Czech Top 100: Třetině velkých firem klesly tržby

Petr Kučera Petr Kučera, pek
17. 6. 2009 10:00
Největší tržby má Škoda Auto, nejziskovější je ČEZ

Praha - Nejvýznamnější společností v České republice za rok 2008 se podle velikosti tržeb stala Škoda Auto. Pořadí nejziskovějších firem vede ČEZ. Výsledky 15. ročníku žebříčku sta nejvýznamnějších firem České republiky dnes zveřejnilo sdružení Czech Top 100.

Největším zaměstnavatelem loňského roku se poprvé stala Česká pošta. Ta s 36 332 zaměstnanci předstihla tradičně nejvýznamnějšího zaměstnavatele - České dráhy, které od roku 2005 snížily počet zaměstnanců o 29 000 osob.

"Ve vývoji zisku se loni projevily první známky ekonomické recese. Hospodářský výsledek deseti nejziskovějších podniků byl o tři procenta nižší než zisk první desítky v roce 2007," říká Jan Struž, předseda sdružení Czech Top 100.

Tržby první desítky nejvýznamnějších podniků sice meziročně vzrostly o 3,1 procenta, tržby první stovky však meziročně klesly o 0,5 procenta. Pokles tržeb zaznamenala jedna třetina z první stovky společností.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy