Nové zbraně na nepoctivé směnárny. Triky neprojdou tak snadno, lidé budou moci zrušit obchod

Petr Kučera Petr Kučera
16. 5. 2018 11:05
Vláda hnutí ANO odmítla návrh STAN. Stejně jako poslanci počká na komplexnější novelu z dílny ministerstva financí.
Video: Výměna peněz není žádná věda, říká Tomáš Nidetzký z České národní banky. | Video: Česká národní banka

Praha - Vláda hnutí ANO v demisi dnes opět nepodpořila návrh poslanců Starostů a nezávislých (STAN), který měl posílit práva klientů směnáren. Dokončuje totiž vlastní návrh, který je podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové lépe připravený a řeší problematiku komplexněji.

Poslanci STAN navrhují, aby lidé získali možnost odstoupit od smlouvy o směně peněz do dvou hodin po jejím uskutečnění. Chtějí ochránit hlavně zahraniční turisty před směnárnami v centru Prahy, které nabízejí velice nevýhodné kurzy (až 17 korun za euro místo obvyklých 25 korun) nebo používají jiné triky.

Návrh STAN předpokládá, že součástí dokladu, který vydává směnárník klientovi, bude povinně datum a čas. Jestliže by dvouhodinová lhůta pro zrušení obchodu končila po provozní době směnárny, klient by mohl transakci stornovat následující den v první provozní hodině.

Starostové s návrhem neuspěli ani v Poslanecké sněmovně, odkud ho pak netradičně "vrátili" zpět vládě. Také poslanci (za ANO a SPD) se totiž rozhodli počkat na komplexnější vládní návrh, který jim slíbila ministryně financí Alena Schillerová. Právě tento úřad má regulaci směnáren na starosti, zatímco pod ministerstvo pro místní rozvoj spadá oblast cestovního ruchu.

Už na konci roku 2016 připravila Česká národní banka (ČNB) návrh změn zákona o směnárenské činnosti, vycházející z praktických poznatků při kontrolách a z analýzy stížností klientů. Teprve letos v dubnu předložilo ministerstvo financí novelu do připomínkového řízení, vláda by o ní mohla jednat ještě na jaře.

Také návrh ministerstva financí počítá s možností odstoupit od směny do dvou hodin od provedení obchodu - pouze do částky odpovídající 1000 eur. Vládní legislativci nicméně upozorňují, že novinku mohou zneužívat spekulanti. V praxi se ale kurzy během dvou hodin změní jen zcela výjimečně, obvykle nedochází ani k výraznějšímu posunu na začátku následujícího dne.

Ministerstvo chce zavést také povinnost informovat o "směru směny" výrazy "nakupujeme" a "prodáváme" ("we buy", "we sell"), a to v uvedeném pořadí. Nejprve tak bude muset být uveden kurz při nákupu měny z pohledu provozovatele směnárny a následně při prodeji měny z pohledu provozovatele. Jako první tak bude uveden zpravidla méně příznivý kurz pro zákazníka. Opačné pořadí může v klientech vyvolávat dojem, že za směnu obdrží více požadované měny. Rovněž slova "nákup", "prodej" bez uvedení osoby, která nakupuje a prodává, nejsou pro klienty jasná.

Návrh počítá také se zrušením takzvaných předsmluvních informací, které musel zákazník vždy obdržet před provedením směny. Právě podobné - mnohdy spíše formální - náležitostí patří k nejčastějším nedostatkům, které ČNB loni po kontrolách pokutovala.

Novela také zavádí povinnost, aby podmínky výhodnější nabídky ("VIP kurzů") uváděla směnárna před samotnou výhodnější nabídkou. Nejprve tedy má být jasné, jaké podmínky musí klient splnit. Možnost poskytovat výhodnější nabídky ale zůstává zachována -  podle ministerstva jsou pozitivně vnímány především ze strany stálých zákazníků. Výhodnější nabídka však nesmí být pro zájemce o směnu lépe viditelná než kurzovní lístek.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy