Nejlepší v byznysu: české firmy, které nejvíc vydělaly

Petr Kučera Petr Kučera, pek
24. 11. 2009 12:34
Škoda už nevydělává nejvíc, předběhl ji ČEZ i operátoři
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Největší výdělek svému vlastníku loni přinesla energetická společnost ČEZ. Vyplývá to ze žebříčku The 2008 EVA Ranking Czech Republic, který dnes zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA). Do hodnocení zahrnula přes 30 tisíc tuzemských společností

Ukazatel EVA (Economic Value Added) vypovídá o tom, zda společnosti vytvářejí ekonomickou přidanou hodnotu pro své vlastníky, nebo zda hodnotu vloženou investorem naopak ničí. Žebříček tedy uvádí část zisku (po zdanění) převyšující náklady na kapitál.

Výsledek společnosti ČEZ se meziročně zvýšil o 73 procent a dosáhl nejvyšší hodnoty, jaká kdy byla v historii projektu dosažena. "Vítězství z předchozího ročníku obhájil i díky svému dominantnímu postavení na lukrativním trhu s elektřinou," říká Petra Štěpánová z ČEKIA.

Druhé místo patří s odstupem společnosti Telefónica O2 Czech Republic. Ta se mezi roky 2006 a 2007 posunula o 149 příček vzhůru, přičemž v roce 2008 ve svém vzestupu pokračovala a dosáhla historicky nejlepšího výsledku. Na bronzovou pozici tak odsunula svého největšího konkurenta, mobilního operátora T-Mobile.

Tradiční lídr předchozích let, společnost Škoda Auto, se propadla na čtvrtou příčku. Ukazatel EVA klesl meziročně o více než třetinu. "Detailnější analýza za loňský rok již jasně potvrzuje negativní dopad finanční krize na hospodaření jednotlivých firem," dodává Štěpánová.

Skokanem roku se stala společnost OKD. Předloni skončila až na 50 247. místě, letos vyskočila na dvanácté.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy