O seznam exekucí není zájem, zlevní proto na polovinu

Petr Kučera Petr Kučera
26. 8. 2009 14:40
Cena se přiblíží výpisu z katastru nemovitostí
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jen kolem 1000 výpisů měsíčně poskytuje nedávno zprovozněná Centrální evidence exekucí. Po odečtení informací pro samotné soudní exekutory je to dokonce jen kolem 800 výpisů pro "třetí osoby".

Vyplývá to z materiálu ministerstva spravedlnosti, který má redakce online deníku Aktuálně.cz k dispozici.

"Je zřejmé, že tato evidence v současné době neplní předpokládanou funkci široce využívaného veřejného seznamu exekucí," píše se v materiálu.

Za jednu z důležitých příčin nezájmu označuje i relativně vysokou cenu za poskytnutí těchto údajů, která činí 120 korun za každý výpis.

Problémová evidence

Exekuce - ikona

Centrální evidence exekucí funguje od letošního března. Její start měl sedmileté zpoždění. Nejasnostem kolem provozování registru jsme se na Aktuálně.cz podrobně věnovali.

Ministerstvo proto vládě navrhne, aby se cena výpisu snížila na polovinu, tedy na 60 korun. "Půjde o úroveň srovnatelnou s elektronickým výpisem z katastru nemovitostí," uvádí materiál, který je nyní v připomínkovém řízení.

Zvýšení zájmu o výpisy je podle ministerstva důležité kvůli "zajištění větší právní jistoty třetích osob při vstupování do právních vztahů a v konečném důsledku i kvůli snížení počtu prováděných exekucí".

Čím více, tím méně

Odměna, kterou za každý výpis dostane Exekutorská komora, má klesat podle množství výpisů pro jednoho zájemce.

Za prvních 1000 poskytnutých údajů v jednom kalendářním roce stejnému žadateli získá komora zmíněných 60 korun za každý výpis, od 1001. do 10 000. údaje pak už jen 30 korun, od 10 001. do miliontého údaje 15 korun a od případného miliontého údaje jen šest korun.

Důvodem degresivní sazby jsou relativně vyšší náklady při individuálním poskytnutí údaje z evidence (přidělení uživatelského jména a hesla, jeho doručení uživateli, poskytnutí údaje, vystavení faktury za poskytnutí údaje a její doručení).

Schválí-li návrh podle očekávání vláda, má ke zlevnění dojít už od 1. října letošního roku.

Novela vyhlášky zároveň stanoví podrobnosti k zápisu nařízených dražeb do Centrální evidence exekucí. Reaguje tak na novelu exekučního řádu, podepsanou už prezidentem republiky, která začne být účinná od října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy