo v Česku 35 tisíc bytových jednotek, letos to bude asi o pět tisíc méně.

Podívejte se na nejlepší stavby roku:

autoři: Ekonomika, red eko | 12. 1. 2010

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama