Ochrana před nepoctivými směnárnami. Zákazníci budou moci vrátit až tisíc eur, schválila vláda

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2018 16:02
Limit tisíc eur má zabránit spekulacím na vývoj kurzu a zneužití práva odstoupit od smlouvy. Stávající legislativa je podle Asociace směnáren dostačující.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČNB

Praha - Zákazníci směnáren zřejmě budou mít právo do dvou hodin od výměny peněz odstoupit od transakce. Částka je přitom kvůli možným spekulacím omezena na 1000 eur. Návrh novely zákona o směnárenské činnosti dnes schválila vláda, informovalo ministerstvo financí.

Norma by měla ochránit zejména turisty před těmi směnárnami, které nabízejí nestandardní, pro klienty nevýhodné kurzy. Opatření ministerstvu navrhla loni Česká národní banka, která na činnost směnáren dohlíží. Asociace směnáren s návrhem nesouhlasí.

"Návrh hodnotíme jako nesystémový a ne zcela vhodný. Není nám znám žádný srovnatelný finanční produkt, který je takto podobně právně ošetřen. Stávající legislativa nám přijde dostačující," uvedl na dotaz ČTK Václav Vlasák z Asociace směnáren.

Stejnou změnu jako ministerstvo financí předložili nedávno v poslaneckém návrhu zástupci Starostů a nezávislých. Vláda návrh nepodpořila. Jeho předkladatelé už dříve uvedli, že v případě, že vládní novela doputuje do dolní komory a bude lepší, svou předlohu stáhnou.

"Není žádným tajemstvím, že praktiky některých směnáren, především v centru hlavního města, nedělají České republice dobré jméno. Na Staroměstském náměstí tak turista může dostat za euro 15 korun nebo mu naúčtují poplatek 28 procent.

Bohužel se ukazuje, že zákazníci se v povinně zveřejňovaných informacích ne vždy orientují. Přehlednost je navíc mnohdy záměrně zhoršována různými VIP nabídkami či úplatami za provedení směny," uvedla ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO).

Předseda výboru pro legislativu, veřejnou správu, transparentnost a informatiku hlavního města Prahy Ondřej Mirovský (Zelení/Trojkoalice) dnes uvedl, že zákon mohl být připraven dříve.

"Ošizení turisté se tak konečně možná budou moci bránit šmejdským směnárnám. Proč to trvalo rok a nešlo to udělat hned? Na to je jednoduchá odpověď. Protože před rokem téma nikoho příliš nepálilo. Mezitím ho veřejnost díky mediální pozornosti začala vnímat jako palčivé, a tak začalo zajímat i hnutí ANO. To, jak známo, dělá politiku na základě průzkumů veřejného mínění," uvedl.

Norma také stanovuje, že klienti musí být o svém novém právu o odstoupení od smlouvy informováni jak na kurzovním lístku, tak na dokladu o provedení směny. Zároveň omezuje právo požadovat poplatek za provedení směnárenského obchodu. Bude moci být zohledněn pouze ve výši směnného kurzu. "Klientům tak bude stačit porovnat kurzy a nebudou muset dopočítávat výši úplaty," uvedla ministryně.

Podle Vlasáka z Asociace směnáren jde o novinku, která nemá ve světě obdoby. "Poplatky za směnu či vyšší marži v kurzech najdete ve směnárnách v centrech Madridu, Říma, Paříže či v dalších turistických lokalitách a je těžko pochopitelné, proč zde panuje názor, že v České republice je potřeba zavádět opatření, která v jiných zemích neexistují. Naopak se domníváme, že by zákonné úpravy měly být srovnatelné v celé EU, aby se zákazník nesetkával s rozdílným přístupem v různých členských zemích," uvedl.

Limit 1000 eur má podle návrhu zabránit spekulacím na vývoj kurzu a zneužití práva odstoupit od smlouvy. Odstoupit tak bude podle ministerstva financí možné zhruba u 90 až 95 procent směnárenských obchodů.

Novela zákona dále zpřísňuje pravidla pro inzerci výhodnější nabídky kurzů, evidenční povinnosti směnáren a vymezuje hranici mezi provozováním směnárenské činnosti a poskytováním platebních služeb.

Účinnost zákona je navržena na první den třetího kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení. Normu přitom ještě musí schválit Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident.

Směnné kurzy i výše poplatků se u jednotlivých směnáren mohou lišit. Směnárny je stanovují samostatně, nezávisle na kurzech vyhlašovaných centrální bankou.

Nová pravidla pro obor zavedl zákon o směnárenské činnosti, který byl schválen před pěti lety. Směnárníci podle něj musejí dát zákazníkovi doklad o směně peněz, údaje na kurzovním lístku se musejí uvádět v přiměřené velikosti daným a srozumitelným způsobem a směnárny nesmějí vyměňovat peníze za méně výhodných podmínek pro klienta, než je uvedeno v informaci o kurzech a poplatcích na kurzovním lístku.

Zákon také stanovil, kdo může provozovat směnárenskou činnost a jaké povinnosti musí splnit, aby získal povolení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy