Nová data: Bankovní účet přijde téměř na 1600 Kč ročně

Petr Kučera Petr Kučera
17. 10. 2011 5:00
Náklady mírně klesly díky vstupu nových bank, ukázala analýza
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Roční náklady na vedení a používání běžného bankovního účtu v České republice činí 1 573 korun.

Vyplývá to z analýzy podle cen za třetí čtvrtletí letošního roku, uskutečněné společností Scott & Rose na základě chování průměrného klienta.

Uvedené číslo je prostým průměrem všech retailových bank, nepřihlíží k jejich tržnímu podílu a počtu klientů. Vychází tedy z modelu, že lidé využívají služeb všech bank rovnoměrně.

Při zohlednění počtu klientů jsou průměrné náklady vyšší, protože velké banky - Česká spořitelna, ČSOB, Poštovní spořitelna, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a GE Money Bank - mají ceny nad uvedeným průměrem trhu.

Nejvyšší náklady má průměrný klient s účtem u GE Money Bank (2 603 korun ročně), nejnižší u Fio banky(507 korun).

Pomohli nováčci

Oproti druhému čtvrtletí nicméně průměrné poplatky na českém trhu klesly o 5,5 procenta.

Pozitivní vliv měl hlavně vstup nových bank - Zuno Bank a Equa bank -, ale také zrušení poplatku za vklad hotovosti u ČSOB a GE Money Bank.

Pokles mohl být výraznější, pokud by některé banky ve třetím čtvrtletí nezdražily. Poplatky zvedla zejména Volksbank (o pětinu), částečně i Poštovní spořitelna a GE Money Bank.

Analýza vychází z toho, že průměrnému klientovi přijde na účet měsíčně 20 tisíc korun a částečně také využívá služeb na pobočkách či měsíčních výpisů zasílaných poštou.

Internet ušetří přes tisícovku ročně

Výrazně nižší náklady může mít klient, který ovládá účet prakticky jen přes internet a nenavštěvuje pobočky.

Podle výpočtů online deníku Aktuálně.cz pak může člověk s průměrným příjmem zaplatit za celý rok i nulové poplatky, zejména u Fio banky.

Výrazně nižší poplatky zaplatí při splnění určitých podmínek také u mBank, Zuno Bank, Equa bank, Poštovní spořitelny nebo některých družstevních záložen (podrobnosti a tabulku najdete v tomto přehledu).

Spočítejte si, jaká banka je nejvýhodnější právě pro vás!
Rychle a jednoduše na online kalkulačce Finparáda.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Ušetříte tisícovku. Nový přehled levných účtů v bance
Nenechte se nachytat, změnit banku je jednoduché
Která banka je nejvstřícnější? Tady je nový žebříček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy