Nastává konec nepoctivých směnáren? Nová pravidla dají zákazníkům šanci bránit se

Jan Prokeš pk eko Jan Prokeš, pk, eko
22. 5. 2018 13:46
Ministerstvo financí chce nastolit nová pravidla pro směnárny. Podívejte se, jaké změny zákazníky čekají, a projděte si nepoctivce, kteří dostali pokutu.
Foto: Jakub Plíhal

Proč se zpřísňují pravidla

Pravidla pro směnárny se zřejmě brzy výrazně zpřísní. Ministerstvo financí hodlá do konce měsíce přinést na vládu novelu zákona o směnárenské činnosti, která posílí postavení klientů směnáren.

Směnárny totiž dělají České republice špatnou pověst. Stanovují si vysoké přirážky nebo lidem prodávají za drahé peníze mapy, které mohou jinde získat zadarmo. Cizinci i Češi se tak často cítí být podvedeni.

"Směnárny okrádají klienty a poškozují tak jméno Česka. Osobně jsem v centru Prahy zažil, jak paní z Říma, která sem přijela na víkend, trávila noc tím, že stála u směnárny a odrazovala další lidi, ať tam nechodí," říká poslanec Jan Farský (STAN).

Nepoctivé směnárny si vyzkoušeli i redaktoři on-line deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Slovenského premiéra Pellegriniho hospitalizovali v noci kvůli vysokým teplotám

Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali v noci na neděli kvůli akutní infekci dýchacích cest a vysokým teplotám. Informoval o tom slovenský úřad vlády. Premiér kvůli tomu zrušil pracovní program.

Nezúčastní se tedy nedělní televizní předvolební debaty. Premiér se s infekcí potýkal dva týdny. "Bohužel si všechno vybralo svou daň a od včerejšího (sobotního) večera jsou hospitalizovaný v bratislavské nemocnici," uvedl premiér na Facebooku. Podle deníku SME premiéra přijala bratislavská nemocnice sv. Michala.

Kdo Pellegriniho v televizní debatě nahradí, zatím není jasné, sdělil mluvčí strany Směr-SD Ján Mažgút. Pellegrini je volebním lídrem strany. V debatě má chybět i její předseda Robert Fico. Mažgút řekl, že i Fico je zdravotně indisponovaný. Volby budou na Slovensku 29. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy