V dětském nápoji s vitaminem chyběl vitamin, zjistila kontrola

Alice Stejskalová Alice Stejskalová
Aktualizováno 20. 7. 2017 7:30
Inspekce zjistila nedostatky u nápojů FiGO a Relax. V obou případech byly skutečné hodnoty nižší oproti údajům na obalu.
Slibovaný vitamin nenašli.
Slibovaný vitamin nenašli. | Foto: SZPI

Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej dvou šarží ovocných nápojů, u kterých laboratorní testy prokázaly falšování.

Nápoj FiGO s příchutí pomeranč, mandarinka a jablko měl podle obalu obsahovat vitamin C v množství 12 mg/100 ml. Kontrola ale zjistila, že ve skutečnosti neobsahuje měřitelnou přítomnost vitaminu.

Foto: SZPI

U nápoje Relax černý rybíz pak výrobce garantoval 25procentní podíl ovocné složky. Ve skutečnosti byl prokázán podíl jen v hodnotě 17,7 procenta.

Oba nápoje byly vyrobené v Polsku. Distribuci v tuzemsku zajišťuje společnost Maspex Czech.

Vzorek prvního produktu odebrali inspektoři v provozovně společnosti Jednota, spotřební družstvo v Jindřichově Hradci, pobočka Suchdol nad Lužnicí. Druhý produkt koupili v provozovně společnosti Kubík v Pardubicích.

"Okamžitě jsme provedli testy v našich laboratořích. Výsledky našich rozborů nápoje pomeranč, mandarinka, jablko se liší od výsledků rozborů inspekce," reagovala společnost Maspex. "Co se týká nápoje z černého rybízu, abychom se mohli kvalifikovaně vyjádřit k výtkám inspekce, snažíme se o doplnění chybějících podkladů týkajících se metod stanovení a výpočtu, které použila inspekce ke zjištění obsahu ovocné šťávy. V obou případech se samozřejmě odvoláme a předložíme svá stanoviska vůči závěrům inspekce," uvedla firma.

 

Právě se děje

Další zprávy