Nastává konec nepoctivých směnáren? Nová pravidla dají zákazníkům šanci bránit se

Jan Prokeš pk eko Jan Prokeš, pk, eko
22. 5. 2018 13:46
Ministerstvo financí chce nastolit nová pravidla pro směnárny. Podívejte se, jaké změny zákazníky čekají, a projděte si nepoctivce, kteří dostali pokutu.
Foto: Jakub Plíhal

Proč se zpřísňují pravidla

Pravidla pro směnárny se zřejmě brzy výrazně zpřísní. Ministerstvo financí hodlá do konce měsíce přinést na vládu novelu zákona o směnárenské činnosti, která posílí postavení klientů směnáren.

Směnárny totiž dělají České republice špatnou pověst. Stanovují si vysoké přirážky nebo lidem prodávají za drahé peníze mapy, které mohou jinde získat zadarmo. Cizinci i Češi se tak často cítí být podvedeni.

"Směnárny okrádají klienty a poškozují tak jméno Česka. Osobně jsem v centru Prahy zažil, jak paní z Říma, která sem přijela na víkend, trávila noc tím, že stála u směnárny a odrazovala další lidi, ať tam nechodí," říká poslanec Jan Farský (STAN).

Nepoctivé směnárny si vyzkoušeli i redaktoři on-line deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy