Praha - V českých obchodních řetězcích se prodává i dovezené maso, které neprošlo českou veterinární kontrolou. Tvrdí to Komora veterinárních lékařů.
Kontrola masa je v Česku podle prezidenta komory Jana Bernardyho nedostatečná. Situace je vážná především u drůbežího masa. Jan Bernardy to uvedl na závěr Světového veterinárního kongresu v Praze.
S tvrzením komory ovšem nesouhlasí Státní veterinární správa (SVS), která je v Česku za nezávadnost masa a živočišných produktů zodpovědná. Každý výrobek prodávaný v českých řetězcích je označený identifikačním číslem výrobce, a je tedy dohledatelný, zdůrazňuje mluvčí SVS Josef Duben.
Je kontrol málo?
Podle Bernardyho maso dovážené ze zahraničních chovů do českých maloobchodních řetězců prochází jen malou kontrolou. "Kontrol v obchodech je z našeho pohledu málo," uvedl.
Situace je podle něj vážná především u drůbežího masa, kde je nejčastěji zjištěnou závadou sledovatelnost a značení výrobků. To je v některých případech prý přebalováno a pod značkou CZ se dostává do českého obchodního řetězce.
"Spotřebitel u masa nezjistí, zda se pod značkou CZ ve skutečnosti neskrývá kuřecí maso ze zahraničí, například z Polska," dodává Bernardy.
Podle SVS je však kontrol "přesně tolik, kolik jich má být". "My nezjišťujeme problémy, které by znamenaly zdravotní ohrožení lidí," tvrdí Duben s tím, že veterinární kontrolu potvrzuje také označení výrobků v obchodě.
Komora navrhuje povinná osvědčení
Komora veterinárních lékařů zadala vlastní testy vzorků drůbežího masa z maloobchodu, výsledky by měly být k dispozici v řádu týdnů. Orgány veterinárního dozoru v Česku podle komory kontrolují jen část provozů a počet kontrol maloobchodů je poměrně nízký. Státní veterinární správa ve své výroční zprávě za rok 2012 počet kontrol neuvádí.
Bernardy mimo jiné navrhuje znovuzavedení v minulosti povinných osvědčení zdravotní nezávadnosti. "Dříve veterináři těsně před přepravou zvířat na porážku vydávali osvědčení o jejich zdraví, to však dnes již neplatí, zodpovědnost přešla na chovatele," vysvětluje.
Podle něj tak není možnost zjistit, zda majitel chovu nepodává svým zvířatům antibiotika v krmivech bez předpisu. Certifikace byla zrušena rozhodnutím EU na žádost chovatelů v roce 2009 jako zbytečná administrativa.