reklama
 
 

Výrobci margarínů cítí šanci. Máslo prudce zdražilo, ale ceny rostlinných tuků se nemění

26. 10. 2017 15:25
Mezi nadnárodními potravinářskými koncerny a českými zemědělci probíhá skrytý souboj o pozice. Výrobci rostlinných tuků zřejmě doufají, že získají větší část trhu.

Praha - Zatímco máslo zdražilo za poslední rok o více než 40 procent, cena margarínů zůstává zhruba na stejné úrovni. Ukazují to dlouhodobá data služby Kupi.cz, která se zaměřuje na porovnání cen z letáků a katalogů všech tuzemských supermarketů a hypermarketů.

Průměrná cena za jedno balení margarínu se stále pohybuje v rozmezí 40 až 45 korun, akční ceny se pohybují dokonce mezi 25 až 29 korunami. Oproti stejnému období loňského roku navíc vzrostl v posledních měsících počet slevových akcí na margaríny.

"Výrobci rostlinných tuků zřejmě doufají, že získají větší část trhu," říká Petr Miklík, marketingový manažer Kupi.cz. "Mezi nadnárodními potravinářskými koncerny, které produkují margaríny, a českými zemědělci s jejich máslem probíhá skrytý souboj o pozice," dodává.

Miklík připomíná, že po listopadu 1989 pomáhala prodeji margarínů vlna zdravého životního stylu a novosti. "Od roku 1998 ale jejich spotřeba v podstatě stagnuje. Objevily se pochybnosti o zdravotní vhodnosti margarínů a lidé naopak znovu přišli na chuť máslu, bez kterého se česká kuchyně prostě neobejde," říká. Předloni podle údajů ČSÚ zkonzumoval průměrný Čech 5,5 kilogramu másla, zatímco v roce 2007 to bylo jen 4,2 kilogramy.

Podle průzkumu agentury Nielsen klesla spotřeba másla na hlavu klesla od loňského září do letošního října o 16 procent, naopak prodej margarínů se o devět procent zvýšil.

autor: Ekonomika | 26. 10. 2017 15:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama