Pospíšil v Itálii: Pobyl u šéfa ČEZ se správcem exekucí

Eliška Bártová Eliška Bártová
6. 8. 2009 15:53
Bývalý ministr spravedlnosti navštívil šéfa ČEZ Martina Romana a správce registru exekucí Petra Šikoše v toskánské vile
Mirek Topolánek a Jiří Pospíšil ve sněmovně. Teď se potkali na golfu v Toskánsku.
Mirek Topolánek a Jiří Pospíšil ve sněmovně. Teď se potkali na golfu v Toskánsku. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Další vysoce postavený český politik se v Itálii náhodně setkal s vlivnými lobbisty a podnikateli.

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) sice není zachycen na toskánských fotografiích, podle informací Aktuálně.cz se však s nimi v Itálii sešel.

Navštívil vilu, kterou si v přístavu Porto Santo Stefano na poloostrově Monte Argentario pronajal šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman.

Potkal se tam navíc s mužem, se kterým coby ministr vedl jednání o spuštění registru exekucí. Jde o Petra Šikoše, majitele společnosti Neutrics, která získala zakázku na vytvoření registru dlužníků.

Současný poslanec a lídr plzeňské kandidátky Pospíšil informace potvrdil, podle něj šlo o nezávadné přátelské setkání na zahradě.

Kdo byl na dovolené v Toskánsku?

  • Politici:
    Mirek Topolánek (ODS), Jiří Pospíšil (ODS), Milan Urban (ČSSD), Aleš Řebíček (ODS), Jiří Hodač (ODS)
  • Podnikatelé a lobbisté:
    Martin Roman (ČEZ), Marek Dalík, Roman Janoušek, Petr Šikoš (Neutrics), Martin Procházka (Setuza), Vladimír Johanes (lobbista), Miroslav Jansta (právník)

Nevinná seance

"V hotelu, kde jsem byl ubytovaný, jsem na golfu potkal pana Topolánka. Stejně tak jsem potkal i pana Romana, který tam hrál golf s panem Šikošem. A pozval nás, ať se u něj zastavíme," řekl Aktuálně.cz bývalý ministr Pospíšil. "Tak jsme se u něj zastavili na zahradě a dali jsme si skleničku vína. Vnímal jsem to jako nevinnou seanci."

Pospíšil trvá na tom, že setkání s šéfem mocné společnosti ČEZ bylo čistě náhodné. Bývalý ministr se na poloostrově zastavil na čtyři dny v rámci své dovolené po Itálii.

"Nevěděl jsem, že tam tráví dovolenou také Roman, viděl jsem ho náhodou na tom golfu," popisuje Pospíšil. "Přijal jsem jeho pozvání, a když jsem byl poblíž přístavu, kde měl pronajatou vilu, zastavil jsem se u něj."

Pospíšil zároveň vylučuje, že by předmětem schůzky byla politická či obchodní jednání. "Protože jezdím do Itálie často, doporučoval jsem jim některé místa, která stojí za vidění," říká bývalý ministr. "Garantuji, že nešlo o diskusi související se správou země."

Pospíšil je také připraven a ochoten ukázat veškeré účty za dovolenou, kterou v Itálii strávil.

Exministr: Se Šikošem jsem se nebavil

U setkání Romana s bývalým ministrem spravedlnosti byl přítomen také plzeňský podnikatel Petr Šikoš.

"S ním jsem se nebavil, jen byl u toho," říká Pospíšil. "Pochopil jsem z toho, že vilu sdílel společně s panem Romanem."

Šéf ČEZ Martin Roman u kormidla
Šéf ČEZ Martin Roman u kormidla | Foto: Aktuálně.cz

Šikoš je majitelem firmy Neutrics, která získala lukrativní zakázku od Exekutorské komory na vedení centrální evidence exekucí. Její představitelé jsou zároveň napojeni na společnosti patřící finanční skupině Appian Group.

Poté, co byla firma vybrána, řešil Jiří Pospíšil spory v exekutorské komoře, které vedly k odvolání prezidenta komory Juraje Podkonického. Zakázka firmě Neutrics však zůstala.

Podle Pospíšila však jako tehdejší ministr nemohl do již sjednané zakázky zasáhnout. "S panem Šikošem jsem se viděl párkrát, osobně jsem s ním jednal pouze jednou, transparentně za účasti náměstků," uvedl Pospíšil. "Jeho firma byla vybrána ještě před mým nástupem na ministerstvo. Nemohl jsem tu zakázku zrušit, to by se musel změnit zákon. A komora musela evidenci spustit, protože už bylo po termínu. Tam nebyl žádný jiný zájem."

Příště opatrněji

Ačkoliv Pospíšil vnímal setkání na italském poloostrově jako nevinné, je pro něj letošní událost poučením.

"Návštěvu u Romana jsem vnímal jako nevinné zastavení," říká Pospíšil. "Ale příště až se dostanu do podobné situace, víc zvážím i jiné aspekty, které takové setkání může vyvolávat."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy