Obama je tu. Zrodí se nový ekonomický plán pro svět?

Ekonomika Ekonomika, Redakce EKO
5. 11. 2008 15:50
Obama zdědil slábnoucí ekonomiku v recesi
Barack Obama může slavit. Stal se novým americkým prezidentem.
Barack Obama může slavit. Stal se novým americkým prezidentem. | Foto: Reuters

Washington/Praha - Americká ekonomika je v recesi, celý svět miliardami zachraňuje banky, lidé přestávají nakupovat a stále méně věří v lepší budoucnost.

Právě ekonomická krize, která nemá obdoby, je jedním z důvodů, proč se novým americkým prezidentem stane demokrat Barack Obama.

A nový prezident se musí vypořádat se slábnoucí a zadluženou ekonomikou, která se potýká s nejvážnějšími problémy za posledních 70 let. 

Sledujte dnes celý den společně s námi, co udělá zvolení Baracka Obamy se světovou ekonomikou, jaký bude mít vliv na burzy po celém světě a jak ho budou komentovat přední ekonomové a politici.

Čtěte více:

17:32, New York - Hlavní americký burzovní index po včerejším posilování mírně oslabil a odepsal 1,7 procentního bodu. Analytici to zdůvodňují návratem pozornosti investorů k ekonomickým problémům.

15:46, Detroit - Úspěch Baracka Obamy možná pomůže automobilkám. Horší časy ale čekají těžební koncerny, shodují se ekonomové.

Barack Obama v předvolební kampani slíbil, že největším americkým automobilkám pomůže. Nedávno schválený úvěrový program, který má automobilkám pomoci řešit nepříznivou finanční situaci v důsledku masivního útlumu prodeje automobilů, by Obama mohl zdvojnásobit na 50 miliard dolarů. Bude za to ale zřejmě očekávat, že automobilky budou vyvíjet úspornější vozy.

Těžší časy patrně čekají těžební koncerny, které možná budou muset platit vyšší daň ze zisku, píší agentury.

14:58, Washington - Američtí analytici spekulují o jméně příštího ministra financí. Obama se podle předpokladů bude snažit horký post obsadit co nejdříve.

Na seznam kandidátů odborníci řadí bývalého šéfa resortu Lawrence Summerse, bývalého člena představenstva FEDu Paula Volckera a předsedu newyorské Federální banky rezerv Timothy Geithnera.

Obama se rovněž příznivě vyjadřoval na adresu investora Warrena Buffetta, do sboru jeho poradců by mohli patřit také ekonom Austan Goolsbee z univerzity v Chicagu nebo poradce exprezidenta Billa Clintona Jason Furman.

13:51, Praha - Evropské burzy nadále ztrácejí, ovládl je výběr zisků. Například německý burzovní index DAX poklesl o 2,2 procentního bodu. Propad se nevyhnul ani pražskému trhu s cennými papíry, v poledne burza ztrácela přes 4 procenta, nyní je index PX o 3 procentní body pod včerejší hodnotou.

13:35, Praha - Nový prezident plánuje balík podpůrných opatření ekonomice ve výši 190 miliard USD. Plán se opírá o pomoc státům a malým podnikům, více úvěrových garancí automobilkám má pomoci postiženým špatnými hypotékami. 25 miliard z této sumy by mělo připadnout na projekty investic do infrastruktury, dalších 50 miliard potom na daňové a odpisové úlevy firmám, stejně jako na snížení daní domácnostem, a to i zpětně za rok 2007, v souvislosti se zvýšením dotací kvůli drahým energiím.

Demokraté plánují především stáhnout vojáky z Iráku a přesunout je do Afghánistánu a změny v energetické politice s cílem omezit závislost na ropě. Výsledky by měly zjednodušit průchodnost legislativy k řešení finanční krize," napsali analytici společnosti Atlantik FT.

 13:19, Paříž - Francouzský prezident Sarkozy Obamovi gratuloval k "brilantnímu" vítězství. Upozornil ale, že před ním stojí náročné úkoly. "V této době, kdy musíme společně čelit obrovským výzvám, vyvolala vaše volba ve Francii, v Evropě i za jejími hranicemi obrovské naděje," uvedl. "Francie a Evropa... nyní najde novou energii ke spolupráci s Amerikou na zachování míru a světové prosperity."

12:37, Brusel - Spojené státy a Evropa by měly společnými silami vypracovat "nový ekonomický plán pro nový svět", prohlásil evropský komisař José Barroso.

"Nyní nastává čas, aby se USA a Evropa úžeji semkly," uvedl v gratulaci. "Tento okamžik je přelomem pro USA, ale možná i přelomem pro celý svět."

12:22, Praha - Hlavní index pražské burzy PX krátce před polednem v souladu s celoevropským trendem poklesl o 4,07 procenta na 897,3 bodu. Nejprodávanější Unipetrol ztratil 11,5 procenta a obchoduje se za 130 korun.

12:07, Praha - Americký dolar na zvolení Baracka Obamy zareagoval mírným zpevněním. Dopoledne posílil na 1,28 za euro a na 18,85 ke koruně. V pondělí přitom dolar zažil největší jednodenní propad od zavedení eura. Oslabil o tři procenta pod hladinu 1,30  USD/EUR.

Zpevnění je podle analytika Tomáše Vlka z Patria Finance výsledkem prezidentských voleb. "USA budou mít demokratického prezidenta a stejná strana zvýrazní svou převahu i v obou komorách Kongresu. To by mělo urychlit prosazení dalších krátkodobých opatření na podporu ekonomiky," řekl Vlk.

11:00, New York - Americké trhy uzavřely volební den v kladných číslech, analytici předpokládají, že pozitivní vývoj by měl pokračovat.

"Trhy mají rády jasno, a toho se jim dostalo. To je pozitivní a promítlo se to do cenového vývoje," komentoval situaci Mark Freeman, jeden z viceprezidentů texaské Westwood Holdings Group.

Odborná veřejnost bude Obamovy první kroky sledovat velmi pozorně, jak vyplývá ze slov ředitele investiční sekce Clearbrook Financial LLC z New Jersey Toma Sowanicka. "Budu velmi opatrný na to, jak se Obama postaví k roli FEDu, k tomu, kdo se stane novým ministrem financí a jaké bude postavení dolaru," uvádí Sowanick.

10:53, Praha - Investory na pražské burze podle odborníků spíše než zvolení amerického prezidenta zajímá změna v mezibankovních sazbách. Jejich snížení způsobuje na mezibankovním trhu uvolnění. "Vlastně se dá říci, že banky jsou ochotnější si mezi sebou půjčovat, než tomu bylo v minulosti," říká analytik Milan Vaníček ze společnosti Atlantik FT. Hlavní index PX momentálně ztrácí kolem tří procent. Jedná se ale spíše o tradiční vybírání zisků, které postihlo i zbytek Evropy.

09:39, Tokio - Naopak prudké zpevnění zažila tokijská burza, index Nikkei 225 při poměrně klidném obchodování posílil o 4,46 procenta na výsledných 9521,24 bodu a dosáhl tak nejvyšší úrovně od 15. října. Úspěch mají na svědomí hlavně akcie velkých exportérů, například výrobce automobilů Honda Motors.

09:37, Londýn - Přesvědčivé vítězství Baracka Obamy v americké prezidentské volbě srazilo růst evropských burz z posledních dnů. Dolů je táhly především akcie bankovních domů, když se k jejich neúspěchům z poslední doby vrátila pozornost světové veřejnosti a médií, doposud poutaná soubojem o prezidentské křeslo v USA.

Celoevropský index FTSEurofirst 300 ve středu ráno klesl o 1,3 procentního bodu na výsledných 961.32 oproti uzavírací hodnotě z předchozího dne na 974,15 procenta.

Ztráty se nejvýrazněji projevily v bankovním sektoru. Francouzský finanční dům BNP Paribas odepsal 2,6 procenta poté, britská HSBC přišla o 2,9 procenta a španělská BBVA klesla o 1,3 procenta.

09:30, Washington - Podle amerických analytiků musí Obama rešit ekonomickou krizi co nejrychleji. "Zdědí ekonomiku, která je v recesi a pravděpodobně se její stav ještě zhorší, než bude lépe," podotkl k vítězství Baracka Obamy ve volbách hlavní ekonom společnosti PNC Financial Services Stuart Hoffman.

Krizi dnes bude řešit i dosluhující prezident George Bush. Jeho administrativa tuto středu zveřejní podrobnosti k emisi nových dluhopisů. V posledních třech měsících roku si chce vláda půjčit rekordních 550 miliard dolarů, aby mohla financovat nedávno schválenou podporu finančního systému.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy