Se staršími zaměstnanci vyděláme všichni
O 3,5 bilionu dolarů by mohly státy OECD navýšit své HDP, kdyby míra zaměstnanosti lidí nad 55 let v jejich zemi dosáhla 78 procent. Tvrdí to Golden Age Index poradenské společnosti PwC, který měří, jak umí země využívat ekonomický potenciál starších pracovníků.
- V Česku je to přes 60 procent. Naše země se umístila na 20. místě ze sledovaných 35 států. Nejlépe dopadl Island s více než 80 procenty, následován Novým Zélandem a Izraelem s necelými 80 procenty.
Studie uvádí, že mezi lety 2015 a 2050 vzroste populace osob starších 55 let o více než polovinu - tedy na 500 milionů lidí. Rychlé stárnutí populace znamená větší tlak na systémy zdravotní a sociální péče a zároveň představuje hrozbu pro finanční udržitelnost některých veřejných a soukromých penzijních systémů.
Jednotlivé země by tyto vysoké náklady mohly kompenzovat právě větším zapojením starších pracovníků do pracovního trhu, díky čemuž by zvýšily nejen své HDP, ale také daňové příjmy. Hospodářský vzestup by byl pak spojen i se zdravotními přínosy pro starší lidi, kteří díky práci povedou aktivnější život, uvádí studie.
"Ze situace na trhu práce, ale i demografického vývoje nejen v ČR je již jasné, že se věk odchodu do důchodu bude ještě posouvat. A s tím souvisí i nutnost změny přístupu nejen firem, ale i státu k této skupině zaměstnanců i k celé problematice věkové diverzity a stárnutí populace. Bude třeba větší spolupráce na úrovni státu, firem a školství," říká Andrea Linhartová Palánová, odbornice na řízení lidských zdrojů z PwC ČR.
České podniky by podle ní měly využít a začlenit prvky age managementu do personálních strategií. Běžně se na pracovištích střetává více generací a k tomu se přidaly komplikace s nedostatkem pracovníků. "Firmy proto musí vytvářet přirozeně pozitivní klima vůči starší generaci, odbourávat zažité předsudky a nebát se zacílit svůj nábor i na starší skupinu pracovníků. Ty, které již využívají programy pro starší pracovníky, mohou v budoucnu počítat s jistou návratností této investice," dodává Linhartová Palánová.
Studie PwC radí státům, na co se zaměřit:
- Podpořit pozdější odchod do důchodu, a to důchodovou reformou nebo vytvořením finančních pobídek pro pracovníky, aby zůstali ekonomicky aktivní i po dosažení oficiálního důchodového věku.
- Zaměřit se na podporu celoživotního vzdělávání a odborné přípravy, které pomohou zkvalitnit dovednosti starších pracovníků a potenciálně zvýšit jejich zaměstnatelnost.
- Zmírnit překážky pro starší pracovníky, političtí činitelé by měli klást důraz na zpřísnění regulace diskriminace vůči starším pracovníkům na pracovním trhu, současně by měli těmto pracovníkům umožnit flexibilní práci.