Vejce prudce zdražují, výrobci se radují. Proč roste cena i v Česku, když slepic neubylo?

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
27. 10. 2017 5:36
V Evropě bylo kvůli jedovatému fipronilu zlikvidováno přes milion nosnic, kterých je nyní nedostatek a to se promítá do cen vajec i v českých obchodech.
Jako máslo. (ilustrační foto)
Jako máslo. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Plato deseti vajec koupíte nyní v tuzemských obchodech nejčastěji za 40 korun. To je o tři koruny více než před měsícem a o pět korun více než na začátku letošního roku. Vyplývá to z vyjádření řetězců Billa, Lidl a Tesco, jejichž zástupci současně očekávají, že do konce roku cena ještě stoupne.

Podle Gabriely Dlouhé, šéfky Českomoravské drůbežářské unie, je pravděpodobné, že vejce před Vánoci, kdy poptávka po nich tradičně stoupá, zdraží na pět korun za kus, tedy 50 korun za plato.

Důvod? Na vzájemně propojeném evropském trhu je nyní málo vajec. "Ceny rostou v celé Evropě - nejvíce v Belgii, Nizozemsku, Německu a Polsku," říká Dlouhá. Právě z Belgie a Nizozemska, kde výrobci vajec od začátku srpna zdražili o více než polovinu, pochází důvod současného růstu cen.

Jde o takzvanou fipronilovou kauzu, která vypukla právě na začátku srpna. Do belgických, nizozemských a následně i německých chovů se dostal pančovaný dezinfekční prostředek, který obsahoval i toxický fipronil. Ten se používá například na odblešení, ale nesmí se aplikovat na zvířata, jejichž maso či třeba právě vejce konzumují lidé.

To se ale přesně stalo. V důsledku toho se pak musely nejen stahovat miliony vajec z evropských obchodů, ale také zabít zasažené slepice. "V Evropě bylo kvůli jedovatému fipronilu zlikvidováno přes milion nosnic. Těch je nyní nedostatek, což se promítá do cen. Meziročně nám vzrostla nákupní cena od dodavatelů o téměř 40 procent," říká Pavla Hobíková, mluvčí řetězce Globus.

Ceny v českých obchodech rostou i přesto, že tuzemské výrobce, od nichž řetězce nakupují větší část vajec, problémy s fipronilem přímo nezasáhly, a slepice proto vybíjet nemuseli. Ceny českých výrobců však zvyšuje zájem ze zahraničí - a kvůli tomu zase klesá počet dostupných tuzemských vajec pro zdejší řetězce. Obchodníci pak musí nakupovat i vejce ze zahraničí.

Nejčastěji - zhruba v polovině případů - se do Česka vozí vejce z Polska. I tam výrobci za poslední tři měsíce ceny zvedli zhruba o polovinu.

Rychlý obrat čekat nelze. Do konce roku ceny v obchodech s největší pravděpodobností dál porostou.

"S ohledem na čas potřebný pro odchov nových nosnic lze očekávat náhradu produkce vajec v řádu několika měsíců," říká mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

"Dá se předpokládat, že cena vajec ještě poroste, nicméně o kolik procent, závisí na dodavatelích," dodává Dana Bratánková, mluvčí prodejen Billa.

Na konci roku rostou ceny vajec pravidelně, což potvrzuje i pohled na data Českého statistického úřadu. Zatímco průměrná cena jednoho vejce v obchodech na konci srpna roku 2016 dosahovala 2,49 koruny, v prosinci to bylo 3,29 koruny. Pravidelný trend bude letos ještě znásoben kvůli nedostatku vajec.

Zatímco spotřebitelé vyšší cenu vajec nevítají, výrobci mají z aktuálního vývoje radost. "Dosud byla v České republice výroba vajec na úrovni rentability a postupně se dostává na výrobní náklady," říká šéfka drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Její pohled na věc sdílí i ministerstvo zemědělství.

"Ceny vajec jsou dlouhodobě na nízké úrovni a komplikují rozvoj sektoru, protože dlouhodobě nízká ziskovost, nebo dokonce ‎ztrátovost produkce omezuje rozvoj podniků, které jsou pod významným tlakem dovozu," uvádí mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Průměrná cena za jedno vejce u výrobců činila v září 1,81 koruny, vyplývá ze statistik Státního zemědělského fondu. V obchodech stálo vejce podle statistiků v září průměrně 3,22 koruny. V říjnu ceny dál výrazně rostly, konečné statistiky za tento měsíc ještě k dispozici nejsou.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy