Praha – Lidé narození do roku 1971 zřejmě dostanou od vlády Bohuslava Sobotky jednu jistotu: Do penze nepůjdou později než v 65 letech. Na mladší ročníky se pak má vztahovat nový mechanismus automatického přehodnocení důchodového věku v pětiletých intervalech. Počítá s tím věcný záměr zákona, který poslalo do připomínkového řízení ministerstvo práce a sociálních věcí.
Návrh vychází z doporučení důchodové komise vedené Martinem Potůčkem, což už v červnu avizovala ministryně Michaela Marksová Tominová (ČSSD). V budoucnu by lidé měli strávit v důchodu čtvrtinu života. Nová pravidla chce Marksová prosadit tak, aby začala fungovat od roku 2017.
Vrátí se strop
Dnes chodí do penze muži před 63. rokem života. Ženy zhruba o rok dříve, a pokud mají děti, tak se jejich důchodový věk ještě snižuje. Pro muže i ženy přitom důchodový věk postupně narůstá. Dosavadní pravidla počítají s tím, že se v roce 2037 pro všechny sjednotí na 65 letech a dále poroste.
Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní chce zastavit další automatické prodlužování věku po roce 2037. Vytvoří tak strop důchodového věku, s nímž počítá koaliční smlouva ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
"Současné nastavení automatického zvyšování důchodového věku bez uvedení jeho konkrétní limitní hodnoty je předmětem intenzivní debaty, která ve většině případů působí negativně na vnímání základního důchodového pojištění a na důvěru občanů v tento systém," uvádí ministerstvo k návrhu zákona.
Úřad ale přiznává, že udržení důchodového věku na hranici 65 let bude možné jen za cenu výrazně zvýšených nákladů státního rozpočtu v řádech desítek miliard korun ročně. Proto by se důchodový věk měl zvyšovat i po roce 2037, i když pomaleji, než jak s tím počítají dnes platná pravidla prosazená vládou Petra Nečase.
Děti narozené v roce 2010 by podle nynějších pravidel šly do důchodu až v 72 a půl letech. Podle plánů důchodové komise by se jejich důchodový věk snížil zhruba na 69 let.
Slabina: dál budou rozhodovat politici
K růstu by ale podle pravidel navržených důchodovou komisí nedocházelo automaticky. Důchodový věk by se měl každých pět let přehodnocovat podle aktuálních demografických dat a naděje dožití.
Prognózu by měl připravovat Český statistický úřad, ministerstvo může vycházet i z prognóz jiných specializovaných institucí. Z těchto prognóz bude muset ministerstvo práce vládě vždy do poloviny roku končícího číslicemi 4 a 9 předložit zprávu. Pokud by délka života stráveného v důchodovém věku měla pro následující generace být podle prognóz nižší než 24 procent celkové délky života nebo vyšší než 26 procent, muselo by ministerstvo připravit i návrh na úpravu důchodového věku.
O navržených úpravách by pak hlasoval Parlament. Slabinou systému tedy může být fakt, že další zvyšování důchodového věku budou mít v moci opět politici, přičemž zvyšování nepatří k opatřením, která by zvyšovala voličské preference. Na druhou stranu se případné změny nebudou týkat lidí, kteří mají bezprostředně před odchodem do důchodu. Návrh zákona počítá s tím, že lidé od 55 let výše mají mít jistotu, kdy půjdou do důchodu. Na ně už se tedy případné změny vztahovat nemohou.
Ministerstvo uvádí, že pravidelná revize důchodového věku zakotvená přímo v zákoně není v Evropě úplně obvyklá. V posledních letech nicméně k zavedení podobného mechanismu, který vychází z přepočítávání důchodového věku na základě nových prognóz na naději dožití, přistoupili například v Dánsku a v Nizozemsku.
Změna u povinných odvodů
Úřad vedený Michaelou Marksovou chce od roku 2017 zavést do praxe také další doporučení důchodové komise. Lidem, kteří vychovávají děti a zároveň pracují či podnikají, by měly klesnout odvody na povinné sociální pojištění. Zároveň ale vzrostou lidem, kteří děti nemají nebo se o ně již nestarají.
Důchodová komise navrhla, aby základní sazba sociálního pojištění vzrostla z 28 na 29 procent hrubé mzdy. U jednoho dítěte by se sazba měnit neměla. Při dvou dětech by ale klesla na 26,5 procenta, se třemi dětmi na 24 procent a se čtyřmi a více dětmi na 21,5 procenta.
Ministerstvo práce chce návrh připravit tak, aby šel ke schválení do vlády už po letních prázdninách. Zároveň ještě přemýšlí o úpravě sazeb. „Chceme dát větší důraz už na dvě děti. Dnes je problém s tím, že lidé mají často jen jedno,“ řekla online deníku Aktuálně.cz v červnu náměstkyně ministryně práce Iva Merhautová.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.