Šéf exekutorů byl odvolán a brání se: Je to nezákonné

Eliška Bártová Veronika Lehovcová Suchá Eliška Bártová, Veronika Lehovcová Suchá
25. 3. 2009 13:45
Juraje Podkonického nahradil dosavadní člen vedení Karel Urban
Exekutoři Juraj Podkonický a Jitka Wolfová
Exekutoři Juraj Podkonický a Jitka Wolfová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Mocenské boje ve vedení exekutorské komory neutichají.

Prezidium komory na svém dnešním mimořádném zasedání odvolalo dosavadního šéfa komory Juraje Podkonického a jeho pravou ruku Jitku Wolfovou z funkcí.

Novým prezidentem byl zvolen člen vedení komory Karel Urban.

Podkonický ale jednání prezidia považuje za nezákonné. "V době, kdy hlasovali, už jsme já i paní Wolfová doručili své abdikace ke třetímu dubnu," řekl Aktuálně.cz Podkonický. Tvrdí, že na  jeho rozhodnutí znovu do vedení nekandidovat se nic nemění.

Slíbili Pospíšilovi rezignaci

Sám tak má za to že komora bude mít až do volebního sněmu na začátku dubna dvojí vedení. Očekává, že i ostatní členové prezidia rezignují na své funkce.

To slíbili ministru Pospíšilovi, poté co deník Aktuálně.cz upozornil na problémy s centrální evidencí exekucí na internetu. Ta byla spuštěna s obrovským zpožděním a její provozovatel dlouho skrýval svou vlastnickou strukturu.

Zbylí tři členové vedení včetně nového prezidenta a viceprezidenta ale nejspíš sami neodstoupí.

"Nebudou rezignovat a nepovažují to za porušení slibu daného ministrovi," tvrdí bývalý člen prezidia Exekutorské komory Jan Grosam. Podle něj odpovědné nejvyšší vedení už ve funkcích není.

Je možné i to, že na volebním sjezdu nakonec žádné volby nebudou. "Dvě uvolněná místa zaplní náhradníci," dodává Grosam.

Podkonický: Rozhodne až sněm, má větší váhu

Podle Podkonického, ale vše tak hladce nepůjde. "Rozhodnutí sněmu má větší váhu než rozhodnutí prezidia. Pokud jsme jako členové vedení něco slíbili ministrovi, měli bychom to dodržet. Navíc když o jednání existuje úřední záznam, který pořídili náměstci ministra," tvrdí odvolaný prezident komory.

Oficiální důvod pro odvolání současného vedení komory je sdružení, které si Podkonický s Wolfovou v rámci komory založili. "Sdružení je v rozporu se zákonnou povinností nezávislosti a s etikou exekutorského povolání," uvedla tajemnice exekutorů Jitka Nezvalová pro ČTK.

Sdružení BKP na internetu oficiálně nabízí exekutorské služby a někteří exekutoři to vnímali jako nekalou konkurenci.

 

Právě se děje

Další zprávy