Inflace v Česku v březnu meziročně zrychlila na 12,7 procenta, to je nejvýše od června 1998. Ceny prudce rostou u bydlení, energií či pohonných hmot a také na pultech obchodů. Potraviny spolu s nealkoholickými nápoji v rámci spotřebního koše, který statistikům poskytuje údaje o cenách a míře inflace u nákupů běžné domácnosti, meziročně podražily o 7,7 procenta.
"Růst cen potravin není až tak neočekávaný vzhledem k tomu, že se dalo čekat, že výrobci musí zohlednit extrémní zdražení energií ve svých cenách. Takže část zdražování jde právě na vrub nákladů samotných producentů - tedy zpracovatelů a prvovýrobců," podotýká pro online deník Aktuálně.cz ekonom Creditas Petr Dufek.
Zdražování potravin je podle expertů hlavně dozvukem dramatického růstu cen zemědělských komodit z roku 2021. "Podle dat Organizace spojených národů došlo během loňska k růstu cen potravin o závratných 28 procent meziročně, a celkový 'index potravinové drahoty' se tak dostal na nejvyšší úroveň od roku 2011. V reálném vyjádření pak byl dokonce nejvýše v historii měření," popisuje analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil.
Situaci v zemědělství v poslední týdnech nijak nepomáhá válka na Ukrajině. Ta způsobila chaos zejména na trhu s obilím a rostlinnými oleji. Rusko a Ukrajina jsou totiž významnými vývozci pšenice, kukuřice, ječmene a slunečnicového oleje. Šest týdnů trvající invaze Moskvy do sousední země zastavila ukrajinský vývoz. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal v pátek odhadl, že sklizeň Ukrajiny bude letos kvůli ruské invazi o pětinu menší než loni.
Česko je sice v pěstování pšenice soběstačné a má přebytky, to ale neznamená, že se ho zdražování na mezinárodních trzích nedotkne. Organizace FAO minulý měsíc varovala, že ceny potravin a krmiv by se v důsledku konfliktu na Ukrajině mohly zvýšit o osm až 20 procent.
"Zemědělci pod tlakem cen pohonných hmot, energií a rostoucích nákladů na hnojiva musí rovněž reagovat zvýšením cen. Není to problém ryze tuzemský, ale týká se v podstatě velké části Evropy, takže i když se můžeme bavit o nějaké soběstačnosti, vliv mezinárodních trhů nelze přehlížet," upozorňuje Dufek.
- V následujícím přehledu zjistíte, které potraviny meziročně podražily ve spotřebním koši nejvíce a jak to s jejich cenami vypadá do budoucna.