Čekáte, že vám vrátí daně? Vydržte až do začátku května

Petr Kučera Petr Kučera
7. 4. 2009 15:10
Finanční úřad má na vrácení přeplatku čas
Foto: Aktuálně.cz

Pospíšili jste si s daňovým přiznáním, abyste přeplatek na daních z příjmů dostali co nejdříve? I kdybyste přiznání podali už v únoru, dříve než během dubna vám finanční úřad nic nevrátí.

"Mám dostat zpátky asi 40 tisíc. Proto jsem poslal daňové přiznání už v půlce února," napsal nám například čtenář Milan Dvořák. Ze zákona o správě daní a poplatků zjistil, že finanční úřad má na vrácení přeplatku třicet dnů. "Půlka března už je pryč, ale peníze mi pořád nepřišly. Můžu si někde stěžovat nebo uplatňovat úroky z prodlení?" ptá se.

Rozhodující je až konec března

Podle zmíněného zákona mají finanční úřady na vrácení loňských daní skutečně 30 dnů ode dne vzniku přeplatku. Lhůta se ale začíná počítat až od přelomu března a dubna - tedy okamžiku, kdy končí uzávěrka pro podání daňového přiznání. Teprve tímto datem totiž oficiálně vzniká přeplatek. Pan Milan tedy požádal o vrácení ještě před jeho faktickým vznikem.

"Ve standardním případě tedy vzniká přeplatek 1. dubna a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začíná běžet 2. dubna," potvrzuje také Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí. Vyplývá to i z § 64 odst. 4 zákona o správě daní a poplatků (č. 337/1992 Sb. v platném znění).

Za den vrácení přeplatku se navíc považuje den, kdy došlo k odepsání částky z účtu finančního úřadu. V praxi se tak mohou peníze objevit na vašem účtu třeba až 5. května.

Nejde to automaticky

Nezapomeňte také, že o vrácení případného přeplatku musíte výslovně požádat. Na konci daňového přiznání tedy zaškrtněte příslušnou kolonku. Můžete se rozhodnout, jestli chcete peníze poslat na bankovní účet či složenkou. O přeplatek nicméně můžete požádat i zpětně (do šesti let).

Jestliže ale máte nedoplatek na jiném druhu daně, použije finanční úřad váš přeplatek nejdříve na jeho zaplacení.

Podle zákona vracejí úřady jen přeplatky vyšší než 50 korun.


Vrátí vám i s úroky

Na co máte nárok, když finanční úřad nestihne přeplatek odeslat včas? Musí vám zaplatit úrok ve výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14  procentních  bodů. Rozhodující je sazba platná na začátku kalendářního čtvrtletí, v němž dluh finančního úřadu vůči vám vznikl nebo trval. V současnosti činí reposazba 1,75 procenta, do začátku dubna se ale ještě teoreticky může změnit.

U některých daní se může stát, že vznik přeplatku zaviní sám finanční úřad. V takovém případě vám jej musí vrátit do 15 dnů od jeho vzniku, a to automaticky, tedy bez vaší žádosti. Samozřejmě máte nárok i na úroky.


Ve sporu o vlastnictví jde i o další objekty - městský bazén, některé budovy střední školy a učiliště nebo budovu bývalé polikliniky (na snímku).
Ve sporu o vlastnictví jde i o další objekty - městský bazén, některé budovy střední školy a učiliště nebo budovu bývalé polikliniky (na snímku). | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Refinancujete hypotéku? Můžete přijít o daňové výhody
Hypotéka se státní podporou: Stanete se nevolníky banky
Otestujte si finanční gramotnost: Vyznáte se v úvěrech?

 

Právě se děje

Další zprávy