Nový daňový řád: Více práv při sporech s úřady

Petr Kučera Petr Kučera, Eva Benešová, pek, ben
29. 4. 2009 17:50
Poslanci poslali návrh do druhého čtení
Ministr financí Miroslav Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - První krok k jednoduššímu daňovému systému dnes udělali poslanci.

Do druhého čtení poslali návrh nového daňového řádu, který by měl už od příštího roku nahradit dosavadní zákon o správě daní a poplatků. Návrh podpořili i někteří opoziční poslanci, nikdo nebyl proti.

"Cílem je snížit administrativní zátěž, aby správa daně byla co nejmodernější a nejefektivnější. Předloha obsahuje mnohem větší podporu elektronizace daňové správy, jasná pravidla pro doručování, jasná pravidla pro vedení daňového spisu a nahlížení do něj. Je jasně stanoveno, že ke všemu, co má být použito jako důkaz, bude zajištěn poplatníkovi přímý přístup," komentoval návrh lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.

Rozhodnutí možná za měsíc

Zákonem se nyní budou poslanci zabývat ve výborech. Druhé a třetí čtení by mohli stihnout ještě během červnové schůze. Následně se zákonem bude zabývat senát a musí ho podepsat i prezident.

Foto: Aktuálně.cz

Daňový řád upravuje procesní pravidla pro výběr daní, práva poplatníků i finančních úřadů, daňové spory a podobně. Netýká se samotné výše daní. Dosavadní pravidla z roku 1992 byla téměř šedesátkrát novelizována a jsou nepřehledná také kvůli soudním rozhodnutím, která fakticky rušila, upřesňovala či doplňovala sporná ustanovení zákona.

„Připravili jsme moderní, přehledný a srozumitelný předpis," říká k novému daňovému řádu náměstek ministra financí Peter Chrenko. Návrh je výsledkem mnohaletých diskuzí, výhrady k jeho předchozím podobám měli především zástupci podnikatelů. Chrenko od novinky očekává také snížení administrativní zátěže poplatníků i úřadů, stejně jako celkové zrychlení daňového procesu.

Odvolání získá odkladný účinek

Jednou z nejvýraznějších novinek, posilujících práva poplatníků, je odkladný účinek odvolání. Dosud například platí, že když finanční úřad vyměří podnikateli vyšší daň, musí ji firma zaplatit a teprve poté proti tomu protestovat. Při „rychlosti" sporů to může vést až ke krachu podnikatele. Nově má v zásadě platit, že spornou část daně lze zaplatit až po skončení odvolacího řízení.

Zákon také omezuje některé pravomoci státu, včetně údajně „feudální" možnosti ministra prominout v individuálním případě daň nad rámec zákonných úlev.

Nový daňový řád podporuje elektronickou komunikaci a zpřísňuje pravidla pro doručování. Adresáti se tak nebudou moci vyhýbat zásilkám z finančního úřadu.

Práva občanů i firem má posílit také výslovně stanovená povinnost, aby úřady svá rozhodnutí odůvodňovaly. Jasnější pravidla mají platit také pro daňové kontroly, zejména pro jejich opakování.

Podnikatelé: Posun k lepšímu

Zástupci podnikatelů i většina odborníků návrh vítá jako změnu k lepšímu.

"Nový daňový řád je srozumitelnější, přehlednější a přesnější než dosavadní zákon," říká Tomáš Barták ze Svazu průmyslu a dopravy. Spokojenost převažuje také u Hospodářské komory. Obě sdružení oceňují zejména posun směrem ke zrovnoprávnění vztahu mezi poplatníkem a úřadem.

Podle podnikatelů však v návrhu chybí jimi dlouho požadovaná všeobecná editační povinnost, tedy povinnost úředníků podávat závazný výklad určité nejasnosti v zákoně či postupu v konkrétní situaci. Oproti současnému stavu má sice dojít k rozšíření editační povinnosti, nicméně stále jen na několik výslovně stanovených případů.

Hospodářská komora má výhrady také k právu kontrolorů vstupovat do obydlí, přestože oproti dosavadní úpravě bude omezeno. Nelíbí se jí ani, že oslabí povinnost mlčenlivosti pro úředníky.

Spíše osamocený je však názor specialistů na oblast daňových procesů ze společnosti Lichnovský, Ondrýsek & partneři. Podle nich by bylo vhodnější pouze novelizovat současný zákon. „Přijetím zcela nového předpisu se totiž zruší provázanost s důležitými soudními rozhodnutími," říká Roman Ondrýsek. Přitom zejména Nejvyšší správní soud podle něj mnohokrát omezil svévoli finančních úředníků. Ondrýskovi vadí i zbytečné odlišnosti daňových řízení namísto použití správního řádu. Navíc upozorňuje, že úředníci budou mít velice času na seznámení se zcela novým zákonem.

Rušení výjimek? Možná později

Ministerstvo financí připravuje také zcela nový zákon o dani z příjmu. Má mimo jiné zrušit řadu výjimek a celkově zpřehlednit daňové povinnosti. Hotový návrh však ještě do sněmovny nepředložilo, mimo jiné i kvůli sporům s odboráři. V původně plánovaném termínu - leden 2010 - tedy platit nezačne, rozhodne o něm až nová vláda.


 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy