Nový žebříček zdražování. 20 potravin, jejichž cena za uplynulý rok vylétla nejvíce

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
12. 4. 2022 6:14
Mouka, máslo nebo káva. V Česku teď výrazně zdražuje prakticky vše včetně základních potravin. A podle ekonomů se peněženkám zákazníků jen tak neuleví. Důvodem jsou rostoucí náklady výrobců a válka na Ukrajině, která komplikuje dodávky surovin či hnojiv. Aktuálně.cz opět porovnalo data ve spotřebním koši Českého statistického úřadu, aby zjistilo, které potraviny za uplynulý rok podražily nejvíce.
Nákup jídla, supermarket, ilustrační foto
Nákup jídla, supermarket, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Inflace v Česku v březnu meziročně zrychlila na 12,7 procenta, to je nejvýše od června 1998. Ceny prudce rostou u bydlení, energií či pohonných hmot a také na pultech obchodů. Potraviny spolu s nealkoholickými nápoji v rámci spotřebního koše, který statistikům poskytuje údaje o cenách a míře inflace u nákupů běžné domácnosti, meziročně podražily o 7,7 procenta.

"Růst cen potravin není až tak neočekávaný vzhledem k tomu, že se dalo čekat, že výrobci musí zohlednit extrémní zdražení energií ve svých cenách. Takže část zdražování jde právě na vrub nákladů samotných producentů - tedy zpracovatelů a prvovýrobců," podotýká pro online deník Aktuálně.cz ekonom Creditas Petr Dufek.

Zdražování potravin je podle expertů hlavně dozvukem dramatického růstu cen zemědělských komodit z roku 2021. "Podle dat Organizace spojených národů došlo během loňska k růstu cen potravin o závratných 28 procent meziročně, a celkový 'index potravinové drahoty' se tak dostal na nejvyšší úroveň od roku 2011. V reálném vyjádření pak byl dokonce nejvýše v historii měření," popisuje analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Situaci v zemědělství v poslední týdnech nijak nepomáhá válka na Ukrajině. Ta způsobila chaos zejména na trhu s obilím a rostlinnými oleji. Rusko a Ukrajina jsou totiž významnými vývozci pšenice, kukuřice, ječmene a slunečnicového oleje. Šest týdnů trvající invaze Moskvy do sousední země zastavila ukrajinský vývoz. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal v pátek odhadl, že sklizeň Ukrajiny bude letos kvůli ruské invazi o pětinu menší než loni.

Česko je sice v pěstování pšenice soběstačné a má přebytky, to ale neznamená, že se ho zdražování na mezinárodních trzích nedotkne. Organizace FAO minulý měsíc varovala, že ceny potravin a krmiv by se v důsledku konfliktu na Ukrajině mohly zvýšit o osm až 20 procent.

"Zemědělci pod tlakem cen pohonných hmot, energií a rostoucích nákladů na hnojiva musí rovněž reagovat zvýšením cen. Není to problém ryze tuzemský, ale týká se v podstatě velké části Evropy, takže i když se můžeme bavit o nějaké soběstačnosti, vliv mezinárodních trhů nelze přehlížet," upozorňuje Dufek.

  • V následujícím přehledu zjistíte, které potraviny meziročně podražily ve spotřebním koši nejvíce a jak to s jejich cenami vypadá do budoucna.
 

Právě se děje

Další zprávy