Nastává konec nepoctivých směnáren? Nová pravidla dají zákazníkům šanci bránit se

Jan Prokeš pk eko Jan Prokeš, pk, eko
22. 5. 2018 13:46
Ministerstvo financí chce nastolit nová pravidla pro směnárny. Podívejte se, jaké změny zákazníky čekají, a projděte si nepoctivce, kteří dostali pokutu.
Foto: Jakub Plíhal

Proč se zpřísňují pravidla

Pravidla pro směnárny se zřejmě brzy výrazně zpřísní. Ministerstvo financí hodlá do konce měsíce přinést na vládu novelu zákona o směnárenské činnosti, která posílí postavení klientů směnáren.

Směnárny totiž dělají České republice špatnou pověst. Stanovují si vysoké přirážky nebo lidem prodávají za drahé peníze mapy, které mohou jinde získat zadarmo. Cizinci i Češi se tak často cítí být podvedeni.

"Směnárny okrádají klienty a poškozují tak jméno Česka. Osobně jsem v centru Prahy zažil, jak paní z Říma, která sem přijela na víkend, trávila noc tím, že stála u směnárny a odrazovala další lidi, ať tam nechodí," říká poslanec Jan Farský (STAN).

Nepoctivé směnárny si vyzkoušeli i redaktoři on-line deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy