Lidé a domácnosti postižené záplavami získají až dvacetiprocentní zvýhodnění na všechny typy daných opatření, například na zateplení nebo výměnu oken.
Žádosti v rámci první výzvy se začnou přijímat v srpnu. První finanční prostředky budou podle ministerstva vyplaceny na podzim.
"Ministerstvo prostřednictvím státního fondu uvolňuje jednorázovou rezervu ve výši jedné miliardy korun na spuštění tohoto programu. Podotýkám, že to nejsou peníze z prodeje stávajícího systému emisních kreditů," uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). První vlna podpor je zaměřena například na snižování energetické náročnosti rodinných domů.
Ministr předpokládá, že částka by do konce letošního roku mohla vzrůst na zhruba 1,7 až 1,8 miliardy korun, pokud bude zachován nynější vývoj na trhu včetně nízkých cen. Peníze by měly přibýt z dražby emisních povolenek. Podle Chalupy je program nastaven spíš podle skeptického výhledu, netroufá si totiž odhadnout, co se stane na trhu povolenek.
"Znamená to, že naše prognóza byla postavena ve vývojové hladině pět euro a to by znamenalo výnos na program až do roku 2028 dvacet miliard korun," uvedl s tím, že pro tuto chvíli se bude muset počítat s menší částkou. I příští politická reprezentace by podle něj měla sehnat do programu peníze ze zdrojů jiných než z výnosů emisních povolenek.
Do Nové zelené úsporám se počítají opatření, která budou nebo jsou realizována po 1. lednu 2013. Peníze je potřeba vyčerpat během příštího roku a vyúčtovat nejpozději příští rok v létě.
Například u výstavby nových domů s nízkou energetickou náročností, takzvaný pasivní dům z kategorie B1, je podle Chalupy nárok na jednorázovou podporu 400 000 korun, nebo dům "téměř nulového standardu" B2 může dostat dotaci až 550 000 korun jednorázově.
Ti žadatelé, kteří už nějaká opatření v rámci předchozího programu realizují, mohou získat příspěvek například na výměnu neekologického zdroje tepla na nový tepelný zdroj. Výše dotace bude podle ministra individuální, může se vyšplhat až k 80 000 korun na jeden tepelný zdroj.
Ministerstvo chce podpořit také instalace solárních systémů na ohřev teplé vody, u nichž je podpora až 35 000 korun. Přispěje také na instalaci systému nuceného větrání se zpětným získáváním tepla, které může být dotováno až 100 000 korunami. Informace o vzorových typech domů budou zveřejněny na internetu.
"Snažili jsme se systém zjednodušit z hlediska administrativy a také v tom, že bude možné žádat pouze elektronicky," dodal Chalupa. Předejde se tak podle něj problémům se zpracováním písemných žádostí, které se objevily v minulém programu.