V dětském nápoji s vitaminem chyběl vitamin, zjistila kontrola

Alice Stejskalová Alice Stejskalová
Aktualizováno 20. 7. 2017 7:30
Inspekce zjistila nedostatky u nápojů FiGO a Relax. V obou případech byly skutečné hodnoty nižší oproti údajům na obalu.
Slibovaný vitamin nenašli.
Slibovaný vitamin nenašli. | Foto: SZPI

Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej dvou šarží ovocných nápojů, u kterých laboratorní testy prokázaly falšování.

Nápoj FiGO s příchutí pomeranč, mandarinka a jablko měl podle obalu obsahovat vitamin C v množství 12 mg/100 ml. Kontrola ale zjistila, že ve skutečnosti neobsahuje měřitelnou přítomnost vitaminu.

Foto: SZPI

U nápoje Relax černý rybíz pak výrobce garantoval 25procentní podíl ovocné složky. Ve skutečnosti byl prokázán podíl jen v hodnotě 17,7 procenta.

Oba nápoje byly vyrobené v Polsku. Distribuci v tuzemsku zajišťuje společnost Maspex Czech.

Vzorek prvního produktu odebrali inspektoři v provozovně společnosti Jednota, spotřební družstvo v Jindřichově Hradci, pobočka Suchdol nad Lužnicí. Druhý produkt koupili v provozovně společnosti Kubík v Pardubicích.

"Okamžitě jsme provedli testy v našich laboratořích. Výsledky našich rozborů nápoje pomeranč, mandarinka, jablko se liší od výsledků rozborů inspekce," reagovala společnost Maspex. "Co se týká nápoje z černého rybízu, abychom se mohli kvalifikovaně vyjádřit k výtkám inspekce, snažíme se o doplnění chybějících podkladů týkajících se metod stanovení a výpočtu, které použila inspekce ke zjištění obsahu ovocné šťávy. V obou případech se samozřejmě odvoláme a předložíme svá stanoviska vůči závěrům inspekce," uvedla firma.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy